Kupuję Razem: 0,00 zł

Co niszczy kolagen w organizmie? - 14 powodów i porady

0
Co niszczy kolagen w organizmie?

Kolagen to białko młodości, które stanowi o naszym wyglądzie, ruchomości stawów i zdrowiu wielu organów. Dlatego warto wiedzieć, co niszczy kolagen w organizmie, i co możemy z tym zrobić. Mamy ogromny wpływ na produkcję kolagenu i spadek jego wytwarzania. Przedstawiamy listę przyczyn niszczenia kolagenu i metody na jego pobudzanie, regenerację i leczenie.

14 przyczyn utraty kolagenu w organizmie

 1. Wiek - produkcja kolagenu w organizmie zaczyna spadać po około 25 roku życia. W wieku 60 lat produkcja kolagenu jest już o 50% mniejsza niż w wieku 25 lat.
 2. Menopauza - estrogeny odgrywają ważną rolę w syntezie kolagenu, dlatego ich spadek w okresie menopauzy prowadzi do zmniejszenia produkcji kolagenu.
 3. Promieniowanie UV - promieniowanie UV z słońca może uszkodzić kolagen, powodując jego łamliwość i rozpad. 15 minut ekspozycji na słońce bez ochrony może uszkodzić tyle samo kolagenu, co 20 lat naturalnego starzenia się.
 4. Palenie tytoniu - palenie tytoniu może niszczyć kolagen w organizmie, powodując jego utratę i słabnięcie. W ciągu 10 lat palenia tytoniu organizm traci około 20% kolagenu. Palenie powoduje stres oksydacyjny.

  W ciągu 10 lat palenia tytoniu organizm traci około 20% kolagenu

 5. Picie alkoholu - podobnie, jak palenie powoduje stres oksydacyjny oraz stany zapalne.
 6. Stres oksydacyjny - czyli wolne rodniki generowane używkami, stresem, prozapalnymi pokarmami.
 7. Zanieczyszczone powietrze - organizm odpowiada na wdychane z powietrzem zanieczyszczenia stanem zapalnym, w trakcie którego organizm uwalnia cytokiny prozapalne zaburzające produkcję kolagenu.
 8. Nadmiar cukru w diecie - ponadnormatywne stężenie cukru we krwi będzie powodowało proces glikacji, który doprowadza do sztywnienia głównych białek podporowych skóry - kolagen i elastyny.
 9. Niedobór witamin i minerałów - niedobór witaminy C, witaminy E, miedzi, cynku, żelaza i siarki może prowadzić do zmniejszonej produkcji kolagenu. Dzienna dawka witaminy C wynosząca 11 mg jest niezbędna do produkcji kolagenu (tylko!)
 10. Niedobór aminokwasów - niedobór aminokwasów, a w szczególności proliny i glicyny może powodować w długim okresie zwolnienie tempa wytwarzania kolagenu i niszczenie kolagenu w organizmie, który już pracuje nad naszą integralnością.
 11. Stany zapalne - stany zapalne mogą uszkodzić kolagen, powodując jego utratę i słabnięcie. W ciągu 12 tygodni stanu zapalnego organizm może stracić około 10% kolagenu.

  W ciągu 12 tygodni stanu zapalnego organizm może stracić około 10% kolagenu

 12. Czynniki genetyczne - niektóre osoby są bardziej podatne na uszkodzenia kolagenu z powodu czynników genetycznych. Osoby z genetyczną predyspozycją do słabego kolagenu mogą mieć o 30% większą szansę na wystąpienie zmarszczek.
 13. Skrócenie telomerów - zmniejszenie enzymu telomerazy przyspiesza skracanie telomerów, co może powodować wadliwą regenerację tkanek. Hamuje to również produkcję komórek naskórka. Dodatkowo promieniowanie UV powoduje mutacje w telomerach, a nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może powodować nawet śmierć komórek.
 14. Urazy - kolagen może być uszkodzony w wyniku urazów, takich jak złamania i kontuzje stawów.

Wysuszona, matowa, szara twarz jest nie tylko niezbitym dowodem ilości wypitego alkoholu, ale także pokazuje jak niszczący wpływ miał on na nasz organizm. Odwodnione tkanki stają się słabsze i kruche, włókna kolagenowe tracą swoją sprężystość, a ze skóry zostają wypłukane witaminy A, B, kwas foliowy i wapń. Alkohol doprowadza do pękania naczynek krwionośnych. Pojawiają się niezdrowe pajączki, rumieńce i czerwony nos. Tak wysoce posunięta degradacja wymaga wiele czasu i wsparcia dodatkowymi suplementami i produktami kosmetycznymi, które odbudują włókna kolagenowe i przywrócą odpowiedni poziom nawilżenia

opowiada Aleksandra Wojnarowska, technolog produkcji suplementów diety i kosmetyków z kolagenem współtworząca WybieramyKolagen.pl i dodaje -  

Cukier bywa nazywany „białym zabójcą”. Powoduje wiele niekorzystnych zmian w organizmie, przyczyniając się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry. Co dzieje się po zjedzeniu np. mlecznej czekolady? Produkty bogate w cukier lub te o wysokim indeksie gilkemicznym sprawiają, że we krwi błyskawicznie wzrasta stężenie glukozy. Reaguje na nie trzustka, produkując insulinę. Kiedy nie może zapewnić odpowiedniej ilości hormonu, rozpoczyna się proces łączenia glukozy z białkami – to właśnie nazywamy „procesem glikacji białek”.  W efekcie w organizmie tworzą się cząsteczki AGE, sprzyjające starzeniu się skóry. AGE, zwane również produktami zaawansowanej glikacji białek, uszkadzają kolagen i elastynę. Skóra wiotczeje, jest podatna na rozciąganie, traci strukturę i grubość. Przyczyniają się także do wzmożenia stresu oksydacyjnego, który jest bardzo niekorzystny dla komórek naszej skóry. 

Oto kilka sposobów na ochronę kolagenu w organizmie

 • Chroń skórę przed słońcem - stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 30 lub wyższym. Warto dodać, że szkodliwe promieniowanie wytwarzają też monitory i ekrany smartfonów. Ogranicz ich używanie i stosuj filtry także pracując przed ekranem.
 • Skończ z używkami - palenie tytoniu może uszkodzić kolagen, powodując jego utratę i słabnięcie. Podobnie zadziała alkohol.
 • Odżywiaj się zdrowo - spożywaj pokarmy bogate w witaminę C, witaminę E i miedź, selen, cynk, które są niezbędne do produkcji kolagenu. Nie możesz zapominać o produktach bogatych w białka, czyli produktach odzwierzęcych - najlepiej tych zawierających białka kolagenowe (nabiał, ryby, drób, mięso czerwone, ryby, a w szególności te części zwierząt, które są bogate w struktury ścięgien, kości i skóry. Rośliny też zapewniają aminokwasy niezbędne do produkcji kolagenu (np. słonecznik, soja i inne nasiona strączkowe, orzechy) - zobacz: produkty bogate w kolagen.
 • Używaj oczyszczaczy powietrza i maseczek antysmogowych - 90% populacji w Polsce oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Proces ten jest szczególny zimą, gdy bardzo często normy jakości powietrza są przekraczane wielokrotnie. Kup oczyszczacz powietrza do domu i biura. W przypadku dużego smogu używaj maseczek antysmogowych lub ogranicz przebywanie na zewnątrz.
 • Regularnie ćwicz - ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych stawów i mięśni, bo stymulowane bodźcem, będą nieustannie się wzmacniały uzupełniając stany włókien kolagenowych.
 • Używaj technik relaksacyjnych - joga, medytacja, spacer na świeżym powietrzu, spotkania z przyjaciółmi, dobra książka, wieczorna kąpiel - to tylko niektóre z form, które mogą łagodzić napięcia. Zadbaj o witaminę D, magnez i kwasy Omega 3, które dobrze wzmacniają antystresowe funkcje organizmu od środka.
 • Uważaj na urazy - stosuj się do zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć urazów, które mogą uszkodzić kolagen.

Niwelowanie i leczenie uszkodzeń kolagenu

Suplementacja kolagenu: Suplementacja kolagenu może pomóc w zwiększeniu produkcji kolagenu i poprawie stanu skóry, kości i stawów. Cena suplementów kolagenowych waha się od około 50 do 300 zł za opakowanie wystarczające na miesiąc suplementacji.

Włókna kolagenowe to bardzo wrażliwe tkanki, których odbudowanie jest praktycznie niemożliwe w sposób naturalny. Poprzez odpowiednią dietę i suplementację możemy wspierać tworzenie się nowych włókien, jednak do naprawy już istniejących należy działać za pomocą specjalistycznych kosmetyków i zabiegów. – mówi p. Magdalena Jaglarz, kosmetolog współpracująca z Wybieramykolagen.pl. 

Leczenie laserowe: Leczenie laserowe może pomóc w stymulacji produkcji kolagenu i poprawie wyglądu skóry. Koszt leczenia laserowego waha się od około 800 do 5000 zł.

Inne zabiegi estetyczne: Inne zabiegi estetyczne, takie jak wypełnianie zmarszczek lub lifting, mogą pomóc w poprawie wyglądu skóry. Koszt tych zabiegów waha się od około 500 do 10 000 zł.

Fizjoterapia: Fizjoterapia może pomóc w poprawie funkcji stawów i zmniejszeniu bólu. Koszt fizjoterapii waha się od około 50 do 200 zł za wizytę.

Wybór metody leczenia uszkodzeń kolagenu zależy od rodzaju i stopnia uszkodzenia.

Suplementacja to najłatwiejszy sposób redukcji skutków niszczenia kolagenu

Najłatwiejszym sposobem, by odbudowywać struktury kolagenowe jest suplementacja. Badania nad suplementami diety z kolagenem wykazały szereg pozytywnych korzyści. Opisaliśmy aż 32 efekty stosowania kolagenu doustnie potwierdzone badaniami naukowymi.

Jeśli chcesz teraz zadbać o białko młodości, to sprawdź ranking kolagenów do picia, w którym przeanalizowaliśmy ponad 30 suplementów diety z hydrolizatem i liofilizatem kolagenu.

ZADBAJ O BIAŁKO MŁODOŚCI

RANKING KOLAGENÓW DO PICIA

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium