Poznaj 4 skuteczne kroki właściwej pielęgnacji twarzy 0
Poznaj 4 skuteczne kroki właściwej pielęgnacji twarzy

Decyzja o rozpoczęciu intensywnej pielęgnacji skóry została podjęta, ale mnogość oferowanych produktów na drogeryjnych i aptecznych półkach przyprawia o zawrót głowy? Nie wiesz czym kierować się przy wyborze pielęgnacyjnych kosmetyków? Oto kilka porad od eksperta kosmetologii!

Krok 1: Określ typ cery i jej potrzeby

Możemy wyróżnić cztery podstawowe rodzaje skóry: cera normalna, sucha, tłusta, mieszana. Pierwszy typ występuje głównie wśród dzieci. Charakteryzuje się jędrną, elastyczną i gładką skórą o naturalnym kolorycie. Normalna cera jest matowa z praktycznie niewidocznymi porami i brakiem jakichkolwiek zmian skórnych. Należy wybierać naturalne kosmetyki bazujące na ekstraktach roślinnych oraz lanolinie.

Pod wpływem warunków atmosferycznych, upływającego czasu i zmian w organizmie skóra normalna zmienia się w suchą. Jest mniej elastyczna, bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, często na jej powierzchni można zauważyć naczynka i pajączki.

Sucha skóra, poprzez nieodpowiedni poziom nawilżenia i większą utratę elastyczności starzeje się szybciej – pierwsze zmarszczki mogą być widoczne nawet przed ukończeniem 20 roku życia. Pielęgnacja takiej cery powinna skupiać się na jej delikatnym oczyszczaniu i nawilżaniu za pomocą naturalnych, antyalergicznych kosmetyków. Zaleca się stosować kremy zawierające kwas hialuronowy i naturalny kolagen rybi, które wspierają “szkielet” skóry odpowiedzialny za jej elastyczność i jędrność. Kremy z kolagenem rybim odbudują pierwsze zniszczenia i opóźnią proces starzenia.

Do nawilżania skóry zaleca się stosować kosmetyki zawierające humektanty. To silnie higroskopijne substancje, dobrze rozpuszczalne w wodzie. Mają zdolność do trwałego wiązania i zatrzymywania wody z otoczenia. Zadaniem humektantów jest zwiększenie zawartości wody w warstwie rogowej naskórka - wiążąc wodę w skórze, a przeciwdziałają jej utracie, dzięki temu skóra staje się nawilżona, napięta i bardziej elastyczna.

Humektanty wykorzystywane są w kosmetyce jako nieokluzyjne (nie pozostawiając tzw. filmu na skórze) składniki nawilżające. W przypadku skóry suchej samodzielnie stosowane mogą nie dawać poczucia wystarczającego nawilżenia, dlatego powinny być łączone z emolientami. W przypadku cery tłustej są szczególnie polecane jako „bezpieczne nawilżacze”, które nie mają działania komedogennego, czyli potocznie mówiąc, nie powodują zatykania porów skóry. Ponadto humektanty działają korzystnie na sam preparat kosmetyczny zapobiegając jego wysychaniu. Do tej grupy składników zaliczamy między innymi: kwas hialuronowy, NMF, aminokwasy, mleczany, mocznik, glicerynę, glikole.

Krok 2: Zdiagnozuj problem, który dotyczy Twojej skóry

Dobierając kosmetyki pielęgnacyjne musimy określić przede wszystkim problem (różne rodzaje trądziku, zaskórniki, naczynka, plamy pigmentacyjne, zmarszczki płytkie, głębokie, suchość, tłustość, AZS, łuszczyca, skóra po kąpielach słonecznych, skóra palacza, wrażliwa, z rumieniem, …). Przewlekła choroba czy sporadycznie pojawiające się zmiany skórne to najważniejszy wyznacznik, którym powinniśmy kierować się przy wyborze kosmetyków.

Znaczna część populacji cierpi na trądzik, wypryski, plamy pigmentacyjne, AZS, łuszczycę czy zmiany ropne. Każda z tych chorób ma inne podłoże i źródło oraz wymaga specjalnej terapii. Niektóre z nich, jak łuszczyca, są praktycznie niewyleczalne, jednak istnieją leki i kosmetyki, które efektywnie łagodzą objawy, a nawet je całkowicie niwelują. Jednym z polecanych specyfików jest kolagen naturalny w żelu. Należy jednak pamiętać, aby wybrać tego producenta, który nie zawiera szkodliwych składników, substancji zapachowych.

Skuteczne preparaty pielęgnacyjne powinny mieć bardzo krótki skład oraz rybi kolagen naturalny, który jest jednym z najmniej uczulającym składnikiem nawilżającym, regenerującym i wspierającym organizm w odbudowie zniszczonych włókien kolagenowych.

Krok 3: Sprawdź skład

Nie bój się zagłębić w ulotkę i opis produktu. Nie kieruj się opakowaniem, ceną czy reklamą! Są to najmniej istotne czynniki podczas wyboru kosmetyków mających zadbać o nasz wygląd. Znajomość podstawowych składników występujących najczęściej w kremach i kosmetykach pielęgnacyjnych pozwoli nam już na pierwszy rzut oka wyeliminować produkty, które bardziej mogą zaszkodzić, niż pomóc.

Oto podstawowa czarna lista składników: alkohole, SLS i SLES (Sodium Lauryl Sulfate oraz Sodium Laureth Sulfate), parabeny, czyli wszystkie nazwy z końcówką – paraben, ropopochodne oleje (najczęściej spotykane: perolatum, paraffinum liquidum, vaselinum flavum). Powyższe substancje podrażniają skórę zaburzając jej gospodarkę wodną i wydzielanie łoju i potu. Często tworzą sztuczny „film”, który hamuje naturalny proces oddychania komórek czy wydzielania sebum, poprzez co zapychają się kanaliki i powstają zaskórniki i wągry.

Krok 4: Odpowiednio komponuj kosmetyki do każdego etapu pielęgnacji

Podstawa codziennej pielęgnacji to zabiegi oczyszczające i nawilżające. Do łazienkowe minimum należy żel oczyszczający, tonik, płyn micelarny i krem. Przy ich wyborze trzeba pamiętać, aby zwrócić szczególną uwagę na składy oraz – w miarę możliwości – porównać je ze sobą.

Nie należy komponować ze sobą kosmetyków, które zawierają wiele ciężkich, zapychających składników. Jeśli wciąż zaliczamy się do grona laików w kwestii składu, najbezpieczniej jest korzystać z linii produktowej jednej marki.

Zobacz porównanie produktów w naszych rankingach:

Ranking suplementów kolagenowych »  
Ranking kolagenów do twarzy »  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium