
Retinol to silny składnik aktywny, który przy odpowiednim stosowaniu może zrewolucjonizować pielęgnację Twojej skóry. Pozwala pozbyć się niedoskonałości i w znacznym stopniu spowalnia powstawanie zmarszczek. W ostatnich latach pojawiło się wiele kosmetyków z retinolem do użytku domowego. Zanim zaaplikujesz je na swoją skórę, dowiedz się, jak prawidłowo je stosować – by nie zrobić sobie krzywdy.
Spis treści (kliknij, by przejść do sekcji)
- Z czym na pewno nie łączyć retinolu?
- Jak uzyskać najlepszy efekt po zastosowaniu retinolu, czyli z czym powinno się łączyć retinol?
- Z czym łączyć retinol?
- Metody aplikacji retinolu
- Doradzamy, jaki krem po retinolu warto stosować
- Czym grozi nieprawidłowe stosowanie retinolu?
- Zmiany w stylu życia podczas kuracji retinolem
- Bezpieczny retinol jako dodatek w kosmetykach
- Kosmetyki z retinolem a suplementacja składników odżywczych
- Jak uzyskać najlepszy efekt po zastosowaniu retinolu? Podsumowanie
Z czym na pewno nie łączyć retinolu?
Retinol należy do wymagających składników kosmetycznych. Aplikując go na skórę, trzeba przestrzegać kilku zasad. Kluczowe dotyczą tego, z czym nie łączyć retinolu. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z retinolem, dowiedz się więcej na jego temat.
W kosmetykach stosuje się różne formy retinolu, które mogą lepiej sprawdzać się dla poszczególnych typów skóry:
- retinol (Retinol, Hydrogenated Retinol) – gwarantuje najsilniejsze działanie przeciwstarzeniowe i normalizujące, ale podrażnia skórę,
- retinal (Retinal, Retinaldehyd) – charakteryzuje się niższym potencjałem drażniącym, dlatego lepiej sprawdza się dla cery wrażliwej i naczynkowej,
- estry retinolu(Retinyl Acetate, Retinyl Palmitate, Retinyl Propionate) – są najłagodniejsze dla skóry i działają w głównej mierze nawilżająco.
Przygotuj się na znaczne uproszczenie pielęgnacji skóry.Zwłaszcza w ciągu pierwszych 12 tygodni, gdy występuje proces retynizacji (skóra buduje tolerancję na retinol), należy:
- delikatnie traktować skórę – nie pocierać jej, np. drobinkami w kosmetykach myjących, dlatego zastosowania nie znajdują m.in. peelingi mechaniczne,
- wyeliminować inne składniki aktywne, np. kwasy AHA i BHA – mogą występować w produktach myjących i tonikach,
- ograniczyć użycie witaminy C – gdy Twoja skóra przyzwyczai się do retinolu, możesz stosować witaminę C w pielęgnacji na dzień, ponieważ aplikowana z retinolem nie będzie w pełni skuteczna,
- ograniczyć stosowanie niacynamidu – w połączeniu z retinolem niacynamid może podrażniać skórę (zwłaszcza gdy skóra dopiero przyzwyczaja się do nowego składnika pielęgnacyjnego),
- zrezygnować z silnych kosmetyków oczyszczających skórę – żel o zawartości środków powierzchniowo czynnych (np. SLES) zastąp hipoalergiczną pianką albo emulsją (np. na bazie Coco Glucoside lub Lauryl Glucoside), dobrze sprawdzi się także łagodne oczyszczanie dwuetapowe (z olejkiem w pierwszym kroku).
Eliminując ze swojej pielęgnacji składniki potencjalnie drażniące skórę, zmniejszasz ryzyko uciążliwych skutków ubocznych retinolu. Przez pierwsze tygodnie Twoja skóra może być:
- sucha,
- zaczerwieniona,
- łuszcząca się,
- ściągnięta.
Jeżeli masz cerę skłonną do niedoskonałości, weź pod uwagę, że na początku stosowania retinolu będzie pojawiać się na niej więcej zaskórników i wyprysków.
Pamiętaj, że silniejsze działania uboczne występują przy doustnym przyjmowaniu retinolu(np. Izotretynoiny). Tylko lekarz może zalecić taką terapię, zwykle decydując się na nią w przypadku ciężkich postaci trądziku.
Jak uzyskać najlepszy efekt po zastosowaniu retinolu, czyli z czym powinno się łączyć retinol?
Istnieje szereg składników pielęgnacyjnych, które korzystnie wpływają na kondycję skóry w trakcie stosowania retinolu.Najważniejsze jest nawilżanie skóry, która staje się bardziej podatna na przesuszanie. Dlatego stosuj przede wszystkim kosmetyki, które wspierają warstwę hydro-lipidową naskórka. Dzięki temu zmniejszysz dolegliwości skórne związane z retynizacją.
Z czym łączyć retinol?
Twoje kosmetyki (zarówno myjące, jak i pielęgnacyjne) powinny mieć w składzie kilka składników spośród wymienionych poniżej:
- ceramidy – łączą się z lipidami i białkami naskórka, wzmacniając naturalny płaszcz ochronny skóry, działają nawilżająco i przeciwzapalnie,
- ekstrakt z wąkroty azjatyckiej– ma właściwości przeciwzapalne, wzmacnia naczynka krwionośne w skórze i stymuluje naturalne procesy gojenia się skóry,
- kwas hialuronowy – charakteryzuje się silnym działaniem higroskopijnym, dzięki czemu nawadnia skórę i łagodzi podrażnienia (przeczytaj więcej: kwas hialuronowy na twarz
- trehalozę – ona również wiąże wodę w skórze, a ponadto działa antyoksydacyjnie i łagodzi podrażnienia,
- beta-glukan – działa nawilżająco i przeciwzapalnie, dodatkowo stymulując produkcję kolagenu w skórze,
- ektoinę – neutralizuje wolne rodniki, a także chroni skórę przed bakteriami i alergenami,
- probiotyki – przywracają zdrowy mikrobiom naskórka, wzmacniając jego odporność na szkodliwe czynniki z zewnątrz,
- witaminę E – słynie z silnych właściwości antyoksydacyjnych i przyczynia się do poprawy elastyczności skóry,
- alantoinę– działa kojąco, regenerująco i nawilżająco,
- peptydy – przyczyniają się do poprawy poziomu nawilżenia skóry, a także stymulują produkcję kolagenu i elastyny w skórze,
Zobacz ranking najlepszych suplementów diety z peptydami kolagenu, wygładzających skórę i redukujących zmarszczki.
- betainę – ma właściwości nawilżające, przeciwzapalne, łagodzące i antyoksydacyjne,
- kwasy tłuszczowe – np. palmitynowy, stearynowy, oleinowy, linolowy, zmiękczają skórę i ograniczają nadmierną utratę wody przez naskórek.
Metody aplikacji retinolu
Dla skuteczności i bezpieczeństwa retinolu bardzo duże znaczenie ma to, w jaki sposób aplikujesz go na skórę. Jeżeli decydujesz się na serum z retinolem, postępuj według poniższych kroków:
- Dokładnie oczyść skórę, np. dwuetapowo: olejkiem i pianką myjącą do twarzy.
- Osusz skórę czystym ręcznikiem i odczekaj ok. 15-30 minut.
- Nałóż na czystą i suchą skórę niewielką ilość serum z retinolem (o wielkości ziarnka grochu).
- Po upływie 30-60 minut zaaplikuj krem nawilżający.
- Umyj skórę w ramach pielęgnacji porannej.
Pamiętaj, że retinol stosujemy wyłącznie w pielęgnacji na noc.
Jeżeli jesteś osobą początkującą, po osuszeniu skóry możesz nałożyć pod retinol niewielką ilość kremu nawilżającego – ograniczy to występowanie suchości i podrażnienia skóry, chociaż może spowolnić efekty działania retinolu.
Jeśli Twoja skóra mocno reaguje na retinol, możesz też zmywać go po upływie 5-35 minut od aplikacji, a następnie nałożyć nawilżający krem na noc.
Doradzamy, jaki krem po retinolu warto stosować
Wiesz już, jakie składniki warto uwzględnić w swojej pielęgnacji, a jakich unikać podczas stosowania retinolu. Jednak jaki krem na noc po retinolu będzie odpowiedni? Warto rozważyć przede wszystkim dermokosmetyki o prostych, emolientowych formułach. Dobry krem powinien mieć lekką konsystencję. Możesz szukać produktu dedykowanego cerze suchej i wrażliwej.
Osoby stosujące retinol powinny aplikować krem nawilżający także na dzień, a oprócz niego krem z filtrem SPF 50 (obowiązkowo następnego dnia po aplikacji retinolu). Konsekwentna ochrona skóry przed promieniowaniem UV jest bardzo ważna dla uzyskania jak najlepszego efektu po zastosowania retinolu, ponieważ:
- zmniejsza ryzyko oparzeń słonecznych,
- przeciwdziała powstawaniu przebarwień skórnych
NAJLEPSZE KREMY NA PRZEBARWIENIA
- chroni skórę przed fotostarzeniem,
- zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych retinolu.
Pamiętaj, by krem z filtrem SPF stosować każdego dnia, bez względu na porę roku i pogodę. Latem szczególnie istotna jest reaplikacja kosmetyku, by podtrzymywać jego właściwości fotoochrony.
Czym grozi nieprawidłowe stosowanie retinolu?
Jeżeli stosując retinol, nie zważasz na dobór właściwych składników pielęgnacyjnych, włączasz inne, drażniące składniki aktywne i nie dbasz o aplikację kremu z filtrem, takie działanie przyniesie więcej szkody niż pożytku. Możesz doprowadzić m.in. do:
- znacznego uszkodzenia bariery hydro-lipidowej – w efekcie Twoja skóra stanie się bardzo podatna na szkodliwe czynniki zewnętrzne, np. zanieczyszczenia powietrza, alergeny, bakterie, które powodują stany zapalne,
- nasilenia zmian trądzikowych – cera będzie bronić się przed przesuszeniami nadmierną produkcją sebum, co może prowadzić do zwiększonej ilości zaskórników i wyprysków,
- przebarwień skórnych – na uwrażliwionej skórze bez odpowiedniej fotoochrony częściej pojawiają się plamy pigmentacyjne,
- stresu oksydacyjnego – a w konsekwencji szybszego starzenia się skóry, utraty gęstości i powstawania zmarszczek.
Zmiany w stylu życia podczas kuracji retinolem
Nawet jeśli stosujesz krem z filtrem SPF 50, w trakcie stosowania retinolu na skórę nie możesz opalać się ani korzystać z solarium.
Staraj się nie eksponować nadmiernie skóry na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, np. na plaży. W tym czasie korzystaj z kapeluszy i parasoli słonecznych.
Skóra poddana działaniu retinolu może źle znosić także nadmierne gorąco, dlatego zrób przerwę w korzystaniu z sauny i braniu zbyt ciepłych kąpieli. Takie warunki mogą powodować pękanie naczynek.
Bezpieczny retinol jako dodatek w kosmetykach
Retinol może służyć jako bardzo skuteczny dodatek do kosmetyków, wówczas można stosować go również na dzień. Przykładem takiego kosmetyku jest Kolagen natywny GOLD Colway International. Retinol w tym produkcie reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwzmarszczkowo i pomaga w redukcji trądziku.
Natywny hydrat kolagenu z łososia o pH 5,5 uzupełniony o substancje wskazane dla skór problematycznych, trądzikowych, z trądzikiem wieku dorosłego. Starannie dobrane substancje antybakteryjne, przeciwzapalne i kojące (nanozłoto, nanosrebro, laktoferyna, kwas azelainowy) opiekują się skórą z dermatozami i zmianami zapalnymi, działając jednocześnie odmładzająco. Chitozan działa jak naturalny opatrunek.
Ekologiczna szklana butelka typu airless doskonale chroni kosmetyk przed warunkami zewnętrznymi i powietrzem, pozwala cieszyć się produktem do ostatniej kropli – dla nas wielki plus, bo nie lubimy marnować.
Absolutny must have, jeśli Twoim problemem są i zmarszczki i trądzik. Produkt uznajemy za innowacyjny i – po testach - za bardzo skuteczny.
Kosmetyki z retinolem a suplementacja składników odżywczych
Podczas kuracji retinolem warto rozważyć suplementację dodatkowych składników odżywczych.W związku ze wzmożoną ochroną przeciwsłoneczną w pierwszej kolejności zacznij suplementować witaminę D. To składnik odżywczy ważny m.in. dla Twojej odporności i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Co ciekawe, witamina D ma korzystny wpływ także na skórę, uczestnicząc np. w jej procesach regeneracyjnych.
Niestety, witamina D jest syntezowana w głównej mierze poprzez skórę eksponowaną na promienie słoneczne. W Polsce lekarze zalecają suplementację witaminy D wszystkim osobom od września do kwietnia. Z kolei osoby stosujące kremy z filtrami SPF mogą suplementować witaminę D przez cały rok.
Na Twojej liście suplementów może znaleźć się także kolagen. Dzięki niemu osiągniesz jeszcze lepsze efekty w poprawie kondycji swojej cery. To białko strukturalne stanowi główny składnik skóry, odpowiadając za jej gęstość, jędrność i elastyczność. Kolagen w wysokiej jakości suplementach diety ma skuteczność potwierdzoną badaniami.
Do suplementacji możesz dodać także witaminę C, która działa antyoksydacyjnie i wspiera syntezę kolagenu w organizmie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Jak uzyskać najlepszy efekt po zastosowaniu retinolu? Podsumowanie
Retinol może stanowić prawdziwy gamechanger w pielęgnacji skóry problematycznej i dojrzałej – o ile wie się, jak należy go stosować. Ważna jest nie tylko umiejętna aplikacja kosmetyków z retinolem, ale również odpowiedni dobór pozostałych składników pielęgnacyjnych. Dlatego podczas stosowania retinolu unikaj drażniących składników aktywnych. Wspieraj swoją skórę dermokosmetykami o działaniu nawilżającym, regenerującym i ochronnym.
Źródła:
- Bojarowicz H., Płowiec A., „Wpływ witaminy A na kondycję skóry", Probl Hig Epidemiol 91.3 (2010): 352-356.
- Kaźmierska A., Bolesławska I., Przybysławski J., „Wpływ retinoidów na skórę i zapobieganie ich skutkom ubocznym", Hygeia Public Health 54.3 (2019): 165-172.
- Ciszek A., Rodzeń J., „Zastosowanie kwasów owocowych i retinolu w zabiegach na okolice oczu u kobiet w wieku powyżej 50 lat", Kosmetologia Estetyczna 4.5 (2016): 355-358.
- Bernat M., Matysek-Nawrocka M., Cioczek W., „Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych", Kosmetologia estetyczna 6.5 (2016): 575-579.
- Marwicka J., Gałuszka A., „Zastosowanie preparatów witaminowych w procesie pielęgnacji skóry", Aesth Cosmetol Med 10.4 (2021): 181-187.