
Pierwsza randka, ważny egzamin, prezentacja przed przełożonym a może rozmowa rekrutacyjna? Są w życiu momenty, do których przygotowujemy się kilka dni aby wypaść perfekcyjnie i wtedy – dzień przed – na twarzy pojawia się ogromny pryszcz, a podczas wystąpienia zaczynamy się intensywnie pocić a twarz przybiera purpurowy kolor. Co możesz z tym zrobić?
Jak stres wpływa na skórę?
Odczuwanie zdenerwowania jest rzeczą naturalną. W odpowiednich ilościach stres motywuje nas do działania. Problemy zaczynają się, kiedy nerwowe sytuacje trwają zbyt długo, bądź ich natężenie jest niespodziewanie wysokie.
Odczuwane emocje są wtedy widoczne na zewnątrz – układ nerwowy ma bardzo dobre połączenie ze skórą „wypisując” na niej informacje o wzmożonym poziomie adrenaliny. Jak wygląda proces transportu informacji o zdenerwowaniu do komórek skóry?
Organizm zaczyna produkować adrenalinę i kortyzol – hormony stresu. Kiedy dostają się do układu krwionośnego nasze serce zaczyna bić szybciej, wzrasta ciśnienie krwi. Pojawiają się rumieńce, nadmierna potliwość na czole, dłoniach i pod pachami.
Utrzymywanie się permanentnego stresu prowadzi do tworzenia się wolnych rodników, które mają destrukcyjny wpływ na białka i lipidy. Atakują one najistotniejsze budulce skóry: włókna kolagenowe i elastynę, które stanowią „szkielet” sprawiający, że skóra jest elastyczna, napięta i jędrna. Ich niszczenie przyspiesza proces starzenia się, powstają zmarszczki a cera jest wysuszona i pozbawiona blasku.
W zależności od typu skóry brak odpowiedniego poziomu nawilżenia niesie ze sobą kolejne skutki. W przypadku suchej cery staje się ona ziemista i szorstka, natomiast tłusta zaczyna produkować dodatkowe ilości sebum, co objawia się stanami zapalnymi, wypryskami i trądzikiem. Kortyzol ma bardzo negatywne działanie na skórę, wystawiając ją na działanie alergenów. Efektem są zaczerwienienia, swędzenie i pieczenie.
W ekstremalnych sytuacjach stres może wywołać poważne choroby jak Atopowe Zapalenie Skóry, łuszczycę, bielactwo czy trądzik. W relacji stres – problemy skórne mamy do czynienia z błędnym kołem. Stres wywołuje potliwość czy pryszcze, a my denerwujemy się jeszcze bardziej widząc te objawy. Aby zlikwidować zmiany skórne najlepiej połączyć działanie od wewnątrz i zewnątrz.
Jak temu zaradzić?
Zmiana diety i trybu życia to podstawa. Należy zapomnieć o zajadaniu stresu! Słodycze i słone przekąski to najgorszy wróg. Z przyzwyczajeń trzeba wyeliminować alkohol i papierosy, które potęgują problemy skórne. Niezdrowe przyzwyczajenia warto zamienić na zdrowe i naturalne przekąski. Chrupanie suszonych owoców pełnych potasu (jak np. morele czy figi) i warzyw będących źródłem witamin A, B i E poskutkuje poprawą wyglądu i samopoczucia.
Warto także znaleźć w ciągu tygodnia chwilę tylko dla siebie. Relaksacyjna muzyka, kąpiel w ciepłej wodzie, i kompleks zabiegów kosmetycznych na twarz może zdziałać cuda. Polecamy sięgnąć po produkty bogate kwas hialuronowy, koenzym Q10 i naturalny rybi kolagen – odbudują one zniszczone włókna kolagenowe cofając zniszczenia wywołane stresem.
Obecnie na rynku występują szeroka gama kosmetyków kolagenowych – od żeli do kąpieli, poprzez balsamy do ciała aż po żeli do twarzy. Sama aplikacja tych produktów polegająca na delikatnym wklepywaniu i masażu pozwoli ukoić skołatane nerwy. Warto jednak racjonalnie dobrać najlepszy kolagen do naszej cery i skorzystać z porównywarki produktów kolagenowych. Ta platforma prowadzona przez grupę ekspertów kosmetologów, pomoże wybrać odpowiedni, zdrowy i naturalny produkt, który wesprze nas w walce ze zmianami skórnymi.
Zobacz porównanie produktów w naszych rankingach:
Ranking suplementów kolagenowych » |
Ranking kolagenów do twarzy » |