Kolagen naturalny – maksimum efektów. Jak stosować, żeby był skuteczny? 2
Kolagen naturalny / kolagen natywny – maksimum efektów. Jak stosować, żeby był skuteczny?

Kupiłaś właśnie swój pierwszy kolagen naturalny w żelu? Być może przymierzasz się do kupna? Koniecznie przeczytaj i zapamiętaj 6 najważniejszych zasad jego użytkowania i przechowywania, które zapewnią Ci piękną, młodą, gładką i promienną skórę.

Jak stosować kolagen naturalny

1. Przeczytaj uważnie ulotkę kolagenu do twarzy / kolagenu do ciała

Pierwszym krokiem jest uważne przeczytanie ulotki i zasad przechowywania produktu. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Temperatura przechowywania kolagenu naturalnego

Producenci podają różną optymalną temperaturę, w której żel zachowuje swoje właściwości. Istnienie różnych poziomów wytrzymałości produktów uzależnione jest od obecności w składzie konserwantów oraz od technologii użytych do separacji kolagenu z rybich skór.

Graniczna temperatura dla kolagenów Colway i kolagenów Souvre, znanych jako „kolageny naturalne” to 5-28 stopni Celsjusza. Kiedy przegrzejemy albo wychłodzimy żel kolagenowy, potrójna helisa się rozpadnie, a nasz kosmetyk straci zdolność przenikania do skóry właściwiej. Kolagen firmy PerfectColl, dzięki innej budowie niż powyższe, ma wytrzymałość termiczną w granicach 5-32 stopni Celsjusza. Kolagen Natywny Colway International można przechowywać w temperaturze do 40 stopni Celsjusza.

Colway Kolagen Natywny GOLD

Bez względu na to, jaką wytrzymałość termiczną ma Twój kolagen, nie przechowuj go w łazience obok umywalki, prysznica lub wanny. To miejsca narażone na wahania temperatur, które nie są wskazane dla kosmetyków, a białko kolagenowe jest szczególnie delikatne. Nie warto przesadzać również w drugą stronę – trzymanie kolagenu w lodówce może spowodować wychłodzenie i zniszczenie helisy białkowej.

Składniki aktywne – z czym nie łączyć kolagenu?

Jeżeli Twój nowy kolagen morski zawiera składniki, które wykluczają używanie kremu z konkretnymi substancjami aktywnymi, przeczytasz o tym w ulotce. Pamiętaj, że poddając się kuracji kolagenem naturalnym / natywnym w żelu, krem lub balsam, który aplikujesz od razu po kolagenie, nie powinien zawierać:

  • Kwasów owocowych,
  • Cynku,
  • Ceramidów,
  • Retinolu,
  • Oleju z róży piżmowej.

Jeśli Twój ulubiony kosmetyk zawiera jedną lub wiele z wymienionych wyżej substancji – spokojnie! Możesz go używać, jeśli zachowasz ok. 30 minut przerwy po nałożeniu kolagenu naturalnego. Stosuj się do tej zasady, w innym wypadku kuracja kolagenem do twarzy / kolagenem do ciała nie przyniesie żadnych długotrwałych efektów, oprócz powierzchniowego nawilżenia skóry. 

2. Przed kuracją kolagenem morskim oczyść skórę

Zanim rozpoczniemy kurację kolagenową, należy dogłębnie oczyścić twarz, przygotowując ją na przyjęcie hydratu kolagenu rybiego. Wchłonie się szybciej, gdy usuniemy wierzchnią część martwego naskórka za pomocą peelingu. Należy wykonywać go 1-2 razy w tygodniu, aby nie podrażnić twarzy. Jeśli masz wrażliwą cerę, postaw na peeling enzymatyczny.  

W codziennej pielęgnacji, przed aplikacją żelu, należy dokładnie oczyścić twarz z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz czy inne aplikowane wcześniej kosmetyki (mowa tu nie tylko o kosmetykach do make-upu, ale także kremach czy balsamach). Polecamy używanie naturalnych środków myjących, nie pozostawiających oleistej powłoki, która mogłaby stanowić barierę dla cząsteczek kolagenowych.

Najlepsze oczyszczanie twarzy jest dwustopniowe:

Tak przygotowana skóra wchłonie maksimum dawki kolagenu naturalnego.

3. Aplikuj kolagen naturalny prawidłowo

Gdy nasza skóra jest już oczyszczona, należy ją zwilżyć wodą. Niektórzy preferują zwilżanie twarzy wodą termalną lub wodą z kranu, ale przelaną do pojemnika z rozpylaczem. Polecamy – to dużo wygodniejsze niż ochlapywanie twarzy i zbieranie ze skóry nadmiaru wody.

Następnie aplikujemy kolagen. Wklepujemy go w wilgotną skórę zgodnie z układem mięśni. Nie należy go wcierać! Takie ruchy powodują, że skóra się rozciąga i traci swoją giętkość.

Jeżeli masz więcej czasu, poświęć skórze więcej uwagi – zafunduj jej masaż kolagenem naturalnym. Jak to zrobić? Delikatnie masuj twarz ruchami okrężnymi. Skoncentruj się na miejscach, gdzie pojawiają się zmarszczki mimiczne tzn. czoło, okolice oczu, policzki, okolice ust, podbródek oraz szyja. Nie musisz stosować żadnej specjalnej techniki. Masaż powinien być przede wszystkim odprężający... dzięki temu efekt będzie znacznie lepszy!

Jak aplikować kolagen?

  • Oczyść dokładnie twarz,
  • Zwilż twarz wodą,
  • Wklep kolagen w wilgotną skórę lub wykonaj masaż,
  • Poczekaj 5-8 min,
  • Nałóż krem.

Bez względu na opakowanie, w którym jest nasz produkt, pamiętajmy o zachowaniu higieny. Żel ze słoiczka nabieramy specjalną szpatułką, a nie palcami, które mogłyby wprowadzić zarazki do flakonika. Opakowanie z dozownikiem przetrzyjmy w celu usunięcia zaschniętego produktu, pozostałego po poprzednim użytkowaniu.

Pamiętaj, aby nakładać cienką warstwę kolagenu. Normalnej skórze z pierwszymi oznakami starzenia wystarczą jednorazowo 1-2 pompki kolagenu. Jeżeli kolagen „roluje się” pod makijażem lub kremem – to znak, że przedobrzyłaś. Zmniejsz dawkę przy kolejnej aplikacji.

Wszystko jest OK, ale po kilku dniach użytkowania zauważasz na skórze niewchłonięty żel? Przyczyną takiego zjawiska jest fakt, iż nasza skóra ma już wystarczający poziom kolagenu. Jest to oczywiście pożądane zjawisko – odbudowanie helis kolagenowych i ich wystarczająca ilość w organizmie daje efekt gładkiej, elastycznej i promiennej cery. Przy następnym zastosowaniu zmniejsz dawkę żelu kolagenowego.

4. Zastosuj odpowiedni krem po aplikacji kolagenu

Kolejna fundamentalna zasada w codziennej pielęgnacji, to użycie odpowiedniego kremu. Po nałożeniu żelu kolagenowego należy odczekać około 5-8 minut, a następnie wklepać odpowiedni dla naszej cery produkt. Aby zintensyfikować działanie rybiego kolagenu, warto sięgnąć po kremy z tej samej linii kosmetycznej – marki często oferują specyfiki, które się wzajemnie uzupełniają bądź potęgują swoje działanie. Korzystając z produktów jednej firmy mamy także pewność, że składniki używanych przez nas kremów, żelów, toników są harmonijnie dobrane i nie wystąpi żadna reakcja alergiczna.

5. Stosuj kolagen naturalny regularnie, dbaj o dobre nawyki

Samo kupno kolagenu naturalnego nie zapewni Ci pięknej, młodej skóry. Kosmetyk, zerkając na Ciebie z półki, nie rzuci na twarz odmładzającego uroku. Stosuj go regularnie, rano i wieczorem. Wydłużysz swój codzienny rytuał pielęgnacyjny o 5 do 10 minut. To niezbyt wygórowana cena za promienną zdrową cerę, prawda? Jeśli masz problem z regularnością, zrób sobie selfie przed rozpoczęciem kuracji. Porównuj efekty na bieżąco – to zmotywuje Cię do działania.

Jeśli zdecydowałaś się na kurację kolagenową, bądź konsekwentna – zrezygnuj z solarium i kąpieli słonecznych. UV to największy wróg naszej skóry. Warto także wzbogacić dietę w produkty pełne witaminy C (bądź jej odpowiednik w postaci suplementu diety), która bierze istotny udział w procesie kolagenozy.

6. Kolagen do picia, kolagen w tabletkach – uzupełnij kurację!

Znasz powiedzenie, że prawdziwe piękno zaczyna się od wewnątrz? Jego autorzy mieli wiele racji. Ostatnie badania z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik laboratoryjnych, potwierdziły, że kolagen rybi w formie suplementu – kolagen do picia, kolagen w tabletkach, kolagen w proszku, znacząco wpływa na poprawę stanu skóry. W doświadczeniu trwającym 12 tygodni wzięło udział 106 kobiet w wieku od 40 do 65 lat. Analiza wyników wykazała, że skóra pań zażywających suplement z kolagenem uległa poprawie już po 28 dniach!

Stosuj jednocześnie kolagen morski od zewnątrz i od środka. Takiej kuracji nie oprze się żadna zmarszczka! Przed wyborem najlepszego kolagenu dla siebie, sprawdź nasze rankingi, w których porównujemy najpopularniejsze produkty.

Zobacz porównanie produktów w naszych rankingach:

Ranking suplementów kolagenowych »  
Ranking kolagenów do twarzy »  

Komentarze do wpisu (2)

23 września 2020

czy jeśli nie można używać preparatów z różą bezpośrednio z kolagenem, to zwilżanie tworzy woda różaną też psuje efekt, czy to akurat nie ma znaczenia? czy kwasy owocowe rozciągają się na wodę z cytryną i roztwór octu jabłkowego? i ostatnie pytanie czy oczyszczanie twarzy mieszanką olejową na waciku z wodą, zamiast płynu micelarnego jest ok jako przygotowanie do nałożenia kolagenu? pozdrawiam

25 sierpnia 2021

W jakim wieku można rozpocząć kuracje kolagenową oraz stosowanie kosmetyków kolagenowych? W tym roku kończę 30 lat i zastanawiam się, czy to dobry moment, żeby rozpocząć.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium