Kupuję Razem: 0,00 zł

Kwas hialuronowy na stawy. Zastrzyk w kolano czy tabletki?

8
Kwas hialuronowy na twarz. Serum, krem czy tabletki?

Problemy ze stawami, głównie kolanami to temat dotyczący zdecydowanej większości z nas. Obawiając się leczenia chirurgicznego szukamy alternatywnych rozwiązań. Kwas hialuronowy jako główny budulec tkanki łącznej jest częstym składnikiem suplementów diety na stawy (i nie tylko). Szukając nowoczesnych rozwiązań i metod leczenia coraz częściej korzystamy z iniekcji dostawowych. Co warto zatem wiedzieć o zabiegach wiskosuplementacji?

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy (HA – Hialuronic Acid) jest naturalnym polimerem – polisacharydem. W organizmie ludzkim występuje w formie soli sodowej kwasu hialuronowego, tworząc tkankę łączną (rogówkę, ciało szkliste, maź stawową, chrząstki). Jest jak gąbka. Swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza zdolności wiązania bardzo dużych ilości wody – jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać aż 250 cząsteczek wody. Oznacza to, że 1g kwasu hialuronowego może zatrzymać nawet 6 litrów (6000 g) wody. Dzięki temu zwiększa swoją objętość nawet 1000-krotnie. 

Dlaczego kwas hialuronowy jest tak ważny dla stawów?

Kwas hialuronowy jako główny składnik mazi stawowej odpowiada za jej lepkość, smarowanie powierzchni stawowych oraz za rozprowadzanie substancji odżywczych – odżywianie chrząstki. W warunkach fizjologicznych jest wytwarzany i uwalniany do płynu stawowego przez komórki błony maziowej torebki stawowej (synowiocyty). Zapewnia jego odpowiednią lepkość oraz sprężystość, co warunkuje właściwe funkcjonowanie stawów. W przypadku osób cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe masa cząsteczkowa oraz ilość kwasu hialuronowego ulegają obniżeniu. Ponadto pogorszeniu ulegają lepkość i elastyczność mazi stawowej. 

Jakie preparaty z kwasem hialuronowym na stawy?

Na rynku dostępne są dziesiątki preparatów na stawy z kwasem hialuronowym i hialuronianem sodu w postaci suplementów diety czy żeli dostawowych.

Zdecydowania większość preparatów na stawy to suplementy diety. Niestety, aby wykazywały skuteczność, należy je przyjmować regularnie (najczęściej trzy razy dziennie) przez kilka miesięcy, dodatkowo kurację należy powtarzać.

W ciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować rosnące zainteresowanie wiskosuplementacją czyli suplementacją kwasu hialuronowego bezpośrednio do stawu w postaci iniekcji. Zastrzyki z kwasem hialuronowym najczęściej są stosowane w obrębie stawów kolanowych. Nie jest to jednak regułą ponieważ równie dobrze zdają egzamin podane do stawów barkowych, biodrowych, a nawet do kręgosłupa w leczeniu, np. rwy kulszowej. Warto pamiętać, że zastrzyki dostawowe to wyroby medyczne, a nie leki. 

Suplementy z kwasem hialuronowym na stawy (i nie tylko)

Tradycyjne suplementy zawierające w składzie kwas hialuronowy należą najczęściej do jednej z dwóch kategorii: „na stawy” lub „na włosy, skórę, paznokcie”. O przynależności do danej kategorii decydują zazwyczaj inne składniki, np. biotyna na włosy, skórę i paznokcie czy glukozamina i chondroityna na stawy. Wiele z nich zawiera jednak substancje uniwersalne, takie które będą działały w obu grupach. Oprócz HA i kolagenu mogą to być MSM (siarka organiczna), witamina C, miedź. 

Może więc warto, w momencie, gdy nasze stawy nie są jeszcze - kolokwialnie mówiąc - w bardzo opłakanym stanie rozważyć stosowanie suplementów z „uniwersalnymi składnikami”. Wspomożemy w ten sposób zarówno stawy jak i włosy, skórę i paznokcie. Pamiętajmy jednak, że jeśli odczuwamy znaczny dyskomfort z powodu stawów przy poruszaniu się to ich wsparcie i regeneracja powinny być nadrzędną funkcją suplementu.

Zastrzyki dostawowe – efekty

Podanie kwasu hialuronowego bezpośrednio do stawu ma na celu zwiększenie elastyczności i lepkości płynu stawowego, a także poprawę śliskości oraz struktury chrząstki stawowej. Oczywiście iniekcja nie jest cudownym lekarstwem, które raz podane zapewni komfort na wiele lat, ale większość pacjentów odczuwa zdecydowaną ulgę w bólu i odzyskuje komfort na kilka lub kilkanaście miesięcy. Wszystko zależy od kondycji stawów w momencie iniekcji.

 

TUTAJ ZNAJDZIESZ KOLAGENY Z KWASEM HIALURONOWYM NA STAWY

RANKING 24 KOLAGENÓW NA STAWY

W TYM MIEJSCU POZNASZ NAJLEPSZE KOLAGENY Z KWASEM HIALURONOWYM NA URODĘ

RANKING 34 KOLAGENÓW NA URODĘ

A TUTAJ WYBIERZESZ NAJLEPSZE ŻELE Z KWASEM HIALURONOWYM

RANKING 18 KOLAGENÓW DO TWARZY

Zastrzyki dostawowe – jak wygląda zabieg?

Zastrzyki dostawowe są niechirurgiczną metodą poprawy ruchomości chrząstki stawowej Choć „zastrzyk dostawowy” brzmi nieco groźnie w rzeczywistości jest to zabieg przebiegający nawet bez znieczulenia. Polega na zdezynfekowaniu okolicy stawu środkiem antyseptycznym i wstrzyknięciu przez lekarza ortopedę kwasu hialuronowego do stawu za pomocą specjalnej ampułkostrzykawki. Następne zakłada się jałowy opatrunek. 

Ponieważ kwas hialuronowy naturalnie występuje w stawach efekty uboczne są niezwykle rzadkie; najczęściej to uczucie gorąca lub lekki obrzęk w miejscu podania zastrzyku. W takich sytuacjach miejsce to należy obłożyć lodem. Zaleca się także aby przez okres 48h bezpośrednio po iniekcji powstrzymać się od nadmiernego wysiłku i obciążenia danego stawu.

Zastrzyki dostawowe – jak często powtarzać?

W wiskosuplementacji kwasu hialuronowego najczęściej stosowany jest następujący schemat:

  • regularne, cotygodniowe iniekcje podane w 3-5 seriach,
  • po około 6 miesiącach podanie dawki przypominającej.

Zastrzyki z kwasem hialuronowym – cena

Koszt pojedynczej ampułkostrzykawki to średnio 200-250 złotych. Cena zależy od rodzaju zastrzyku – usieciowania oraz masy cząsteczkowej HA. Zdarza się także, że jednorazowo trzeba podać dwie lub trzy iniekcje. Choć wtedy cena jednego zabiegu może sięgać nawet 600 zł to w ogólnym rozrachunku koszty suplementacji tradycyjnej i wiskosuplementacji są często porównywalne. 

Zastrzyki podaje się co kilka lub kilkanaście miesięcy, a efekt ich działania odczuwalny jest praktycznie od razu. Suplementy tradycyjne kosztują kilkadziesiąt złotych za opakowanie, które zazwyczaj wystarcza na 3-4 tygodnie. Zażywa się je regularnie przez dłuższy czas, a efekt ich działania odczuwamy dopiero po kilku tygodniach. 

Zastrzyki czy suplementy na stawy?

Wybór powinien być dobrany indywidualnie dla danego przypadku. Nie ma jednego cudownego środka. Każda metoda ma swoje plusy i minusy. Z tego względu zarówno chęć tradycyjnej suplementacji jak i wiskosuplementacji powinniśmy każdorazowo skonsultować z lekarzem i wybrać najlepszą dla nas metodę.

Komentarze do wpisu (8)

9 sierpnia 2023

Po zaszczyku artosyal80h kolano boli 7 dni jak przed co robić.

4 grudnia 2023

Flex Empire nastawy działa, polecam, to dobry produkt.

5 grudnia 2023

Warto wypróbować kolagen w płynie, po 4 tygodniach ból zmniejszył się o 60%. Najśmieszniejsze, że zapomniałem o tym kolagenie, dolewam do szejka białkowego. Myślałem, że boli mniej po odstawieniu sterydu, dopiero lekarz wyprowadził mnie z błędu.

5 grudnia 2023

Kolagen pomaga w tworzeniu mazi stawowej w stawach, żaden kwas hialuronowy nie pomoże jak kolagen.

28 marca 2024

Mnie pierwszy zastrzyk podany w trzech dawkach pomógł na 3 lata ból ustał i nawet po górach mogłem chodzić miałem wtedy 47 lat

8 kwietnia 2024

Nie ma udowodnionego naukowo wpływu spożywania kolagenu na stan stawów. Szkoda czasu na picie preparatów. Zastrzyki z kolagenu pomogą na tkanki miękkie jak wiązadła, torebkę stawową ale nie wpłyną na uszkodzenia chrzęści stawowej. Kwas hialuronowy dostawowo nie wyleczy chrzęści, a jedynie poprawi jej smarowanie co może mieć pozytywny wpływ przy niewielkich uszkodzeniach. Przy dużym zużyciu stawy, wymiana.

9 kwietnia 2024

A jednak są udowodnione wyniki na stan stawów. Polecamy przejrzeć najnowsze metaanalizy badań klinicznych podwójnie zaślepionych, na przykład tutaj: https://ktomalek.pl/blog/kolagen-na-bol-stawow-przeglad-badan-klinicznych/w-4115

20 lipca 2024

Bolało mnie kolano, maści pomagały doraźnie odwiedziłam dwóch łodzkich ortopedów, jeden dał mi lek p. zapalny po którym przestałam siusiać co było w skutkach ubocznych leku, siłą rzeczy przestałam go brać, drugi ortopeda dal mi zastrzyk z kwasu hialuronowego po którym kolano boli mnie jak szalone, nie m mogę chodzić.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium