Podczas gdy jedni producenci sprzedają dedykowany kolagen dla przyszłych mam, inni ostrzegają przed suplementacją kolagenem w ciąży. Skąd te skrajnie rozbieżne stanowiska? Prześledź z nami fakty i opinie na temat kolagenu w ciąży.
Spis treści (kliknij, by przejść do sekcji)
- Czy można (bezpiecznie) pić kolagen w czasie ciąży?
- Fakty o kolagenie w ciąży
- Badania nad kolagenem w ciąży
- Stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników o suplementacji w ciąży
- Korzyści stosowania kolagenu do picia w ciąży
- Ryzyka stosowania kolagenu w ciąży
- Opinie producentów suplementów o kolagenie w ciąży
- Kolagen PRO w ciąży
- Kolagen Health Labs Care, Glow Me i Beauty Me w ciąży
- Zojo Kolagen rybi do picia Collagen Beauty Booster w ciąży
- KFD Collagen Plus w ciąży
- Premium Collagen 5000 w ciąży
- Class A Collagen dla Mamy, kolagen Noble Health w ciąży
- Kolagen Colvita (Colway) w ciąży
- Kolagen 4F FUEL Beauty Shot w ciąży
- Kolagen Colibre w ciąży
- Kolagen Intenson w ciąży
- Kolagen Beautamine w ciąży
- Kolagen DuoLife w ciąży
- Kolagen Collarose w ciąży
Czy można (bezpiecznie) pić kolagen w czasie ciąży?
Aktualny stan wiedzy nie pozowała nam jednoznacznie stwierdzić, jakie są możliwe długoterminowe skutki uboczne suplementacji kolagenem dla mamy i dziecka, ponieważ nikt do tej pory tego nie zbadał. Nie zanotowano również skutków ubocznych spożywania kolagenu przez ciężarne kobiety.
Fakty o kolagenie w ciąży
- Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy nie da się stwierdzić, że kolagen w postaci suplementu diety jest w 100% bezpieczny w ciąży, dla mam karmiących i dzieci karmionych mlekiem matki suplementującej kolagen.
- Nieprawdą jest, że nie prowadzono żadnych badań, aby określić, jak kolagen wpływa na ciężarne kobiety.
- Kolagen to białko wstępujące naturalnie w ludzkim organizmie.
- Lekarz, położna lub dietetyk z doświadczeniem w prowadzeniu ciężarnych mogą zdecydować czy w danym, konkretnym przypadku korzyści stosowania kolagenu w ciąży przeważają nad potencjalnym ryzykiem.
- Głównym źródłem białka w diecie kobiet ciężarnych powinny być mięso, ryby, jaja, produkty mleczne z bezpiecznych, sprawdzonych źródeł oraz nasiona roślin strączkowych.
- W 100% bezpieczny kolagen w ciąży to kolagen do stosowania zewnętrznego, w postaci kosmetyku zapobiegającemu rozstępom i rozjaśniającego te już istniejące.
Zobacz kolagen do ciała w żelu polecany przez ekspertów i klientów WybieramyKolagen.pl
Collife Collagen Black z hialuronem 100 ml.
Badania nad kolagenem w ciąży
- Już w 1982 roku próbowano oszacować, jaki wpływ ma nadmiar wolnych aminokwasów białkowych na zdrowie płodu. W tym celu karmiono ciężarne szczury laboratoryjne dietą zawierającą 6% kazeiny, w tym 5% treoniny, metioniny, waliny, izoleucyny, leucyny, tyrozyny, fenyloalaniny, tryptofanu lub lizyny. Wyciągnięto wniosek, że bariera krew-mózg u płodu jest niedojrzała i że synteza białek w mózgu płodu może być upośledzona przez nadmiar aminokwasów u matek. Za najgroźniejszy aminokwas uznano tryptofan. Badacze stwierdzili, że niezbędne są dalsze badania w celu określenia odpowiednich poziomów uzupełniających aminokwasów, które mogą być potrzebne w ciąży, ale nie będą szkodzić. Kolagen zawiera niewiele aminokwasów, które uznano za szkodliwe w tym badaniu [1].
- W 2016 roku producent preparatu z kolagenem Provita przeprowadził sponsorowane badanie, w którym 115 pań w wieku od 19 do 43 lat spożywało dwa razy dziennie napój z uzupełnieniem kolagenowym w czasie trzeciego trymestru ciąży i przez 10 tygodni po porodzie. Badacze założyli, że hydrolizowany kolagen, jako łatwo przyswajalne białko o małej masie cząsteczkowej, może bezpiecznie pomóc uzupełnić zwiększone zapotrzebowanie białkowe kobiet w trzecim trymestrze. Kolagen wybrano, ponieważ zawiera mało aminokwasów uznanych w badaniu z 1982 roku za mogące wyrządzić najwięcej szkód. Wyniki zostały porównane z grupą kontrolną pacjentów, którzy nie przyjmowali suplementu. To pierwsze badanie oceniające bezpieczeństwo i wpływ kolagenu na kobiety ciężarne. Nie zaobserwowano działań niepożądanych. To badanie nie zajmowało się wzrostem płodu, parametrami noworodków czy zdrowiem niemowląt w dłuższej perspektywie czasowej [2].
- Metaanaliza badań „Kolagen – przegląd zastosowania klinicznego i skuteczności” przytacza opinię organów orzekających o bezpieczeństwie żywności. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał kolagen za bezpieczny, a Amerykańska Administracja ds. Żywności i Leków uznała go ogólnie za bezpieczny. Wśród przeglądanych badań pojawiła się rekomendacja, że kolagen i jego pochodne są bezpieczne do stosowania. W badaniach nie odnotowano poważnych zdarzeń niepożądanych, a tylko w jednym badaniu zgłoszono łagodne nudności, które przypisano leczeniu. Nie ma przeciwwskazań do jego stosowania, z wyjątkiem nadwrażliwości na którykolwiek ze składników lub źródło kolagenu, i nie są znane interakcje między lekami a tym składnikiem odżywczym. Autorzy jednak zaznaczają, że brakuje badań klinicznych dotyczących wpływu suplementacji kolagenem podczas ciąży, dlatego zaleca się, aby nie był stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią.
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników o suplementacji w ciąży
- Zgodnie ze stanowiskiem WHO z 2016 r. jak i większości towarzystw naukowych rutynowe stosowanie preparatów wielowitaminowych u wszystkich ciężarnych nie jest zalecane, a podstawowe źródło mikroelementów i witamin kobiet w ciąży powinna stanowić dobrze zbilansowana dieta.
- Jedynie 5 substancji czynnych: żelazo, kwas foliowy, witaminę D, kwasy DHA i jod Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników uznaje za przydatne do stosowania w suplementacji ciężarnych w określonych przypadkach.
- Obecność innych mikroelementów, witamin i substancji czynnych w suplementacji nie jest rekomendowana w populacji zdrowych kobiet, jeżeli nie ma do tego określonych wskazań medycznych.
Korzyści stosowania kolagenu do picia w ciąży
Peptydy zawarte w kolagenie są bogate w aminokwasy. Dodane do jedzenia lub napoju zapobiegają rozstępom, wspierają nawilżenie skóry i łagodzą ból stawów w czasie ciąży, spowodowany utratą stabilności miednicy i stawów w wyniku zmian w ciele ciężarnej.
- Kolagen pomoże stawom i więzadłom w ciąży – w czasie ciąży organizm kobiety doświadcza znaczących zmian, nie tylko hormonalnych, ale również w zakresie obciążenia struktur mięśniowo-szkieletowych. Wzrost wagi i zmiany w postawie ciała w ciąży powodują zwiększone obciążenie stawów i więzadeł. Kolagen wspomaga utrzymanie wytrzymałości tkanki łącznej, co może pomóc w uniknięciu urazów i bólu stawów.
- Kolagen pomoże uniknąć rozstępów – kolagen jest kluczowym białkiem strukturalnym skóry, zapewniającym jej siłę i elastyczność. W miarę rozciągania skóry w ciąży, zapewnienie odpowiedniej ilości kolagenu może pomóc w utrzymaniu jej integralności i zmniejszyć ryzyko powstawania rozstępów. Nawilżona i mocniejsza tkanka łączna skóry lepiej poradzi sobie z napięciem spowodowanym przez rosnący brzuch. Regularne przyjmowanie kolagenu może nie tylko pomóc zapobiegać rozstępom, ale również wspierać proces ich blaknięcia, jeśli już się pojawią.
- Kolagen to dodatkowe białko w czasie ciąży – kolagen może być wartościowym źródłem dodatkowego białka w ciąży, co jest kluczowe, biorąc pod uwagę zwiększone potrzeby białkowe w tym okresie. Białko jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu, a także wspiera organizm matki, który musi radzić sobie z dodatkowymi wyzwaniami, takimi jak wzrost masy ciała i zmiany w tkance łącznej.
- Kolagen wzmacnia barierę jelitową istotną w trakcie ciąży – zdrowe jelita są kluczowe dla absorpcji składników odżywczych i ogólnego stanu zdrowia. Kolagen zawiera aminokwasy, takie jak glicyna, prolina i hydroksyprolina, które są komponentami tkanki łącznej w całym ciele, w tym w przewodzie pokarmowym. Te aminokwasy mogą pomóc wzmocnić wyściółkę jelit, co jest ważne w utrzymaniu integralności bariery jelitowej i zapobieganiu takim stanom jak „nieszczelne jelita” (ang. leaky gut syndrome), w których nieprawidłowa przepuszczalność jelit może prowadzić do stanów zapalnych i innych problemów zdrowotnych. Aminokwasy dostarczane przez kolagen mogą wspierać naprawę i regenerację tkanek jelitowych, zwłaszcza jeśli istnieją jakieś uszkodzenia spowodowane stanami zapalnymi, infekcjami lub innymi schorzeniami.
- Kolagen ma właściwości regenerujące ważne w czasie połogu – kolagen dostarcza niezbędnych aminokwasów, które pomagają w formowaniu nowej tkanki podczas procesu gojenia się ran. Suplementacja może przyspieszyć ten proces, dostarczając organizmowi budulców do produkcji własnego kolagenu. Kolagen może wspierać angiogenezę, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych, co jest ważnym elementem w gojeniu się ran. Naczynia te są niezbędne do dostarczenia składników odżywczych i tlenu – substancji niezbędnych do naprawy i regeneracji tkanek. Niektóre aminokwasy obecne w kolagenie, takie jak glicyna, mają właściwości przeciwzapalne, które mogą pomagać w zmniejszeniu zapalenia wokół rany i przyspieszyć proces gojenia. Regularna suplementacja kolagenem może pomóc w poprawie wyglądu blizn.
Ryzyka stosowania kolagenu w ciąży
Lekarze spekulują, że może istnieć potencjalne ryzyko stosowania kolagenu w ciąży następujących obszarach:
- Cukrzyca – w cukrzycy glikacja białek, w tym kolagenu, prowadzi do tworzenia tzw. produktów końcowych zaawansowanej glikacji (AGEs), które mogą zakłócać normalną strukturę i funkcję kolagenu. W cukrzycy mogą wystąpić uszkodzenia strukturalne włókien kolagenowych w doczesnej – kluczowej warstwie w macicy odgrywającej zasadniczą rolę w procesie implantacji zarodka, co może wpływać na ich zdolność do prawidłowej implantacji i utrzymania ciąży. Nie wiadomo jak na ten proces może wpłynąć bardzo wysoka podaż kolagenu.
- Nadciśnienie tętnicze – w nadciśnieniu tętniczym nadmiar kolagenu może prowadzać do zaburzenia remodelingu tętnic spiralnych macicy. Remodeling tętnic spiralnych to proces adaptacji tych naczyń do zmieniających się potrzeb krążenia matczyno-łożyskowego w ciąży. W prawidłowych warunkach tętnice te ulegają rozszerzeniu, aby umożliwić większy przepływ krwi do łożyska. W nadciśnieniu nadmiar kolagenu w ścianach tętnic może zakłócić ten proces, prowadząc do sztywności i zmniejszonej zdolności tętnic do rozszerzania się, co z kolei może zwiększać ryzyko stanu przedrzucawkowego – poważnego powikłania ciąży charakteryzującego się wysokim ciśnieniem krwi i obecnością białka w moczu.
- Uczulenie lub odpowiedź immunologiczna – szacuje się, że około 2-4% populacji może mieć nadwrażliwość na kolagen, a 1% wykazywać reakcję immunologiczną.
- Nadmiar aminokwasów (wyłącznie przy stosowaniu bardzo dużych dawek kolagenu) – może mieć wpływ na rozwijający się płód.
Opinie producentów suplementów o kolagenie w ciąży
Nasza klientka zapytała najpopularniejszych producentów kolagenu, czy produkty z kolagenem można stosować w czasie ciąży i karmienia. Oto odpowiedzi, jakie uzyskała.
Kolagen PRO w ciąży
Kolagen PRO to jeden z najczęściej wybieranych produktów naszego sklepu.
Na blogu Kolagen PRO możemy przeczytać:
Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym czy kolagen można stosować w ciąży. Jak wiadomo jest to specjalna okoliczność, w której to najważniejsze jest zadbanie o zdrowie zarówno matki jak również dziecka. W okresie ciąży niezbędne jest dostarczenie do organizmu zwiększonej ilości białka. Kolagen również będzie pomocny z racji swoich właściwości odżywczych oraz aspektu wpływającego na wzmocnienie tkanki łącznej. Oczywiście dużą rolę gra tutaj jego wpływ na stawy oraz kości. Jeśli chodzi o działanie związane bezpośrednio na skórę to można zapobiec występowaniu rozstępów oraz cellulitu. Każde wprowadzone suplementy diety należy jednak skonsultować z dietetykiem bądź lekarzem, który to jest w stanie dobrać prawidłową dawkę. Chcąc dokonać zakupu sprawdzonego produktu najlepiej jest skierować się do specjalistów w tej dziedzinie czyli firmy Kolagen PRO. [Źródło >>]
Odpowiedź obsługi klienta Kolagen PRO na pytanie, czy można stosować Kolagen PRO w ciąży:
Przy suplementach musi być umieszczona informacja, że nie należy stosować w ciąży oraz podczas karmienia piersią, ponieważ wymagają tego przepisy. Zawsze kierujemy klientki do swoich lekarzy prowadzących, ponieważ to oni mają wgląd do wyników badań i znają swoje pacjentki, aby doradzić czy składniki zawarte w danym suplemencie nie będą miały złego wpływu na samopoczucie czy też ciążę.
Kolagen Health Labs Care, Glow Me i Beauty Me w ciąży
Na stronie Health Labs Care możemy przeczytać:
Czy kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą spożywać produkt BeautyMe? Dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią powstał suplement diety LittleMe trymestr 1, LittleMe trymestr 2 i 3 oraz OmegaMe Prenatal. To podstawowy zestaw suplementów, który zawiera składniki rekomendowane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także planujących ciążę. [Źródło >>]
Odpowiedź obsługi klienta Health Labs Care na pytanie, czy można stosować Glow Me lub Beauty Me w ciąży:
Kolagen jest białkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka, dlatego wielu lekarzy wyraża zgodę na jego stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią. Jeżeli rozważa Pani wybór produktu z kolagenem to warto zwrócić uwagę na czystość składu oraz na substancje dodatkowe. Najlepszym wyborem w takiej sytuacji będzie preparat nie zawierający dużej ilości składników dodatkowych. Takim produktem jest np. Beauty Me, który posiada w swoim składzie tylko kolagen i witaminę C. Podkreślamy jednak, że jakąkolwiek suplementację w trakcie ciąży i karmienia piersią należy omówić z lekarzem.
Zobacz kolagen BeautyMe Health Labs Care.
Zojo Kolagen rybi do picia Collagen Beauty Booster w ciąży
Na stronie Zojo Kolagen możemy przeczytać:
Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat ani kobietom w ciąży i w okresie karmienia. Zrównoważony sposób żywienia oraz zdrowy tryb życia są podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. [Źródło >>]
Odpowiedź obsługi klienta Zojo na pytanie, czy można stosować kolagen Zojo w ciąży:
W opisach swoich produktów posiadamy zapis >>Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat ani kobietom w ciąży i w okresie karmienia<<, ponieważ takie kwestie muszą zostać skonsultowane indywidualnie z lekarzem. Nie mówimy stanowczego >>nie<<, ale każdy przypadek jest inny i nie możemy tutaj zarekomendować przyjmowania suplementu przez Panie w ciąży/okresie karmienia lub osoby, które nie są pełnoletnimi. Jeśli lekarz zaleci stosowanie kolagenu to wtedy nie będzie przeszkód w zamówieniu naszego produktu/ów. Polecam na wizycie pokazanie dokładnego składu danego suplementu.
Collagen Plus w ciąży
Na stronie KFD możemy przeczytać:
Nie zaleca się stosowania KFD Collagen przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji. [Źródło >>]
Odpowiedź obsługi klienta KFD na pytanie, czy można stosować KFD Collagen Plus w ciąży:
Odradzamy brania na własną rękę jakichkolwiek suplementów diety w trakcie ciąży i karmienia piersią. Proszę zwrócić uwagę na wysokie dawki witamin w tym produkcie oraz na dodatek Bosvellia Serrata, która wykazuje działanie przeciwzapalne. Wg mnie wypadałoby aby specjalista, np. dietetyk wypowiedział się czy takie dawki będą odpowiednie dla kobiet w ciąży.
Kolagen Premium Collagen 5000 w ciąży
Na stronie KupPremiumCollagen5000 możemy przeczytać:
Nie zaleca się jednak przyjmowania preparatu kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz dzieciom. [Źródło >>]
Odpowiedź obsługi klienta Premium Collagen 5000 na pytanie, czy można stosować w ciąży:
Niestety nie mamy badań, wiec nie możemy zarekomendować jaka konkretnie dawka będzie odpowiednia dla kobiet w ciąży. Należy pamiętać ze nie każda ciąża przebiega prawidłowo i nie jesteśmy jednoznacznie wskazać, iż każda ciężarna może stosować kolagen. Bardzo proszę, aby skonsultowała Pani to ze swoim lekarzem prowadzącym.
Class A Collagen dla Mamy, kolagen Noble Health w ciąży
Noble Health wprowadził na rynek kolagen w kapsułkach adresowany specjalnie dla przyszłych mam i kobiet karmiących.
Na stronie Noble Health możemy przeczytać:
Class A Collagen został poddany ekspertyzie toksykologiczno-farmakologicznej, która potwierdziła, że preparat może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące mamy.
Zastosowany w suplemencie kolagen morski jest tak bezpieczny, że może być stosowany przez kobiety w ciąży i młode mamy. Podobnie rzecz się ma z pozostałymi składnikami tego preparatu. Potwierdziła to ekspertyza toksykologiczno-farmakologiczna, nad którą czuwał Zbigniew Wawer, bioanalityk, toksykokinetyk i diagnosta laboratoryjny. [Źródło >>]
Zwróciliśmy się do Pana Zbigniewa Wawera z pytaniem na czym polegała wykonana przez niego ekspertyza i jak potwierdziła bezpieczeństwo kolagenu dla mam i kobiet karmiących. Niestety pan Zbigniew nie odpisał na pytanie. Noble Health również pozostawia pytanie bez odpowiedzi.
Kolagen Colvita (Colway) w ciąży
Odpowiedź obsługi klienta Colway na pytanie, czy można stosować suplement diety Colvita w ciąży:
Przeciwwskazań nie ma.
Kolagen 4F FUEL Beauty Shot w ciąży
Na stronie 4F możemy przeczytać:
Kobiety w okresie ciąży lub karmienia piersią powinny skonsultować przyjmowanie suplementu z lekarzem.[Źródło >>]
Odpowiedź obsługi klienta 4F na pytanie, czy można stosować suplement diety FUEL Beauty Shot w ciąży:
W trosce o dobro klientów, nie rekomendujemy stosowania naszych suplementów diety u osób w stanach fizjologicznych takich jak ciąża, czy karmienie piersią. Decyzję co do stosowania jakiejkolwiek (w stanie ciąży czy karmienia piersią) suplementacji podejmuje lekarz prowadzący.
Kolagen Colibre w ciąży
Na stronie Kolagen Colibre możemy przeczytać:
[Zachowano oryginalną pisownię]
Zaleca się skonsultowanie stanu zdrowia, ciąży, oraz każdej suplementacji z lekarzem ginekologiem lub położną w czasie ciąży lub w okresie karmienia piersią. Poznaj skład kolagenu Collibre, aby przygotować się na spotkaniem z lekarzem i picie kolagenu. [Źródło >>]
Kolagen Intenson w ciąży
Na stronie Intenson możemy przeczytać:
Pomimo tego, że kolagen, witamina C i kwas hialuronowy są bezpiecznymi substancjami, istnieje grupa osób, dla których takie składniki stanowią przeciwwskazanie. Są nimi kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby uczulone na którykolwiek składnik naszego suplementu. [Źródło >>]
Odpowiedź obsługi klienta Intenson na pytanie, czy można stosować któryś z produktów z kolagenem Intenson w ciąży:
Nie należy stosować u dzieci, kobiet w ciąży i w trakcie laktacji lub w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników produktu.
Kolagen Beautamine w ciąży
Na stronie Beautamine możemy przeczytać:
Produkt nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. [Źródło >>]
Odpowiedź obsługi klienta Beautamine na pytanie, czy można stosować shoty Beautamine w ciąży:
[Zachowano oryginalną pisownię]
Nie zalecamy pić kolagenu w czasie ciąży, ponieważ nie dysponujemy badaniami w tej grupie osób. My jako producent nie zalecamy stosowania, ponieważ nie mamy pod tym kontem badań i może Pani stosować tylko na własną odpowiedzialność.
Kolagen DuoLife w ciąży
Odpowiedź obsługi klienta DuoLife na pytanie, czy można stosować kolagen DuoLife w proszku lub w płynie w ciąży:
Produktu DUOLIFE Collagen nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. DUOLIFE nie rekomenduje suplementacji w trakcie ciąży. W przypadku kobiet w ciąży o wszelkiej suplementacji decyduje lekarz prowadzący. Organizm kobiety w tym okresie ma szczególne zapotrzebowanie, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście i konsultacja z lekarzem prowadzącym. Warunkiem koniecznym jest sprawdzenie i określenie potrzeb organizmu. Lekarz prowadzący na podstawie wywiadu oraz wyników badań jest w stanie określić jakich i w jakich ilościach konkretnie składników odżywczych dana osoba potrzebuje.
Kolagen Collarose w ciąży
Mówiąc najprościej: nie spotykamy się z przeciwskazaniami do stosowania kwasu hialuronowego i kolagenu w ciąży. Niemniej nie przeprowadzono też dotąd żadnych badań jednoznacznie potwierdzających bezpieczeństwo stosowania kwasu hialuronowego i kolagenu w ciąży. Jednak tak ogólnie to obowiązuje zasada, kobieta w ciąży ani nie powinna przyjmować żadnych leków, ani preparatów medycznych bądź nutraceutycznych, które nie są aktualnie absolutnie niezbędne, jak np. suplementy mineralno-witaminowe ze wskazaniem do uzupełniania diety kobiet ciężarnych. Zresztą ciąża to akurat ten okres w życiu kobiety, w którym - z uwagi na uwarunkowania hormonalne - jej cera zwykle promienieje. Warto zadać więc sobie pytanie, czy w tej chwili Collarose jest mi faktycznie absolutnie niezbędny...? [Źródło >>]
Nie ma przeciwskazań do stosowania tego produktu w czasie ciąży, jednak również zawsze prosimy o kontakt z lekarzem w tej sytuacji. Jeśli lekarz nie mógł udzielić takiej informacji nie jesteśmy w stanie zapewnić w 100% bezpieczeństwa spożywania tego produktu w czasie ciąży.
Źródła:
[1] Matsueda S, Niiyama Y. The effects of excess amino acids on maintenance of pregnancy and fetal growth in rats. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 1982 Oct;28(5):557-73. doi: 10.3177/jnsv.28.557. PMID: 7161652.
[2] BAGINSKI, L., et al. Response to Hydrolyzed Collagen Protein Supplementation in a Cohort of Pregnant and Postpartum Women. J Preg Child Health, 2016, 3.275: 2.
Sylwia P.
Ja brałam kolagen w ciąży, nawet czasem podwójne dawki i synek zdrowy, a brzuch bez rozstępów, polecam.
Muńka Mamuńka
Ja smaruję brzuch kremem z kolagenem i nie pomaga.
Tobiasz
Kolagen w ciąży nie zaszkodzi. Tak jak odżwyki białkowe nie zaszkodzą. Najważniejsze jest odblokowanie głowy - na to ze ten produkt może szkodzić gdzie w rzeczywistości tak nie jest, bo odżywki są produktem kontrolowanym, pomagają na uzupełnienie braków, gdyż wiele kobiet w tym okresie ma „odrzut” od mięsa. Czy ktoś się zastanawia, czy w ciąży opakowanie śledzi zajedzone arbuzami i ananasami zaszkodzi? Nie.
Ania Kot
Kolagen to pożywienie. Dokładnie tak jak białko serwatkowe w szejkerze na siłownię. Grunt, żeby nie przesadzać. Nie zjadłabyś kilograma białych włókien z kurczaka, to nie jedz kilograma kolagenu.
Esti
Myślę, że producenci nie powinni ryzykować i barć odpowiedzialności, bo jednak każdy organizm i ciąża jest inna. Odpowiedź "tak, proszę suplementować kolagen" jest dla mnie nierozsądna i niepoważna. O takich sprawach decydują lekarze prowadzący, a nie konsultant na infolinii, czy osoba odpisująca na maile.