
Opinię o nowo poznanej osobie wyrabiamy sobie w ciągu kilku pierwszych sekund. Dlatego tak ważne jest to, co sobą reprezentujemy i jak wyglądamy. Twarz jest naszą wizytówką i to ona odzwierciedla zarówno nasze emocje, jak i tryb życia – czy zarywamy noce pobudzając się kawą? Palimy zbyt dużo? A może zmarszczki są tak widoczne, że dodają kilku dodatkowych lat? Sprawdź, jak nałogi wpływają na Twój wygląd!
Śniadanie z kawą i papierosem…
To poranne zestawienie zastępujące odpowiedni posiłek jest największym wrogiem zdrowia. Kawa i papieros spożywane na czczo z samego rana podrażniają śluzówkę żołądka prowadząc do wielu poważnych schorzeń układu trawiennego. Działanie nikotyny i kofeiny odbija się także na naszym wyglądzie.
Wypijanie więcej niż dwóch filiżanek kawy dziennie odwadnia organizm wysuszając skórę. Mamy spierzchnięte usta, a włókna kolagenowe budujące naszą skórę nie otrzymują odpowiedniego poziomu nawilżenia i ulegają osłabieniu. Pojawiają się pierwsze zmarszczki, wypryski i nieestetyczne pajączki. Kawa zakwasza organizm potęgując problemy z trądzikiem.
Papierosy to wróg numer jeden dla całego organizmu. Zawierają nie tylko nikotynę, ale także wiele substancji smolistych. Biorąc pod uwagę jedynie skórę twarzy i to, jaki wpływ wywiera na nie nikotyna, lista i tak będzie długa. Fakt, iż paląc używamy ust, narażamy naszą twarz na bardzo bliski kontakt z dymem papierosowym i gorącym żarem od zewnątrz. Niezdrowe substancje wnikają w warstwy skóry, natomiast ciepło sprawia, iż komórki się rozszerzają i ciało traci wiotkość.
Palenie pozbawia organizm tlenu, przez co cera traci swój naturalny blask i kolor. Tytoń niszczy włókna kolagenowe stanowiące najważniejszy budulec tkanki skórnej. Efektem jest starzenie się skóry i widoczne, charakterystyczne zmarszczki. Palacz starzeje się szybciej w dolnej partii twarzy czyli tam, gdzie dym papierosowy oddziałuje najsilniej. Zwiotczałe policzki, głębokie linie uśmiechu, zmarszczki wokół ust to „cechy charakterystyczne” każdego palacza.
Włókna kolagenowe to bardzo wrażliwe tkanki, których odbudowanie jest praktycznie niemożliwe w sposób naturalny. Poprzez odpowiednią dietę możemy wspierać tworzenie się nowych włókien, jednak do naprawy już istniejących należy działać za pomocą specjalistycznych kosmetyków i zabiegów. – mówi p. Magdalena Jaglarz, kosmetolog i ekspert wybieramykolagen.pl – Na rynku istnieje wiele kremów z naturalnym kolagenem pochodzącym z rybich skór. Istotne jest, aby wybrać ten najbardziej spełniający nasze potrzeby - dzięki temu osiągniemy widoczny i długotrwały efekt odmłodzenia.- dodaje p. Magdalena.
...popołudnie z ciastkami, cukierkami, czekoladą...
Czy wiesz, że cukier bywa nazywany „białym zabójcą”? Powoduje wiele niekorzystnych zmian w organizmie, przyczyniając się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry. Co dzieje się po zjedzeniu np. mlecznej czekolady? Produkty bogate w cukier lub te o wysokim indeksie gilkemicznym sprawiają, że we krwi błyskawicznie wzrasta stężenie glukozy. Reaguje na nie trzustka, produkując insulinę. Kiedy nie może zapewnić odpowiedniej ilości hormonu, rozpoczyna się proces łączenia glukozy z białkami – to właśnie nazywamy „procesem glikacji białek”. W efekcie w organizmie tworzą się cząsteczki AGE, sprzyjające starzeniu się skóry. AGE, zwane również produktami zaawansowanej glikacji białek, uszkadzają kolagen i elastynę. Skóra wiotczeje, jest podatna na rozciąganie, traci strukturę i grubość. Przyczyniają się także do wzmożenia stresu oksydacyjnego, który jest bardzo niekorzystny dla komórek naszej skóry.
...wieczór z alkoholem
Nie tylko osoby uzależnione od napojów wyskokowych, ale także Ci spożywający je od czasu do czasu w większych ilościach powinny zwrócić uwagę na stan skóry następnego dnia po imprezie. Wysuszona, matowa, szara twarz jest nie tylko niezbitym dowodem ilości wypitego alkoholu, ale także pokazuje jak niszczący wpływ miał on na nasz organizm.
Odwodnione tkanki stają się słabsze i kruche, włókna kolagenowe tracą swoją sprężystość, a ze skóry zostają wypłukane witaminy A, B, kwas foliowy i wapń. Alkohol doprowadza do pękania naczynek krwionośnych. Pojawiają się niezdrowe pajączki, rumieńce i czerwony nos. Tak wysoce posunięta degradacja wymaga wiele czasu i wsparcia dodatkowymi suplementami i produktami kosmetycznymi, które odbudują włókna kolagenowe i przywrócą odpowiedni poziom nawilżenia.
Należy zadbać o zrównoważoną dietę bogatą w owoce i warzywa, które dostarczą nam wypłukanych przez alkohol witamin. Cerę należy oczyścić i nałożyć intensywnie regenerujący krem – najlepiej, aby zawierał w swoim składzie kwas hialuronowy, kwas mlekowy i rybi kolagen do twarzy. Te trzy elementy wspólnie rozpoczną proces odbudowy tkanek skóry i cofną zniszczenia wywołane zażywaniem używek.
Młodość i zdrowie czy nałogi?
Przedstawione negatywne efekty alkoholu, kawy, cukru i papierosów to tylko początek listy zniszczeń, jakie zachodzą w naszym organizmie przy ich nadmiernym spożywaniu. Do każdego z nas należy decyzja, czy warto poświęcić swój młody wygląd i zdrowie dla chwili spędzonej z nałogiem w ręku. A jak odmłodzić swoją skórę? Zobacz 6 kroków do odmłodzenia.
Zobacz porównanie produktów w naszych rankingach:
Ranking suplementów kolagenowych » |
Ranking kolagenów do twarzy » |