Kupuję Razem: 0,00 zł

Jaki kolagen na rozstępy? Najlepsze produkty, badania, efekty

0
Jaki kolagen na rozstępy? Najlepsze produkty, badania, efekty

Najlepszy kolagen na rozstępy to suplement diety (kolagen do picia) i żel kolagenowy do zewnętrznego stosowania na skórę. Jeśli chcesz przeciwdziałać rozstępom lub wspierać ich gojenie, polecamy Ci markowy hydrolizat, np. Collagen Your Skin polskiej marki Ysto. Najlepszy kolagen do ciała to z kolei naturalny, bezzapachowy żel, np. Collife Collagen Black.

Jaki kolagen na rozstępy wybrać?

Jeżeli masz świeże rozstępy na skórze, polecamy Ci zarówno suplementację kolagenu do picia, jak i stosowanie żelu kolagenowego. Postaw na sprawdzone produkty z pierwszych miejsc naszych rankingów.

ZOBACZ WSZYSTKIE SUPLEMENTY Z KOLAGENEM NA SKÓRĘ

RANKING  KOLAGENÓW DO PICIA

Warto rozważyć suplementację kolagenu także w trakcie zabiegów na jasne, utrwalone rozstępy. W ten sposób możesz dodatkowo stymulować procesy regeneracyjne skóry. Stosowanie żelu kolagenowego stosuj z osobą przeprowadzającą zabiegi

ZOBACZ WSZYSTKIE ŻELE KOLAGENOWE

RANKING 

Kolagen do picia

W celu efektywnej suplementacji wybierz preparat na bazie markowego, przebadanego surowca kolagenowego, takiego jak Verisol, Peptan, Seagarden czy Nutricoll. Rekomendujemy w szczególności kolageny o zweryfikowanej masie cząsteczkowej (poniżej 5000 Da), ponieważ to takie surowce najczęściej stosuje się w badaniach i mają one udokumentowaną skuteczność [5], [6], [7].

  • Collagen Your Skin – to nasz nr 1, który zawiera dwa pełnoporcjowe peptydy kolagenowe Verisol® o wpływie na skórę potwierdzonym badaniami naukowymi. Jedna porcja suplementu diety to aż 7,5 g kolagenu! Poza nim uwzględnia 11 wartościowych składników dodatkowych, m.in. kwas hialuronowy, witaminę C, jod i standaryzowane ekstrakty roślinne.
 
    • ReBeauty Booster Verisol F – wyróżnia się prostym składem i neutralnym smakiem. Zawiera kolagen typu I i III, a także ekstrakt z owoców aceroli standaryzowany na zawartość witaminy C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry.
 
    • Levann "jA" Skin Collagen – bazuje na hydrolizowanym kolagenie rybim, standaryzowanym ekstrakcie z aceroli i witaminach: A, C i E. Ma atrakcyjny smak truskawkowo-rabarbarowy. W składzie suplementu zastosowano również ekstrakt z mikroalg (źródło astaksantyny).
 

Żele kolagenowe

Jeśli chcesz uwzględnić kolagen w swojej pielęgnacji domowej, polecamy Ci w szczególności hydrat kolagenu rybiego. Zawierają go żele kolagenowe, które intensywnie nawilżają skórę i mogą przenikać do jej głębszych warstw. Na rozstępy, a także inne blizny albo cellulit stosuj kolagen szary. Ma on lepsze właściwości regenerujące skórę i zawiera więcej melaniny (naturalnego filtra UV).

 
      • Collife Collagen Black z hialuronem – to bezzapachowy, naturalny kolagen na rozstępy. Kolagen rybi pozyskano z części grzbietowej skóry, która zawiera więcej melaniny. Głęboko nawilża i wspiera regenerację skóry, jego skład wzbogaca kwas hialuronowy.
 
      • Collife Collagen Black 50 ml – ten kolagen rybi znajduje zastosowanie w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Charakteryzuje się wysoką zawartością melaniny i ma lekką formułę żelu. 
 

Jak stosować kolagen na rozstępy?

Proces odnowy skóry trwa, dlatego wymaga Twojej systematyczności. Codziennie suplementuj kolagen do picia o wybranej przez siebie porze. Polecamy picie kolagenu rano przed posiłkiem, żeby zawarte w nim peptydy mogły być efektywniej wchłaniane przez organizm. Nie jest to jednak obowiązkowe.

Żel kolagenowy najlepiej stosować raz dziennie: rano lub wieczorem, na czystą, wilgotną skórę. Zależnie od obszaru występowania rozstępów aplikuj 3-5 pompek żelu kolagenowego. Delikatnie wmasuj go, aż do całkowitego wchłonięcia formuły. Po aplikacji żelu kolagenowego możesz mieć uczucie ściągnięcia skóry – to dobry prognostyk, który świadczy o działaniu kosmetyku. Warto jednak zastosować balsam nawilżający.

Niektóre żele kolagenowe o naturalnym składzie bez konserwantów trzeba przechowywać w lodówce.

Infografika, jak stosować kolagen na rozstępy

Spodziewane efekty

Jak wcześniej wspomniano, najlepsze rezultaty daje stosowanie kolagenu na świeże, jeszcze ciemne rozstępy. W przypadku jasnych, utrwalonych na skórze rozstępów polecamy łączenie stosowania kolagenu z zabiegami gabinetowymi, które wymieniamy poniżej.

Uzbrój się w cierpliwość i dbaj o regularność. Badania skuteczności suplementacji kolagenu wykazują zauważalne efekty po dłuższym upływie czasu, np. 3-6 miesięcy.

Jeżeli kosmetolog nie widzi przeszkód do stosowania żelu kolagenowego, pierwsze efekty nawilżające i wygładzające skórę możesz zaobserwować w ciągu 7 dni stosowania

Jak powstają rozstępy? Czy można im zapobiegać?

Rozstępy to wrzecionowate linie lub smugi na skórze, stanowią rodzaj blizn z nadmiernym spłaszczeniem naskórka. W miejscu występowania rozstępów skóra nie ma mieszków włosowych, gruczołów potowych ani gruczołów łojowych. Rozstępy występują u 50-90% populacji o różnym wieku i płci, jednak dwukrotnie częściej u kobiet.

Co ważne, rozstępy rzadko powodują problemy zdrowotne, stanowiąc bardziej problem natury estetycznej. Mogą pojawiać się:

  • w okresie dojrzewania – wraz z gwałtownym wzrostem,
  • w ciąży – rozstępy występują u ok. 90% kobiet w III trymestrze ciąży,
  • przy szybkich zmianach masy ciała – zarówno w trakcie przybierania na wadze, jak i chudnięcia,
  • podczas stosowania leków sterydowych.

Możesz stosować kolagen na rozstępy na biodrach

Rozróżniamy 2 fazy występowania rozstępów:

  • faza zapalna – zmianom towarzyszy niewielki obrzęk, przyjmują czerwono-fioletowe zabarwienie, w tej fazie najbardziej można wpływać na zmniejszenie widoczności rozstępów,
  • faza zanikowa – rozstępy stopniowo ulegają rozjaśnieniu, aż zyskują biało-perłowy kolor i znacznie mniejszą widoczność, na tym etapie są jednak trudniejsze do usunięcia.

Do dziś nie ustalono jednej konkretnej przyczyny powstawania rozstępów. Najczęściej mowa o tym, że stanowią one rezultat nadmiernego rozciągania skóry. Stąd ich charakterystyczne umiejscowienie: najczęściej udach, pośladkach, biodrach, brzuchu, piersiach.

Niektórzy specjaliści zwracają jednak uwagę na inne czynniki, które mogą je warunkować. To m.in. gospodarka hormonalna, w tym kortyzol (hormonu stresu), którego wysoki poziom może zwiększać skłonność skóry do występowania rozstępów

Mając na względzie powyższe uwarunkowania, możemy wysnuć wniosek, że nie zawsze da się zapobiec rozstępom. Listę najskuteczniejszych działań profilaktycznych znajdziesz jednak pod koniec artykułu

Kolagen a rozstępy

Występowanie rozstępów na skórze ściśle wiąże się z aktywnością fibroblastów. To komórki skóry odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny – tworzących tkankę łączną skóry właściwej.

Rozstępy stanowią mechaniczne uszkodzenia struktury włókien kolagenowych i elastynowych.

Prawidłowo zbudowana skóra właściwa – także ta na pośladkach – składa się przede wszystkim z kolagenu typu I nadającego wytrzymałość tkankom. Jeśli skóra ulega nadmiernemu rozciągnięciu, na przykład w trakcie ciąży, w miejscu takich uszkodzeń wbudowywany jest kolagen typu III, który uczestniczy w tworzeniu się tymczasowej macierzy wspierającej regenerację tkanek. Efekt? Blizna lub świeży rozstęp.

Możesz stosować kolagen na rozstępy na plecach

Czy kolagen działa na rozstępy? Opinia

Ponieważ rozstępy stanowią trwałe zmiany, w większości przypadków nie da się całkowicie usunąć ich ze skóry. Można jednak znacznie zmniejszyć ich widoczność, poprawiając ogólną kondycję skóry.

Naszym zdaniem zarówno w profilaktyce rozstępów, jak i w pielęgnacji skóry z rozstępami warto stosować kolagen. Przyczynia się on do poprawy struktury skóry, zwiększając jej odporność na rozstępy, a także może stymulować naturalne procesy regeneracyjne skóry, dzięki czemu rozstępy stają się mniej widoczne.

Warto pamiętać, że stosowanie kolagenu w suplementach i kosmetykach jest najskuteczniejsze w przypadku świeżych rozstępów. Jeżeli są one już w fazie zanikowej, najlepiej sprawdzają się metody łączone, np. gabinetowe zabiegi kosmetyczne i suplementacja kolagenu w celu stymulowania produkcji kolagenu i elastyny w skórze.

Wpływ kolagenu na rozstępy – badania

Aktualnie nie ma badań potwierdzających skuteczność stosowania kolagenu w redukcji rozstępów. Są jednak inne badania, które mogą pośrednio wskazywać na to, że suplementacja kolagenu i stosowanie żelów kolagenowych mogą pomóc zmniejszyć widoczność rozstępów na skórze.

W 2020 roku opublikowano badanie opisujące różnice molekularne pomiędzy skórą na pośladkach: z rozstępami i bez nich. Podczas badania używano mikromacierzy DNA, biopsji skóry i konfokalnej mikroskopii ramanowskiej in vivo. W skórze dotkniętej rozstępami wykazano istotne różnice, m.in. w strukturze kolagenu i elastyny. Różnił się też ich poziom nawilżenia [1].

W badaniu opublikowanym w 2023 roku udokumentowano efekty laseroterapii rozstępów. Dowiedziono, że laseroterapia działa na naczynia krwionośne i zwiększa produkcję kolagenu oraz elastyny w skórze. Dzięki laseroterapii doprowadzono do wzrostu zawartości włókien kolagenu i elastyny, tym samym poprawiając strukturę skóry

Badacze wskazują jednak, że całkowite ustąpienie rozstępów jest bardzo rzadkie – udało się je uzyskać w niektórych izolowanych obszarach świeżych rozstępów [2]

Stosowanie kolagenu może pomóc zmniejszyć rozstępy na skórze

 

Wypróbuj także inne sposoby na rozstępy

Wszystkie metody zmniejszania widoczności rozstępów na skórze polegają na stymulowaniu fibroblastów do produkcji włókien kolagenu i elastyny. Wybierz zaufany gabinet kosmetyczny, gdzie na rozstępy mogą zostać zaproponowane m.in.:

  • laseroterapia – wykorzystuje wiązkę światła laserowego do precyzyjnego oddziaływania na skórę,
  • peelingi chemiczne – usuwają martwy naskórek, przyspieszając tym samym produkcję nowych komórek skóry,
  • mikrodermabrazja – to mechaniczny peeling skóry polegający na ścieraniu wierzchniej warstwy naskórka, działa wygładzająco i rewitalizująco,
  • mezoterapia mikroigłowa – przy użyciu miniaturowych igieł wykonywane są kontrolowane nakłucia skóry, w ten sposób można wprowadzać głębiej składniki odżywcze i stymulujące regenerację,
  • karboksyterapia – podskórne podawanie dwutlenku węgla stymuluje mikrokrążenie, produkcję kolagenu i elastyny,
  • radiofrekwencja – oddziaływanie na głębsze warstwy skóry falami radiowymi ma na celu poprawę elastyczności skóry.

Działania profilaktyczne przeciw rozstępom

Jeżeli obawiasz się powstawania rozstępów na swojej skórze, np. z powodu ciąży, zadbaj o profilaktykę. Twoja skóra odpłaci się pięknym wyglądem za:

  • stosowanie zbilansowanej diety – w celu kontroli masy ciała i dostarczania organizmowi niezbędnych składników odżywczych,
  • regularną aktywność fizyczną – ułatwiającą utrzymywanie stałej wagi, stymulującej krążenie krwi i naturalne procesy regeneracyjne skóry,
  • codzienne nawilżanie skóry – w celu zachowania jej jak najlepszej elastyczności,
  • ochronę przeciwsłoneczną – nie opalaj świeżych rozstępów, bo zostaną z Tobą na dłużej!

Jaki kolagen na rozstępy? Podsumowanie

Suplementuj kolagen na rozstępy, np. z użyciem laseroterapii albo peelingów chemicznych. Polecamy w szczególności Collagen Your Skin, który zawiera 2 rodzaje markowych, przebadanych naukowo peptydów kolagenowych. Na świeże rozstępy stosuj naturalny żel kolagenowy, zwłaszcza kolagen szary (pozyskiwany z warstwy grzbietowej skóry rybiej), np. Collife Collagen Black z hialuronem.

Źródła
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium