Ashwagandha – Ranking 13 adaptogenów: krople, olejki, tabletki
- Ten ranking ocenia suplementy z ashwagandhą na podstawie weryfikacji jakości opartej o wyników 40 badań naukowych i opłacalności produktów. Tu dowiesz się, jaka ashwagandha jest najlepsza.
- Sortujemy produkty zgodnie z ich stosunkiem ceny do składu, standaryzacją ekstraktu i stosunkiem ilości surowca roślinnego do pozyskanego ekstraktu (DER). Uwzględniliśmy składniki, które wzmacniają działanie i przyswajalność ashwagandhy. Pod rankingiem znajdziesz uzasadnienie naukowe naszych ocen.
- Ashwagandha może sprawdzić się u osób, które mają małą tolerancję na stres fizyczny i psychiczny, źle śpią, często towarzyszą im infekcje i przeziębienia, u sportowców chcących szybciej regenerować się po treningu i par planujących potomstwo.
- Substancja czynna ashwagandhy to witanolidy. W dziennej dawce suplementu jest nie więcej niż 10 mg witanolidów. W badaniach stosuje się od 24 mg aż do 84 mg witanolidów. Jeżeli chcesz stosować dawkę zgodną z badaniami, wybierz suplement w kroplach – dawkowanie będzie prostsze.
- Najlepsze efekty uzyskasz stosując ashwagandhę od 30 do 90 dni. Zaleca się co najmniej miesięczną przerwę w suplementacji po takim czasie stosowania.
- W naszym sklepie znajdziesz suplementy z ashwagandhą w olejku, w kroplach i w tabletkach. Te formy są dobre, ale krople możesz łatwiej dawkować zgodnie ze swoimi potrzebami.
- Negocjujemy z producentami, by oferować ashwagandhę w najlepszych cenach na rynku ❤️
Ponad 96% kupujących oceniło pozytywnie polecone przez nas produkty z TOP 3 rankingów - średnia ocena głosów w ankietach potransakcyjnych to aż 4.93 /5.00!
Ranking zaktualizowany 2024-09-05
Ashwagandha
Ranking ashwagandhy. Jaka forma najlepsza – tabletki, kapsułki, krople, proszek?
Aktualnie na rynku znajduje się wiele suplementów diety z ashwagandhą w różnej formie, takich jak krople, olejki czy tabletki. W naszym rankingu możesz sprawdzić, jaka ashwagandha jest najlepsza w opinii naszych ekspertów oraz według klientów.
Na podstawie naszej wiedzy o suplementach diety, ashwagandzie i adaptogenach dajemy Ci kilka cennych wskazówek.
Krople i olejki z ashwagandhą
- Krople i olejki z ashwagandhą są szybciej wchłaniane niż tabletki i kapsułki, które dłużej rozkładają się w żołądku.
- Dobrze przyswajalne są zarówno ashwagandha w płynie (np. w ekstrakt wodno-alkoholowy), jak i olejki z ashwagandhą – niektóre źródła podają, że tłuszcze poprawiają jej wchłanianie.
- Ashwagandha w kroplach wymaga przechowywania w zaciemnionym miejscu. Możesz zakrapiać ją bezpośrednio do ust, np. pod język.
Kapsułki i tabletki z ashwagandhą
- Dla niektórych osób najwygodniejsze mogą być tabletki lub kapsułki z ashwagandhą. Zapewniają one łatwe stosowanie, zarówno w domu, jak i poza nim.
- Kapsułki i tabletki z ashwagandhą gwarantują intuicyjne dawkowanie, choć zdarzają się także takie, które trzeba dzielić.
Ashwagandha w proszku
- Najmniej wygodna w stosowaniu jest ashwagandha w proszku (najczęściej to korzeń mielony), którą trzeba zaparzać i spożywać bezpośrednio po przygotowaniu. Takie napary mają najbardziej naturalny skład bez zbędnych dodatków. Są przy tym rzadziej standaryzowane, co utrudnia ich dawkowanie.
Weź pod uwagę, że na wchłanianie i skuteczność ashwagandhy wpływa nie tylko forma suplementu diety. Równie ważna jest jakość samego surowca oraz obecność dodatkowych składników. Dlatego te parametry mają duże znaczenie w naszym rankingu.
Najlepsza ashwagandha to ta o wysokiej biodostępności. Mogą poprawiać ją niektóre dodatkowe składniki suplementu diety, np. ekstrakt z owoców czarnego pieprzu.
Najlepsza ashwagandha – po czym poznać dobry suplement?
Ashwagandha z korzenia i ekstraktu z korzenia rośliny ma przewagę
Najważniejsze przy wyborze adaptogenu jest sprawdzenie, z jakiej części rośliny użyto do produkcji suplementu. Korzeń i ekstrakt z korzenia ashwagandhy są najpowszechniejszą i najlepiej zbadaną formą ashwagandhy [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10].
Niektórzy producenci do wytwarzania ekstraktu używają liści zamiast samego korzenia, jednak Indyjskie Ministerstwo AYUSH promujące homeopatię i medycynę ajurwedyjską rekomenduje powstrzymanie się od wykorzystywania liści ashwagandhy. Powołuje się na brak istotnych danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności ich stosowania [10].
Ze względu na to w naszym rankingu ashwagandhy promujemy suplementy diety na bazie korzenia rośliny.
Standaryzowana ashwagandha jest najlepsza
Przy wyborze suplementów z ashwagandhą i innych adaptogenów ważna jest standaryzacja. Określa, ile danego związku chemicznego wywierającego efekt znajduje się w ekstrakcie.
- Standaryzację najczęściej opiera się na wynikach badań chemicznych, jest podawana w procentach i pozwala na określenie jego mocy.
- W przypadku ashwagandhy standaryzowanym parametrem są witanolidy. To steroidowe laktony występujące w roślinach, które odznaczają się dużą aktywnością biologiczną, m.in. działaniem cytostatycznym, przeciwbakteryjnym i przeciwnowotworowym. Występują np. w korzeniach i częściach zielonych ashwagandhy [11].
- Dzięki standaryzacji możemy łatwo porównać różne suplementy diety, np. olejki i tabletki.
- Istnieje wiele badań dla standaryzowanych wyciągów ashwagandhy potwierdzających jej działanie [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [12].
Stosunek DER w ashwagandzie
Innym sposobem wyrażania wartości wyciągu, który możemy spotkać na opakowaniach suplementów jest DER (ang. Drug Extract Ratio). DER to stosunek ilości surowca roślinnego do ilości otrzymanego ekstraktu roślinnego.
- DER umożliwia porównania leków i suplementów zawierających tę samą substancję, ale otrzymywanych w różny sposób, np. o różnym stopniu zagęszczenia.
- Zapis ashwagandha DER 10:1 oznacza, że z 10 części rośliny otrzymano 1 część ekstraktu. DER pozwala obliczyć, jaka ilości suchego surowca roślinnego odpowiada np. jednej kapsułce suplementu.
Przykład obliczania stosunku DER w ashwagandzie: 1 kapsułka Ashwagandha KSM-66 200 mg wyciągu DER 10-15:1. Oznacza to, że aby otrzymać taką kapsułkę użyto 2-3 g suchego surowca (10×200 mg/1 = 2000 mg; 15x200 mg/1=3000 mg).
Czym jest ashwagandha i jakie ma właściwości?
- Ashwagandha to egzotyczna roślina od wieków wykorzystywana w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Dziś badania naukowe potwierdzają liczne właściwości lecznicze pozyskiwanych z niej ekstraktów, które zawierają np. krople i kapsułki.
- Uznajemy ashwagandhę za adaptogen, ponieważ wspomaga organizm w adaptacji do warunków stresowych. Przyczynia się do modulacji odpowiedzi organizmu na stres zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Tym samym pomaga przywrócić warunki homeostazy.
- Właściwości i działanie ashwagandhy - przejdź do artykułu, żeby dokładnie je poznać.
Za najcenniejsze związki chemiczne występujące w ashwagandzie uznaje się witanolidy. Zależnie od rośliny ich stężenie w suchej masie może wynosić od 0,001 do 0,5%. To właśnie dzięki nim ashwagandha zyskała miano adaptogenu, czyli naturalnego składnika przyczyniającego się do zwiększonej odporności organizmu na stres.
Dawkowanie ashwagandhy
Żeby suplementacja ashwagandhy przyniosła pożądane efekty, należy przestrzegać jej zalecanego dawkowania. Przyjmowanie określonej liczby tabletek lub odmierzanie kropli w ciągu dnia zależy m.in. od zawartości ekstraktu i jego standaryzacji.
Ponieważ ashwagandha na każdego może działać nieco inaczej, warto rozpocząć suplementację od niższych dawek. Można stopniowo je zwiększać, obserwując przy tym swoje samopoczucie.
Szczegółowy protokół dawkowania ashwagandhy i zalecane dzienne dawki witanolidów znajdziesz w naszym artykule Ashwagandha dawkowanie.
Warto podkreślić, że nie należy przekraczać maksymalnej zalecanej dawki ashwagandhy, ponieważ może to prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból głowy, nudności, wymioty, biegunka oraz ogólne złe samopoczucie. Nadmierne stosowanie ashwagandhy może również negatywnie wpływać na pracę tarczycy i wątroby, dlatego zaleca się przerwy w jej stosowaniu po 3-6 miesiącach terapii.
Więcej informacji o tym znajdziesz również w artykule o dawkowaniu ashwagandhy.
Czy ashwagandha jest bezpieczna?
W badaniu poddano ocenie bezpieczeństwo oraz skuteczność stosowania wysoko skoncentrowanego ekstraktu z korzenia ashwagandhy o pełnym spektrum działania.
Wzięły w nim udział 64 osoby cierpiące w przeszłości na chroniczny stres. Podzielono je na losowe grupy: przyjmujące placebo lub 300 mg ekstraktu z ashwagandhy dziennie.
U uczestników badania mierzono poziom kortyzolu (hormonu stresu) w surowicy krwi oraz proszono ich o wypełnianie specjalnych kwestionariuszy dotyczących samopoczucia.
Po 60 dniach dowiedziono, że poziom kortyzolu spadł u osób przyjmujących ekstrakt z ashwagandhy. Ta grupa uczestników badania deklarowała także znaczącą redukcję stresu. Łagodne działania niepożądane wystąpiły w obu grupach, jednak nie miały one wpływu na ich zdrowie i bezpieczeństwo [13].
Ashwagandha – przeciwwskazania do suplementacji
Jak zalecają specjaliści (m.in. w Uchwale nr 7/2020 zespołu do spraw suplementu diety), preparaty z ashwagandhą nie nadają się do spożycia przez:
- dzieci (osoby poniżej 18. roku życia),
- osoby stosujące leki o działaniu uspokajającym, nasennym i przeciwpadaczkowym,
- chorych na cukrzycę, nowotwory i choroby tarczycy (np. Hashimoto),
- cierpiących na zaburzenia krzepliwości krwi, wrzody, toczeń, stwardnienie rozsiane lub reumatoidalne zapalenie stawów
- kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Jeżeli masz wątpliwości, czy w Twoim przypadku stosowanie ashwagandhy jest bezpieczne, skonsultuj to z lekarzem.