
Kolagen i kwasy omega-3 to duet, którego suplementacja może przyczynić się do poprawy kondycji skóry i stawów. Wynika to z ich dopełniających się właściwości: kwasy omega-3 mają udowodnione działanie przeciwzapalne, z kolei kolagen stanowi podstawowy budulec tkanki łącznej w organizmie.
Spis treści (kliknij, by przejść do sekcji)
Co łączy kolagen i kwasy omega-3?
Chociaż kwasy omega-3 i kolagen to dwie zupełnie różne grupy związków, pełniące odmienne role w organizmie, ich wspólne działanie może przynieść wiele korzyści dla tych samych aspektów zdrowia, dobrego samopoczucia i urody.
Wspólnym mianownikiem dla kolagenu i kwasów omega-3 w diecie współczesnego człowieka jest stosunkowo mała liczba źródeł pokarmowych. Rzadko jemy zarówno skóry, chrząstki oraz galarety, które zawierają kolagen, jak i tłuste ryby morskie obfitujące w omega-3.
Tymczasem powszechnie wiadomo, że zawartość kolagenu w organizmie człowieka stopniowo maleje wraz z wiekiem (zwykle od ok. 19-25. roku życia). Z kolei większość osób w Polsce nie spełnia zapotrzebowania organizmu na kwasy EPA i DHA (250 mg dziennie).
Działanie kwasów omega 3
Wśród właściwości kwasów omega-3 na szczególną uwagę zasługuje ich działanie przeciwzapalne. Ma to również znaczenie dla skóry, dlatego suplementację omega-3 często zaleca się osobom z trądzikiem albo egzemą. Co więcej, suplementację taką mogą rozważyć również osoby odczuwające dyskomfort w obrębie stawów, związany ze stanem zapalnym w ich obrębie.
Kwasy omega-3 mogą też wspierać naturalne procesy regeneracji skóry. Stanowią składnik błon komórkowych, uczestnicząc we wzroście, podziale i odżywianiu komórek. Ponadto przyczyniają się do właściwej gospodarki hormonalnej w organizmie, co może być szczególnie istotne dla osób borykających się z trądzikiem i niedoskonałościami skóry, których przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne.
Nie sposób pominąć wpływ kwasów omega-3 na zdrowie układu krążenia. Kwas EPA należący do grupy omega 3 ma właściwości przeciwzakrzepowe i przyczynia się do prawidłowych parametrów lipidowych surowicy krwi [1]. Badania potwierdzają, że w wyniku suplementacji omega-3 poziom LDL (tzw. złego cholesterolu) zmniejsza się, a poziom HDL (tzw. dobrego cholesterolu) ulega zwiększeniu [2].
SPRAWDŹ RANKING SUPLEMENTÓW Z OMEGA-3
Działanie kolagenu
Podobnie jak w przypadku zażywania omega-3 suplementacja kolagenu ma pozytywny wpływ na kondycję skóry, a także na stawy i naczynia krwionośne. Wynika to z faktu, że kolagen stanowi główny budulec tkanki łącznej, tworzącej m.in. włosy, chrząstki, tętnice i naczynia włosowate.
SPRAWDŹ RANKING KOLAGENU DO PICIA
Działanie kolagenu potwierdzają liczne badania. Wykazano przykładowo, że suplementacja kolagenu przyczynia się do:
- wzrostu elastyczności skóry – jedno z badań markowego hydrolizatu kolagenu wskazało, że suplementacja 5 g kolagenu przez 8 tygodni korelowała ze wzrostem jędrności skóry twarzy o 20,4% [3],
- spłycenia zmarszczek – to samo badanie potwierdziło również wpływ suplementacji kolagenu na zmniejszenie zmarszczek w okolicach oczu (o 13,2% w porównaniu z punktem wyjściowym) [3],
- zmniejszenia cellulitu – u kobiet suplementujących 2,5 g kolagenu przez 6 miesięcy wykazano statystycznie istotne zmniejszenie cellulitu i falistości skóry na udach [4],
- poprawy poziomu nawilżenia skóry – badanie innego hydrolizatu wykazało, że suplementacja kolagenu przez 12 tygodni prowadzi do wzrostu poziomu nawilżenia skóry [5],
- ochrony naczyń krwionośnych – 4-tygodniowe podawanie hydrolizatu kolagenu szczurom przyczyniło się do wzrostu wazodylatacji (rozkurczania naczyń krwionośnych) aorty piersiowej gryzoni [6],
- wsparcia stawów – badanie kolejnego, markowego hydrolizatu kolagenu na myszach wykazało, że suplementacja kolagenu może mieć właściwości regenerujące stawy oraz przeciwzapalne [7].
SPRAWDŹ RANKING KOLAGENU NA STAWY
Komu polecamy suplementować kolagen i kwasy omega-3?
W związku z wyżej wymienionymi właściwościami kwasów omega-3 i kolagenu suplementację tych składników odżywczych mogą rozważyć m.in. osoby:
- pragnące zadbać o kondycję swojej skóry – szczególnie skłonnej do trądziku, nadmiernego przesuszania, stanów zapalnych, a także dojrzałej, z widocznymi zmarszczkami, o malejącej jędrności,
- poszukujące wsparcia prawidłowego funkcjonowania swoich stawów – nie tylko sportowcy, pracownicy fizyczni, osoby trenujące na siłowni, a także osoby z nadwagą oraz seniorzy, ale również każdy odczuwający obciążenie stawów,
- chcące wspomóc zdrowie układu sercowo-naczyniowego – w tym przypadku warto jednak skonsultować się z lekarzem w celu indywidualnej oceny stanu zdrowia i wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań, ponieważ omega-3 może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, np. przeciwzakrzepowymi.
Wybieramy kolagen i kwasy omega-3 – najlepsze suplementy diety
Zarówno w kwestii suplementacji kwasów omega-3, jak i w przypadku suplementacji kolagenu bardzo istotną kwestię stanowi jakość wybranego preparatu. Nie wszystkie suplementy diety dostępne na rynku (nawet te apteczne) są godne polecenia. Dlatego szczegółowo analizujemy ich składy i prowadzimy skrupulatne rankingi.
Podczas wyboru suplementu z kolagenem zwróć uwagę na:
- markę surowca kolagenowego – każda marka korzysta ze specyficznych peptydów kolagenowych, wiele z nich zleca badania skuteczności swoich surowców,
- masę cząsteczkową kolagenu – wpływa ona na przyswajalność peptydów kolagenowych,
- zawartość kolagenu w 1 porcji suplementu – rekomendujemy produkty zawierające co najmniej 3-5 g kolagenu w 1 porcji, ponieważ takie porcje zazwyczaj są używane w badaniach,
- dobór składników dodatkowych – przykładowo witamina C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry, chrząstki i naczyń krwionośnych, z kolei mangan pomaga w prawidłowym tworzeniu tkanek łącznych.
WYBÓR DOBREGO KOLAGENU UŁATWIA NASZ RANKING
Z kolei gdy decydujesz się na zakup omega-3, sprawdź, czy producent podaje:
- źródło oleju rybiego – np. gatunek ryb, lokalizacja połowów (im bardziej szczegółowo opisane, tym lepiej),
- badania produktu wykluczające obecność metali ciężkich i innych zanieczyszczeń wykonane w niezależnych laboratoriach – ryby żyjące w zanieczyszczonym środowisku akumulują m.in. rtęć, ołów i kadm,
- wskaźnik TOTOX – wartość poniżej 25 świadczy o świeżości oleju. Olej z czasem ulega utlenianiu i traci swoje cenne właściwości odżywcze,
- certyfikaty ekologicznych połowów – takie jak FOS (Friend of the Sea), MSC (Marine Stewardship Council), IFOS (International Fish Oil Standards Program).
MOŻESZ WYBRAĆ OMEGA-3 SZYBCIEJ I ŁATWIEJ DZIĘKI NASZEMU RANKINGOWI
Jak suplementować kolagen i kwasy omega-3?
Zarówno w przypadku kolagenu, jak i kwasów omega-3 nie ma konkretnych zaleceń dotyczących jednej, stałej pory dnia suplementacji. W przypadku obu tych składników odżywczych ważna jest jednak regularność – wymagają spożywania codziennie przez min. 3 miesiące, by przynieść pierwsze efekty. Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, możesz suplementować je znacznie dłużej.
Ponieważ kolagen to białko, niektórzy specjaliści skłaniają się ku temu, by suplementować go okresie około-treningowym – przed ćwiczeniami lub inną aktywnością fizyczną. Wiadomo, że lepsze ukrwienie towarzyszące wysiłkowi fizycznemu wpływa na dystrybucję aminokwasów w organizmie.
Inne zalecenia dotyczące suplementacji kolagenu dotyczą spożywania go rano, przed pierwszym posiłkiem. Wtedy peptydy kolagenowe trafiające do pustego przewodu pokarmowego mogą być wchłaniane szybciej i w większej ilości.
Przeczytaj więcej o tym, kiedy pić kolagen i jak długo go stosować, by działał cuda.
Z kolei kwasy omega-3 to tłuszcze. W związku z tym warto rozważyć ich suplementację do posiłku, który również jest bogaty w tłuszcze – ułatwi to ich wchłanianie. Świetnie sprawdzi się w tej kwestii pora obiadowa.
Dowiedz się, jakie jest zapotrzebowanie organizmu na kwasy omega-3.
Kolagen i kwasy omega-3 – podsumowanie
Działanie kolagenu i omega-3 może być synergiczne – wzmacniają one swoje niektóre efekty. Zarówno kolagen, jak i kwasy omega-3 są często niedostatecznie dostarczane z pożywieniem, zwłaszcza w diecie współczesnego człowieka. Regularna suplementacja tych składników może więc korzystnie wpłynąć na Twoje ogólne samopoczucie i kwestie urody.
Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępuje porady medycznej. Zanim wprowadzisz jakiekolwiek zmiany pod kątem swojego zdrowia, skonsultuj się z lekarzem.