Trądzik? Zwalcz przyczynę, nie skutek! 0
Trądzik? Zwalcz przyczynę, nie skutek!

Cierpisz na przewlekły trądzik, bądź od czasu do czasu  zauważasz stany zapalne i ropne krostki w różnych miejscach na twarzy? Pochodzenie trądziku ma kilka źródeł i tak, jak na niektóre nie mamy wpływu, tak pozostałe możemy łatwo wyeliminować. Oto lista głównych winowajców i porady jak z nimi walczyć!

1. Zaburzenia hormonalne i geny

Są to przyczyny na które niestety nie mamy wpływu. Zarówno w okresie dojrzewania, jak i w kolejnych latach trądzik często jest spowodowany nadmierną ilością androgenów, czyli hormonów mających duży wpływ na działanie gruczołów łojowych i poziom wydzielania sebum.

Dodatkowo w przypadku młodych kobiet wahania hormonalne przed miesiączką skutkują wykwitami trądzikowymi. Ciąża i związane z nim zmiany w organizmie kobiety, również może wywołać wykwity na skórze.

Tendencja do problemów z trądzikiem może być „dziedziczona” – występuje duże prawdopodobieństwo jeśli chociaż jeden z rodziców cierpiał na zmiany skórne tego typu to są wysokie szanse, iż potomek również będzie się zmagał z wypryskami.

Trądzik wywołany zaburzeniami hormonalnymi zniwelujemy jedynie za pomocą lekarza i specjalistycznych leków i maści. Żadne drogeryjne kosmetyki nie usuną całkowicie problemu, a czasem mogą go nawet zaognić.

2. Zaburzona gospodarka wodna

Nieodpowiedni poziom nawilżenia skóry prowadzi do rozstrojenia pracy gruczołów łojowych. Organizm chcąc wyrównać poziom wody w skórze zaczyna produkować nadmierne ilości sebum zapychając kanały gruczołów łojowych. Na twarzy pojawiają się zaskórniki i ropne krostki.

Aby przywrócić równowagę wodną należy działać od wewnątrz i od zewnątrz. Picie minimum 1,5 litra wody dziennie oraz używanie nawilżającego kremu to podstawa. Podczas uzupełniania poziomu wody, warto to robić stopniowo - pijąc małymi łykami, ale często.

Ponadto zaleca się wybierać te kosmetyki, które nie zawierają substancji drażniących o jak najbardziej naturalnym składzie i bogate w ekstrakty, które nie uczulają wrażliwej skóry.

3. Nieodpowiednia dieta

Nasze codzienne menu jest wypisane na twarzy. Regularne posiłki bogate w warzywa, owoce, zrównoważone ilości węglowodanów i białek sprawiają, że cera jest odżywiona, nawilżona i jędrna. Trzeba jednak pamiętać, że także zła dieta pozostawia po sobie ślad i to w konkretnych miejscach na twarzy!

Zanieczyszczona strefa “T” to dowód na zbyt duże ilości tłustych potraw, fast foodów i słodyczy. Nadmierne spożywanie białka powoduje pojawienie się wykwitów w górnych partiach policzków. Gdy nasz układ trawienny nie funkcjonuje prawidłowo możemy zauważyć pryszcze przy linii włosów. Wykwity w okolicach uszu to dowód na problemy z nerkami spowodowane zbyt dużą ilością kawy, soli i alkoholu.

Zła dieta powoduje nie tylko problemy z pryszczami, ale także niszczy organizm od wewnątrz. Wprowadzenie zmian do codziennych posiłków i wzbogacenie ich o warzywa i owoce oczyści nasze ciało oraz ustabilizuje poziom nawilżenia i witamin.

4. Stres

Nawracający bądź długotrwały stres ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Przyspieszona akcja serca, poczucie niebezpieczeństwa i zwiększenie ilości adrenaliny w organizmie jest widoczne na skórze w formie  zaczerwień, podrażnień, świądu, nadmiernej potliwości i pryszczy.

Gruczoły łojowe wydzielają zbyt duże ilości sebum, które blokują przewody łojowe tworząc zaskórniki i pryszcze. Sytuacje jeszcze bardziej pogarszają stresowe odruchy czy nawyki: dotykanie twarzy i włosów, palenie papierosów czy zajadanie nerwów słodyczami.  

Jeśli nie możemy wyeliminować stresu z naszego życia, wprowadźmy do niego więcej relaksujących momentów – radzi p. Magdalena Jaglarz, kosmetolog i ekspert portalu wybieramykolagen.pl - Wieczorna ciepła kąpiel z bąbelkami, aktywność fizyczna, joga czy spotkanie ze znajomymi pozwoli nam ukoić skołatane nerwy przywracając zdrowy wygląd i dobre samopoczucie.

Na trądzik poleca się również używanie terapii kwasami chemicznymi bądź retinoidami. Takie zabiegi powinny zostać przeprowadzone w salonie kosmetycznym pod okiem specjalisty, który zgłębił wiedzę na temat kwasów oraz dopasuje odpowiedni kwas do rodzaju problemu i cery.

Najczęściej stosowanymi i takimi, które dają najlepsze efekty są m.in. salicylowy, pirogronowy czy azelainowy. Po zabiegu należy jednak pamiętać o szczególnej ochronie skóry przed promieniami UV oraz o intensywnym nawilżaniu delikatnymi kremami zawierającymi jedynie naturalne, hipoalergiczne składniki.

Zobacz porównanie produktów w naszych rankingach:

Ranking suplementów kolagenowych »  
Ranking kolagenów do twarzy »  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium