Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS), reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), artretyzm (dna moczanowa), borelioza stawowa. Wszystkie te schorzenia łączy jedno – ból stawów.
W artykule przedstawiamy najbardziej charakterystyczne objawy wymienionych chorób. Poznaj uniwersalne, domowe sposoby na ból stawów i wzmocnienie i sprawdź, czy suplementacja kolagenem będzie dla nich wsparciem.
Należy jednak pamiętać, że w celu postawienia właściwej diagnozy niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty oraz przeprowadzenie badań.
Spis treści (kliknij, by przejść do sekcji)
Rodzaje chorób wywołujących bóle stawów
Bóle stawów i kości mogą być wywołane przez różne choroby i schorzenia. Oto najczęściej występujące przyczyny takich dolegliwości:
Kiedy ból stawów wymaga interwencji lekarza?
Jeśli obserwujemy u siebie poniższe objawy powinniśmy skontaktować się z lekarzem ortopedą. Staw może wymagać innych metod leczenia niż te dostępne bez recepty, a zbagatelizowanie problemu może nawet doprowadzić do utraty pełnej sprawności.
Objawy, które powinny Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza:
- ból stawów
- wyczuwalna niestabilność stawu,
- duży obrzęk,
- brak możliwości pełnego zgięcia lub wyprostu stawu,
- ograniczony zakres ruchu,
- gorączka towarzysząca bólowi.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka ponad 80% populacji powyżej 75 roku życia.
Cechy charakterystyczne ChZS:
- rozwija się latami,
- ma charakter postępujący,
- atakuje tylko stawy, głównie te duże, najbardziej narażone na przeciążenia – kolanowe, łokciowe, biodrowe,
- bóle stawów i sztywność,
- uczucie ocierania w stawie,
- przykurcze zgięciowe,
- obrzęk praktycznie nie występuje lub jest niewielki
- zmiany nie są symetryczne,
- ból stawów narasta w ciągu dnia,
- ruch może powodować nasilenie dolegliwości bólowych,
- poranna sztywność trwa krótko (około 30 minut).
Dowiedz się więcej o chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Suplementacja kolagenu na stawy jest jak najbardziej uzasadniona w przebiegu ChZS. Warto jednak pamiętać, że aby suplementacja dawała jakiekolwiek efekty, przynosiła ulgę w bólu stawów powinna być regularna i trwać 3-6 miesięcy. Kurację należy również powtarzać.
SPRWADŹ NAJLEPSZY KOLAGEN NA STAWY
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
W przeciwieństwie do choroby zwyrodnieniowej reumatoidalne zapalenie stawów występuje bardzo rzadko. Dotyka jedynie około 1% populacji. Jest chorobą autoimmunologiczną
Wśród czynników wpływających na wystąpienie RZS należy wymienić czynniki genetyczne (większe prawdopodobieństwo wystąpienia jeśli ktoś w rodzinie chorował na RZS) oraz płeć. Zdecydowanie częściej chorują kobiety.
Cechy charakterystyczne RZS:
- szybki początek, objawy nasilają się w ciągu kilku tygodni, co najwyżej miesięcy,
- przebiega z okresami remisji i zaostrzeń,
- atakuje nie tylko stawy, to choroba wielonarządowa,
- może powodować zmiany w układzie krążenia, oddechowym, nerkach, oczach,
- początkowo atakuje małe stawy, palce dłoni lub stóp, nadgarstki; wraz z postępem choroby zajmuje także większe stawy,
- zmiany występują symetrycznie,
- ból stawów oraz sztywnością,
- obrzęk jest wyraźnie wyczuwalny,
- ból najbardziej nasila się w nocy i nad ranem - po dłuższym odpoczynku i braku aktywności fizycznej,
- aktywność fizyczna może przynosić ulgę,
- poranna sztywność utrzymuje się 1-2h.
Dowiedz się więcej o reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Zasadność suplementacji przy reumatoidalnym zapaleniu stawów
Suplementacja preparatów na stawy w przebiegu RZS nie do końca jest uzasadniona. Na pewno nie zaszkodzi, ale efekty jej stosowania nie będą tak widoczne i odczuwalne jak przy ChZS.
Kolagen może być pomocny w regeneracji stawów i odpowiedniemu działaniu chrząstki stawowej, dzięki czemu zmniejszy ból stawów, a także ich przykurcze czy zesztywnienie.
Reumatoidalne zapalenie stawów leczy się odpowiednio dobraną farmakoterapią. Im wcześniej zostanie postawiona prawidlowa diagnoza i wdrożone leczenie tym większa szansa na zmniejszenie bólu stawów, spowolnienie lub nawet wycofanie się choroby.
Dna moczanowa – artretyzm
Dna moczanowa, inaczej artretyzm, skaza moczanowa lub podagra (jeśli dotyczy dużych palców u stóp) to nawracające zapalenie stawów spowodowane krystalizacją oraz fagocytozą kryształów moczanu sodu (moczanu jednosodowego) w płynie stawowym. Choroba ściśle związana jest z dietą.
Cechy charakterystyczne artretyzmu:
- ataki pojawiają się nagle,
- maksymalna intensywność ataku pojawia się po 8-12 godzinach,
- ostre ataki przeplatają się z okresami międzynapadowymi,
- najczęściej występuje jako choroba współistniejąca przy zespole metabolicznym, cukrzycy typu II, nadciśnieniu, niewydolności nerek,
- otyłość, nadużywanie alkoholu, oraz powyższe schorzenia zwiększają ryzyko hiperurykemii – odpowiedzialnej za ataki,
- ataki zazwyczaj zaczynają się w nocy,
- ból stawów, zaczerwienienie i obrzęk,
- zmiany najczęściej dotyczą dużego palca stopy, śródstopia, stawu skokowego lub nadgarstka,
- ataki ustępują samoistnie.
Dowiedz się więcej o artretyzmie.
Zasadność suplementacji przy dnie moczanowej
Stosowanie suplementów diety na odbudowę chrząstki stawowej przy dnie moczanowej, o ile nie koliduje z leczeniem, nie jest zabronione. Nie ma jednak większego sensu stosowania suplementów z kwasem hialuronowym, kolagenem czy innych. Ich działanie będzie po prostu nieskuteczne ponieważ przyczyną bólu stawów nie jest degradacja chrząstki stawowej.
Suplementy z kolagenem w okresach między napadami będą wspomagać, wzmacniać i regenerować stawy.
Borelioza stawowa
Borelioza stawowa, inaczej nazywana boreliozowym zapaleniem stawów, jest tylko jedną z postaci boreliozy. Borelioza jest przewlekłą, wieloukładową chorobą zapalną, wywołaną przez krętki z gatunku Borrelia przenoszone przez kleszcze. W Europie zajęcie układu kostno-stawowego dotyka 3-15 procent chorych na boreliozę.
Cechy charakterystyczne boreliozy stawowej:
- okresowo pojawia się ból stawów, obrzęk i zaczerwienienie,
- najczęściej atakuje duże stawy; kolanowe, biodrowe, łokciowe,
- rzadko dotyka małe stawy, np. palców,
- objawy mijają samoistnie,
- każdy atak może dotyczyć innego stawu,
- w zaawansowanym stadium następuje ograniczenie zakresu ruchu,
- atakuje nie tylko stawy, to choroba wielonarządowa.
Nie od razu po ukąszeniu przez kleszcza krętki Borelii docierają do stawów. Proces ten trwa najczęściej od kilku do kilkunastu tygodni, choć zdarza się, że przez lata możemy nie wiedzieć, że chorujemy na boreliozę. Pierwsze objawy boreliozy stawowej są niejednoznaczne.
W bardziej zaawansowanych przypadkach po wykonaniu badania USG otrzymujemy obraz niemalże identyczny jak przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Wymagana jest szersza diagnostyka oraz wykonanie odpowiednich testów.
Zasadność suplementacji przy boreliozie stawowej
Suplementacja kolagenu (i nie tylko) w boreliozie stawowej w celu wzmocnienia i wsparcia stawów jest jak najbardziej wskazana.Suplementy mogą poprawić jakość naszego życia, zmniejszyć ból stawów oraz poprawić ich kondycję.
WYBIERZ NAJLEPSZY KOLAGEN DO PICIA
Urazy mechaniczne
Urazy mechaniczne są jedną z najczęstszych przyczyn bólu stawów i wymagają najczęściej szerszej diagnozy. Niektóre mogą wymagać leczenia operacyjnego, w innych przypadkach wystarczy odpowiednia fizjoterapia.
Niezależnie od urazu suplementacja kolagenem, kwasem hialuronowym lub innymi preparatami na stawy będzie wzmocnieniem i wsparciem dla chrząstki stawowej.
Urazy mechaniczne w przypadku bólu kolan powstają najczęściej na skutek gwałtownego oddziaływania sił. Do uszkodzenia dochodzi najczęściej na skutek obciążenia zgiętego stawu kolanowego, któremu towarzyszy rotacja.
Sposób leczenia urazów mechanicznych zależy od kilku czynników:
- rozległości urazu,
- naszego stanu ogólnego,
- brak aktywności ruchowej,
- rodzaju wykonywanej pracy.
W leczeniu bólu stawów wywołanym urazami istnieją metody zarówno zachowawcze jak i operacyjne.
Najbardziej niebezpieczne i skomplikowane są urazy obejmujące łąkotkę wraz z więzadłem krzyżowym przednim i więzadłem pobocznym piszczelowym.
Grupą szczególnie narażoną na ból stawów i urazy (nie jedyną) są osoby aktywnie uprawiające sport. Jeśli dyscyplina jest bardzo obciążająca stawy, np. bieganie, podnoszenie ciężarów itp. suplementacja w celu wzmocnienia chrząstki jest tym bardziej wskazana.
Uszkodzenie łąkotki nie jest obce również osobom starszym zmagającym się ze zmianami zwyrodnieniowymi. Ta grupa pacjentów jest narażona na urazy i ból stawów nawet podczas normalnej aktywności, do uszkodzenia łąkotek może dojść np. podczas podnoszenia się z krzesła lub łóżka bądź podczas wykonywania przysiadu.
Urazy łąkotki to nie jedyne możliwe urazy mechaniczne stawu kolanowego. Inne urazy mechaniczne to zwichnięcia i skręcenia.
To niebezpieczne urazy często wymagające leczenia operacyjnego. Dochodzi w nich do uszkodzenia więzadeł i przerwania łączności powierzchni stawowych kości.
Pourazowe objawy bólu stawów wymagające konsultacji z lekarzem:
- nagły i bardzo silny ból stawów nasilający się podczas chodzenia i zginania,
- blokowanie i usztywnianie kolana ograniczające zakres ruchu,
- obrzęk i nadmierne ciepło w okolicy stawu,
- trzask pojawiający się w czasie zginania lub prostowania kolana- bardzo niebezpieczny objaw.
Wymienione wyżej objawy powinny niezwłocznie zostać skonsultowane z lekarzem ortopedą. Szybka i odpowiednia reakcja może niejednokrotnie uchronić nas przed zabiegiem chirurgicznym lub przewlekłym bólem stawów.
Co na ból stawów?
Wszystkie opisane wyżej schorzenia łączy ból stawów.Każde z nich wymaga leczenia pod stałą kontrolą lekarza ruematologa (w przypadku boreliozy także lekarza chorób zakaźnych). Niezależnie od kondycji stawów oraz przyczyn choroby istnieją domowe sposoby będą uzupełnieniem farmakoterapii. Dowiedz się jak możesz sobie ulżyć w bólu stawów.