Kupuję Razem: 0,00 zł

Glukozamina na stawy w 5 minut | Siarczan glukozaminy

0
Glukozamina

Glukozamina jest organicznym związkiem – pochodną glukozy, gdzie grupa hydroksylowa przy drugim atomie węgla została podstawiona przez grupę aminową. Oprócz tego, że wraz z chondroityną jest głównym budulcem chrząstki stawowej występuje również w tkance łącznej oraz pełni rolę prekursora wielu biocząsteczek; jest częstym składnikiem tkanek i wydzielin ludzkiego organizmu. Z czasem tempo syntezy glukozaminy przez nasz organizm spada. Konieczna wtedy okazuje się suplementacja.

Chociaż bardzo wiele badań potwierdza pozytywny wpływ suplementacji glukozaminy w chorobie zwyrodnieniowe stawów wciąż istnieje pewna grupa naukowców poddająca w wątpliwość zasadność jej stosowania. Nie powinno to jednak przesądzać o naszej rezygnacji z suplementowania glukozaminy zwłaszcza gdy dostrzegamy, a co ważniejsze odczuwamy efekty. W najgorszym wypadku skuteczność jej stosowania ograniczy się do efektu placebo. Często jednak glukozamina okazuje się bardzo skutecznym suplementem w prewencji i regeneracji różnego rodzaju osteoartroz.

Budowa glukozaminy

Chemicznie glukozamina jest pochodną glukozy (aminomonosacharydem). Grupa hydroksylowa połączona z drugim atomem węgla w cząsteczce glukozy podstawiona jest przez grupę aminową. Organizm ludzki w niewielkich ilościach samodzielnie syntezuje glukozaminę z glukozy i glutaminy za pomocą enzymu syntetazy glukozaminy. Niestety podobnie jak w przypadku kolagenu wraz z upływem czasu tempo i wydajność tego procesu spada.

Występowanie i rola glukozaminy w organizmie

Glukozamina jest składnikiem wielu tkanek i wydzielin organizmu. Ponadto bierze udział w procesie biosyntezy glikozaminoglikanów i proteoglikanów, będących ważnym elementem substancji międzykomórkowej chrząstki. To właśnie w chrząstce stawowej znajduje się najwięcej glukozaminy. Oprócz funkcji budulcowych glukozamina wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwfibrotyczne (zabezpiecza przed włóknieniem tkanek), neuroprotekcyjne i kardioprotekcyjne (działa ochronnie na układ nerwowy i krążenia). Spowalnia procesy starzenia się organizmu, wpływa na szlaki metaboliczne zaangażowane w proces apoptozy (śmierć komórki), proliferacji (rozmnażania) komórek oraz angiogenezę (tworzenie się naczyń włosowatych). Glukozamina zmniejsza także aktywność niektórych enzymów odpowiedzialnych za proces degradacji chrząstki stawowej (metaloproteazy macierzy).

Ponieważ w chrząstce stawowej jest największa koncentracja glukozaminy spośród wszystkich miejsc jej występowania w organizmie już ponad 30 lat temu wysunięto teorię o leczniczym działaniu glukozaminy w chorobach zwyrodnieniowych stawów.

 

choroba zwyrodnieniowa stawów a glukozamina

Glukozamina a chondroityna

Glukozamina wraz z chondroityną występuje w chrząstce stawowej. Połączenie obu tych związków inicjuje produkcję proteoglikanów – związków, dzięki którym możliwe jest zachowanie większej objętości mazi stawowej w gąbczastej strukturze chrząstki. Odpowiednie jej nawodnienie sprawia, że jest ona bardziej miękka i elastyczna. Ponadto pozwala to zapobiegać chorobie zwyrodnieniowej stawów (ChZS), wyraźnie spowalnia jej postęp oraz zmniejsza uciążliwy ból.

Działanie glukozaminy

Pomimo wielu lat badań (również in vitro) dokładny mechanizm działania glukozaminy nie został jak dotąd w pełni poznany. Udowodniono, że ma ona korzystny wpływ wszędzie tam, gdzie znajduje się tkanka łączna (stawy, naczynia krwionośne, włosy, paznokcie). Dzieje się tak ponieważ glukozamina wykorzystywana jest przez chondrocyty (komórki budujące tkankę chrzęstną) jako prekursor syntezy glikozoaminoglikanów, cząsteczek, które odpowiadają za regenerację uszkodzonych chrząstek, pobudzanie wzrostu włosów, oraz za zachowanie właściwej struktury naczyń krwionośnych. 

Glukozamina zmniejsza ponadto aktywność niektórych enzymów odgrywających rolę w procesach degradacji chrząstki stawowej (metaloproteazy macierzy) Badania pokazały, że w tkance chrzęstnej dotkniętej osteoartrozą (zwyrodnieniem), procesy naprawcze nie zachodzą w sposób prawidłowy – komórki dzielących się chondrocytów nie docierają do uszkodzonych części chrząstki. Istnieje szereg badań potwierdzających pozytywny wpływ siarczanu glukozaminy na  zdegenerowane zwyrodnieniem komórki tkanki chrzęstnej. Sugerują one, że zależnie od dawki stosowanie siarczanu glukozaminy poprawia regenerację zmienionej chorobowo tkanki,  zmniejsza ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów,  oraz hamuje aktywność prozapalnych cytokin. 

Suplementacja glukozaminy z WybieramyKolagen.pl

Glukozamina nie występuje w żadnym z podstawowych produktów żywnościowych nie ma więc możliwości dostarczenia jej poprzez dietę; konieczna jest suplementacja produktami leczniczymi. Na rynku istnieje mnóstwo suplementów z glukozaminą, nie występuje w formie leków. Występuje w nich w jednej z trzech form; siarczanu glukozaminy, chlorowodorku glukozaminy oraz N-acetyloglukozaminy. Na skalę przemysłową są one otrzymywane z chityny (związek budujący m.in. szkielet zewnętrzny stawonogów, ściany komórkowe wodorostów, grzybów). Istnieje również glukozamina syntetyczna.

Nr 1 rankingu kolagenu na stawy - Flex Empire

Flex Empire - suplement na stawy m.in. z hydrolizatem kolagenu rybiego (3000 mg), liofilizatem kolagenu rybiego (300 mg), siarczanem glukozaminy 2KCL (930 mg), w tym glukozaminą (558 mg).

 

Nr 2 rankingu kolagenu na stawy - Kolagen Pro

Kolagen Pro - suplement na stawy m.in. z hydrolizatem kolagenu rybiego (5000 mg), siarczanem chondroityny (140 mg) i glukozaminą (400 mg).

 

Najtańsza glukozamina w aptekach

Aktualnie nie posiadamy czystej glukozaminy w postaci leku lub suplementu. Dlatego przygotowaliśmy odnośniki do najtańszych aptek z dużą ofertą glukozaminy.

 

GLUKOZAMINA - APTEKA WAPTEKA (50 produktów)

GLUKOZAMINA - APTEKA GEMINI (81 produktów)

GLUKOZAMINA -APTEKA DOZ (72 produkty)

 

Dawkowanie glukozaminy

Glukozamina syntezowana jest przez organizm w ilości 4 – 20 g/dzień. Przyjmowanie glukozaminy w rekomendowanej dawce 1500 mg powoduje widoczny wzrost jej stężenia. Badania potwierdzają również, że zastosowanie podwójnej dawki (3000 mg) jest bezzasadne ponieważ nie wpływa znacząco na zmianę stężenia glukozaminy we krwi. Oceniono, że powszechnie stosowana  dawka 1500 mg jest wystarczająca dla osiągnięcia efektu terapeutycznego, a jej podwyższenie nie zmienia wyników leczenia. 

Bardzo istotny jest jednak fakt, że działanie lecznicze potwierdzono jedynie wobec siarczanu glukozaminy. Warunkiem osiągnięcia efektu terapeutycznego jest oczywiście systematyczne i długotrwałe zażywanie preparatów w dawce 1500 mg/dzień. Skuteczność suplementów zawierających inne związki glukozaminy nie jest pewna.

 

PROBLEM ZE STAWAMI? ROZWIĄŻ GO Z KOLAGENEM

RANKING 24 KOLAGENÓW NA STAWY

Działania niepożądane i przeciwwskazania

Glukozamina jest związkiem naturalnie występującym w organizmie ludzkim. Fakt ten sprawia, że lista przeciwwskazań do jej stosowania nie jest zbyt długa. Jedynie stwierdzona cukrzyca może stanowić problem. Glukozamina jako pochodna glukozy może powodować wahania poziomu cukru we krwi i wpływać na poziom insuliny. Ostrożnie do suplementacji powinny podchodzić także osoby z innymi zaburzeniami gospodarki cukrowej, np. z insulinoopornością.

Siarczan glukozaminy charakteryzuje się bardzo niskim poziomem toksyczności. Badania na zwierzętach laboratoryjnych wykazały, że nawet bardzo duże dawki doustne (dochodzące do 15 000 mg/kg masy ciała) są dobrze tolerowane. Również wśród ludzi tolerancja glukozaminy jest bardzo wysoka. Blisko 90% pacjentów, stosujących preparaty z glukozaminą przez okres ok. 50 dni, nie zgłasza żadnych działań niepożądanych. Jeśli pojawiają się już jakieś działania niepożądane to mają one łagodny charakter i ustępują po odstawieniu produktu. Do najczęstszych działań niepożądanych należą zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (zaparcia, biegunki, nudności, wzdęcia), dlatego by niepotrzebnie nie nasilać objawów pacjenci z chorobami układu pokarmowego powinni uważać suplementując glukozaminę. 

Czasami pojawia się wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy oraz świąd. Są to najczęściej objawy alergiczne występujące głównie u pacjentów ze stwierdzoną nadwrażliwością na skorupiaki morskie (glukozamina pozyskiwana jest z ich szkieletów), a nie nietolerancją glukozaminy. Pacjenci, u których stwierdzono nadwrażliwość na skorupiaki powinni zażywać preparaty, w których glukozamina pochodzi z innych źródeł. 

Z powodu braku odpowiednich badań glukozamina nie powinna być stosowana w pierwszym trymestrze ciąży. W kolejnych trymestrach oraz w okresie karmienia piersią zasadność jej przyjmowania należy skonsultować z lekarzem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium