Kolagen do picia i w tabletkach

Kolagen do picia, w tabletkach

70% skóry, włosów i paznokci oraz blisko 100% tkanek łącznych składa się z kolagenu. To białko dosłownie trzyma nas razem – od włosów na głowie aż po każdy centymetr skóry. Wraz z wiekiem naturalna produkcja kolagenu ulega znacznemu spowolnieniu. Jeżeli masz więcej niż 25 lat, już ubywa Ci białka młodości. Kolagen w tabletkach i kolagen do picia oraz odpowiednia dieta może spowolnić procesy starzenia i poprawić kondycję całego organizmu.

PRZEŁĄCZ NA RANKING KOLAGENÓW NA STAWY

Ranking 17 suplementów z kolagenem na urodę

Chcesz zadbać o skórę, włosy i paznokcie?

 • W rankingu skupiamy się na działaniu suplementu na skórę, włosy i paznokcie. Jeżeli chcesz regenerować stawy, to zapraszamy na ranking kolagenów na stawy (kliknij)
 • Organizm dobrze syntetyzuje kolagen, jeżeli ma odpowiednią ilość aminokwasów, witaminy C, E czy A.
 • Aminokwasy do budowy kolagenu zapewnisz sobie jedząc ryby, żółtka jaj itp.
 • Zdecydowana większość kolagenu z suplementów jest trawiona i traktowana jako normalny pokarm - aminokwasy.
 • Jeżeli chcesz zadbać o skórę twarzy lub ciała, to dobry efekt uzyskasz stosując kolagen do twarzy - kosmetyk.
 • Kolagen rybi jest lepszy niż kolagen pochodzący od ssaków, bo jest bardziej zbliżony budową do ludzkiego. Niestety wiele suplementów zawiera typową żelatynę wieprzową lub wołową.
 • Liofilizat jest lepszy niż hydrolizat, bo ma szanse na odzyskanie aktywności biologicznej i dostarczenie do organizmu peptydów sygnałowych. Znajdziesz go częściej w tabletkach niż w kolagenie do picia.
 • Ilość kolagenu w suplemencie nie ma tak dużego znaczenia, jeżeli celem suplementacji jest pobudzenie organizmu peptydami sygnałowymi, a nie dostarczenie białka.
 • Uważaj na tanie suplementy, które często zawierają dużo zbędnych składników.
 • Suplementację kolagenem kontynuuj minimum 3 miesiące, by móc zobaczyć najlepsze efekty. Ważna jest systematyczność.

Ranking zaktualizowano: 2022-07-11

 

PRZEŁĄCZ NA RANKING KOLAGENÓW NA STAWY

Kolagen do picia i w tabletkach - Ranking urodowy

Miejsce 1.

Laboteq Skin
Laboteq Skin

Dostępność: brak towaru

Nasza cena: 19,29 zł
zobacz

Nasza ocena

17/100
Ocena użytkowników:
3.20/5

Skład

Rodzaj kolagenu:
 • Hydrolizat żelatynowy - 100 mg / dawka
Dodatki:
 • Koenzym Q10
 • Kwas hialuronowy
 • Retinol
 • Witamina B, C i E
 

Nasza opinia

Tani kolagen w tabletkach o zrównoważonym składzie. Zwiera niskiej jakości kolagen w postaci hydrolizatu białek żelatynowych. Dostarcza składniki odżywcze potrzebne do jego syntezy. Niektóre w wątpliwych ilościach.

Sugerowana dawka dzienna

0,64 zł / 1 tabletka

Opakowanie na 30 dni

Miejsce 2.

Kolagen PRO
Kolagen PRO

Dostępność: w magazynie

Wysyłka: natychmiastowa w dni robocze

Nasza cena: 135,00 zł
zobacz

Nasza ocena

84/100
Ocena użytkowników:
3.62/5

Skład

Rodzaj kolagenu:
 • Hydrolizat kolagenu rybiego - 5000 mg / dawka
Dodatki:
 • Witamina C
 • Biotyna
 • Glukozamina
 • Siarczan chondroityny 
 • Kwas hialuronowy
 

Nasza opinia

Ten kolagen do picia to bardzo dobry suplement uniwersalny - na urodę i stawy. Duża dawka hydrolizowanego kolagenu rybiego. Dodatek biotyny oraz witaminy C, niezbędnej do syntezy kolagenu. Glukozamina i chondroityna wspierają odbudowę chrząstki stawowej.

Sugerowana dawka dzienna

4,50 zł / 1 saszetka

Opakowanie na 30 dni

Miejsce 3.

Colway Colvita
Colway Colvita

Dostępność: w magazynie

Wysyłka: natychmiastowa w dni robocze

Nasza cena: 197,00 zł
zobacz

Nasza ocena

65/100
Ocena użytkowników:
3.85/5

Skład

Rodzaj kolagenu:
 • Liofilizat kolagenu rybiego - 24 mg / dawka
Dodatki:
 • Witamina E
 • Algi
 

Nasza opinia

Kolagen w tabletkach zawiera dodatek alg i jodu. Pierwszy polski liofilizat kolagenu. Wysoka jakość surowców. Minus - konieczność przyjmowania dwóch kapsułek dziennie.

Sugerowana dawka dzienna

6,60 zł / 2 kapsułki

Opakowanie na 30 dni

Popularność kolagenu do picia jako nutrikosmetyku rośnie. Kolagen w drinkach, szotach i rozpuszczalnym proszku jest reklamowany jako źródło młodości skóry. Bywa nazywany dawką piękna od wewnątrz. Czy kolagen do picia rzeczywiście działa? A może lepsze są kapsułki z kolagenem?

Badania nad skutecznością suplementów z kolagenem

Co wiemy na temat skuteczności kolagenu w tabletkach i kolagenu do picia? Kolagenowe suplementy zostały poddane wielu badaniom przeprowadzonym na zlecenie producentów. Wyniki dwóch z nich są opublikowane w sieci i często przytaczane.

Pierwsze badania dotyczą właściwości upiększających suplementów diety z kolagenem. Kolagen rybi jako nutrikosmetyk w znaczącym stopniu zwiększa aktywność kolagenu w skórze, stymuluje jego odbudowę, powodując wyraźne odmłodzenie skóry – udowodniły laboratoria COSderma. W eksperymencie trwającym 12 tygodni wzięło udział 106 zdrowych kobiet w wieku od 40 do 65 lat. Analiza wyników pokazała, że skóra kobiet zażywających preparat z kolagenem rybim uległa wizualnej poprawie już po 28 dniach stosowania, a zmarszczki znacząco spłyciły się.

Kolejne badania dotyczą wpływu suplementów kolagenowych na cellulit. 105 kobiet w wieku 24–50 lat z umiarkowanym cellulitem zostało losowo przydzielonych do grupy otrzymującej doustnie dawkę 2,5 g aktywnych biologicznie peptydów kolagenowych lub placebo przez 6 miesięcy. Przyjmowanie suplementu z kolagenem doprowadziło istotnego zmniejszenia stopnia cellulitu. Ponadto gęstość skóry uległa znacznej poprawie w porównaniu z placebo.

Badania wskazują, że mimo, iż pierwszych efektów możemy spodziewać się już po około miesiącu stosowania, na pełne spektrum działania preparatu powinniśmy poczekać nawet do trzech miesięcy. Ważniejsza jest regularność spożywania kolagenu do picia niż wielkość przyjmowanej dawki. Pamiętaj – kolagen w formie suplementu, również kolagen do picia, to sport dla systematycznych. Jeżeli nie zażywasz go regularnie, nic się nie zmieni, oprócz zawartości Twojego portfela.

Kolagen w formie kapsułek

Mimo, że kolagenu w tabletkach nie pijemy, to zdecydowanie warto rozważyć taki rodzaj suplementacji. A to dlatego, że jest on bardzo skuteczny, a do tego szybki i wygodny. Wszystko zamyka się w małej kapsułce, którą wystarczy popić odpowiednią ilością wody.

Dlaczego taka forma wygrywa z kolagenem do picia? Ze względu na to, co zawiera w środku. Możemy tam znaleźć kolagen liofilizowany, czyli taki, który zawiera peptydy sygnałowe w aktywnej postaci. To one pobudzają nasz organizm do produkcji włókien kolagenowych. Dzięki takiej formie działa on skuteczniej od hydrolizatu, który często możemy znaleźć w niektórych tabletkach lub proszkach do rozpuszczenia.

Z produktów zawierających taka postać kolagenu zdecydowanym faworytem jest Collup. Zawiera on aż 60 mg liofilizowanego kolagenu rybiego. Taka ilość pomoże nam odbudować braki w naszym organizmie i pozytywnie wpłynąć na stan naszej skóry, włosów i paznokci. Dodatkowo w składzie znajdziemy także niezwykle ważną witaminę C, a także A, E, kwas foliowy, selen i cynk. A to wszystko zamknięte w niewielkiej kapsułce, łatwiej do połknięcia. Jedno opakowanie kosztuje 165 zł i starcza aż na 60 dni. Dzienna dawka wynosi nas tylko 2,82 zł.

Kolagen collup

Rodzaje kolagenów do picia

Kolagen do picia możemy podzielić na trzy dostępne formy: do rozpuszczenia w wodzie (proszek, kapsułki, saszetki, tabletki musujące), drinki i napoje kolagenowe  oraz kolagenowe szoty (ang. shot).

Kolagen do rozpuszczania w wodzie

Przykład proszku do rozpuszczenia w wodzie to GlowMe marki Health Labs Care. Jedna saszetka zawiera hydrolizowany kolagen rybi, a także witaminy A, C, E oraz kwas hialuronowy. Proszek wsypujemy do 3/4 szklanki wody, mieszamy i pijemy tak sporządzony napój. Cena suplementu diety (30 saszetek) to 132 zł.

GlowMe kolagen do picia

Kolagen PRO, następny reprezentant saszetek kolagenowych do rozpuszczania, zawiera więcej składników. Zawiera kolagen rybi, witaminę C, kompleks glukozaminy i chondroityny, kwas hialuronowy i biotynę. W jednej saszetce zawarte jest aż 5000 mg hydrolizatu kolagenu rybiego. To porządna dawka białka młodości. Cena to 139 zł za 30 saszetek. Opakowanie starcza więc na miesiąc, a dzienna dawka kosztuje nas 3,97 zł.

Kolagen PRO do picia

Kolagen w formie „drinków”

Kolagen w takiej postaci to najczęściej duża butelka (popularny rozmiar to 750 ml) z płynem, który sami dzielimy na odpowiednie dzienne dawki. Przykładem takiego napoju jest Duolife Collagen. Za butelkę zapłacimy od 99 do 127 zł (w zależności od sklepu). Według zaleceń powinniśmy spożywać do 50 ml dziennie, dlatego niestety starczy nam ona tylko na 15 dni. Z tego powodu dzienna dawka wychodzi dosyć drogo - od 6,60 zł do 8,50 zł na dzień, w zależności od oferty. Po otwarciu należy trzymać go w lodówce i spożyć w ciągu 30 dni. 

Co znajdziemy w środku? Przede wszystkim kolagen rybi (2500mg). Prawdopodobnie w postaci hydrolizatu. Poza tym producent oferuje nam składniki pobudzające organizm do zwiększenia produkcji białka w organizmie. Są to wyciągi ze skrzypu polnego, pokrzywy, a także krzem czy kwas hialuronowy. Takie połączenie pomaga zadbać o wygląd skóry oraz dobrą kondycję całego organizmu i dostarczyć mu całego wachlarzu witamin.

Kolagen w szotach

To jedna z zyskujących na popularności form przyjmowania kolagenu do picia. Chętnie promowana przez influencerów na Youtube i Instagramie. Bardzo prosta w użyciu. Mamy gotowy do wypicia napój w zgrabnej buteleczce lub fiolce, zawierający odpowiednią dawkę kolagenu, często z dodatkowymi substancjami. W takich produktach występuje zazwyczaj kolagen wieprzowy lub wołowy, dlatego są one polecane głównie na stawy niż włosy, skórę i paznokcie.

Przykładem produktu może być Collagen Gold. Ma on postać fiolek zawierających płyn o o owocowym aromacie. Poza dużą dawką hydrolizowanego kolagenu wołowego znajdziemy w nim również witaminy C, E i A, a także z grupy B. 

W opakowaniu znajdziemy tylko 15 fiolek, dlatego starczy tylko na 15 dni i na miesiąc potrzebujemy aż dwóch opakowań. Cena jest dość wysoka - 107,99 zł, jednak wiele osób docenia wygodną formę.

Kolagen Collagen Gold

Wady i zalety kolagenu do picia

Producenci wskazują na łatwość przyswajania kolagenu do picia. W saszetkach, płynie i szotach można rozpuścić znacznie większą ilość białka i innych składników aktywnych, których nie pomieści kapsułka. To bardzo ważna zaleta kolagenu do picia. Jest jednak kilka znaczących wad takiej formy suplementacji.

Pierwsza wada, istotna dla wszystkich osób dbających o dietę i zwracających uwagę na składy produktów, to dodatek np. benzoesanu sodu. Żeby kolagen w butelce zachował długą przydatność do spożycia, także po otwarciu, trzeba dodać do niego spożywcze konserwanty. Pomimo tego dodatku suplementy diety w płynie mają znacznie krótszą datę ważności niż kapsułki lub forma sproszkowana, przeznaczona do rozpuszczania. Smak takiego płynnego suplementu producenci dosładzają cukrem lub jego pochodną, w innym wypadku trudno byłoby przełknąć dzienną dawkę płynu. Dodają też sztuczne aromaty i barwniki. Kapsułki są najczęściej pozbawione szkodliwych dodatków i zawierają same niezbędne substancje

Najważniejsza wada kolagenu do picia jest związana z jakością samego białka w produkcie. W suplementach do picia i rozpuszczania znajdziemy hydrolizat kolagenu, nie liofilizat. Hydrolizat kolagenu, czyli luźny zbiór aminokwasów, jest dobrze przyswajany, ale pozbawiony delikatnych peptydów sygnałowych. Nasz organizm dostaje budulec w postaci aminokwasów do tworzenia własnych struktur kolagenowych, lecz to dopiero peptydy sygnałowe zawarte w liofilizatach kolagenu rybiego dają naszym komórkom sygnały do zintensyfikowanej produkcji białka młodości. Kolejny punkt dla kolagen w kapsułkach.

Warto zwrócić również uwagę na konieczność regularnego spożywania kolagenu. Wyjazd służbowy? Wakacje? Weekendowy wypad? W podróż trudno zabrać ze sobą 750 ml butelkę. Znacznie prościej i lżej pójdzie nam z saszetkami i kolagenowymi szotami oraz blistrami kapsułek.

Cena kolagenu do picia jest wyższa niż kolagenu w kapsułkach; to fakt, który może mieć znaczenie dla miłośników suplementacji z lżejszym portfelem.

Zalety i wady kolagenu do picia

Źródła

 • Schunck M, Zague V, Oesser S, Proksch E. Dietary Supplementation with Specific Collagen Peptides Has a Body Mass Index-Dependent Beneficial Effect on Cellulite Morphology. J Med Food. 2015;18(12):1340-1348. doi:10.1089/jmf.2015.0022
 • Choi FD, Sung CT , Juhasz ML, Mesinkovsk NA, Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications. J Drugs Dermatol. 2019 Jan 1;18(1):9-16. dostęp: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/
 • Choi SY, Ko EJ, Lee YH, Kim BG, Shin HJ, Seo DB, Lee SJ, Kim BJ, Kim MN, Effects of collagen tripeptide supplement on skin properties: a prospective, randomized, controlled study. J Cosmet Laser Ther. 2014 Jun;16(3):132-7. dostęp: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24131075/
 • Dybka K, Walczak P. Collagen hydrolysates as a new diet supplement. Scientific Bulletin of the Technical University of Lodz: Food Chemistry and Biotechnology. 2009;73:83-92.

Tagi: kolagen w tabletkach, kolagen w płynie, kolagen w szotach, kolagen do picia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl