Naturalne olejki eteryczne
Naturalne olejki eteryczne są pozyskiwane z ekstraktów roślinnych. Właściwości roślin takich jak: lawenda, eukaliptus, czy kadzidłowiec są często wykorzystywane jako metody relaksacji i odprężenia. Olejki eteryczne znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej, aromaterapii, pielęgnacji ciała oraz w tworzeniu kompozycji zapachowych perfum.
Naturalne olejki eteryczne
Czym są naturalne olejki eteryczne?
Olejki eteryczne to skoncentrowane ekstrakty roślinne, które zawierają naturalną esencję oraz zapach danego źródła. Naturalne olejki eteryczne są ekstrahowane z różnych części roślin, takich jak nasiona, kora, łodygi, korzenie, czy kwiaty. Olejki pozyskiwane są głównie przez proces destylacji parą wodną lub tłoczenia na zimno. Wykazują silne właściwości aromaterapeutyczne, mogą przyczyniać się m.in. do odprężenia i poprawy samopoczucia.
Naturalne olejki eteryczne - jak używać?
Olejki eteryczne można stosować na wiele sposobów, w zależności od ich właściwości oraz zamierzonego efektu. Przed użyciem należy jednak zapoznać się z zaleceniami producenta, ponieważ poszczególne produkty mogą mieć różne zastosowania. Poniżej znajdziesz najczęstsze formy użycia olejków eterycznych.
-
Aromaterapia - naturalne olejki eteryczne mogą być stosowane przy użyciu dyfuzora lub poprzez inhalacje. Dyfuzory to popularne urządzenia, które rozpraszają drobne cząsteczki olejków eterycznych w powietrzu, dzięki czemu zapach unosi się po całym pomieszczeniu. Dyfuzory są bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego do zbiornika dyfuzora, zazwyczaj rozcieńczając go wcześniej w wodzie, jeśli dyfuzor tego wymaga. Po włączeniu urządzenia olejek zostanie rozproszony w powietrzu w formie mgiełki.
Drugą formą aromaterapii są inhalacje, które można łatwo wykonać przy użyciu naczynia z gorącą wodą. Wdychanie pary wodnej oraz właściwości dodanego olejku eterycznego mogą być pomocne przy leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.
- Aplikacja miejscowa - niektóre olejki eteryczne mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Przed użyciem należy jednak pamiętać, aby rozcieńczyć olejek eteryczny z olejem nośnikowym (np. olej kokosowy), dzięki czemu możemy uniknąć potencjalnych podrażnień skóry.
- Kąpiel - dodanie kilku kropel olejku eterycznego do wanny z ciepłą wodą może pomóc w relaksacji i odprężeniu.
- Masaż - po intensywnej aktywności fizycznej warto wykonać masaż obolałych miejsc przy użyciu olejka eterycznego, który dzięki swoim właściwościom może złagodzić napięcie.
- Kompres - aplikowanie rozcieńczonych olejków na kompres i umieszczanie go na bolącej lub zmęczonej części ciała np. kolanie, czy nadgarstku może ukoić mięśnie i przyczynić się do relaksacji.
Naturalne olejki eteryczne
Rodzaje naturalnych olejków eterycznych
Naturalne olejki eteryczne można sklasyfikować na podstawie ich pochodzenia, właściwości oraz zastosowania. Poszczególne olejki mogą być wykorzystywane zarówno w aromaterapii, pielęgnacji skóry, a także stanowić wsparcie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.
1. Olejki eteryczne z kwiatów - zazwyczaj mają intensywne, słodkie zapachy, są znane z właściwości relaksujących, poprawiających nastrój.
- Lawenda - pomaga złagodzić stres, może ograniczyć problemy z zasypianiem oraz zminimalizować stany napięcia nerwowego, wykazuje właściwości relaksacyjne
- Róża - najczęściej pozyskiwany z płatków róży damasceńskiej, działa odprężająco i uspokajająco. Jest także powszechnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym.
- Geranium - może poprawiać ogólny nastrój i samopoczucie, wykazuje także wiele właściwości kosmetycznych i zdrowotnych. Może pomóc w zwalczaniu infekcji skórnych, wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.
2. Olejki eteryczne z liści i traw - wyróżniają się często świeżym i orzeźwiającym aromatem, ich zadaniem jest pobudzenie umysłu i poprawa koncentracji.
- Mięta pieprzowa - może pomóc w łagodzeniu napięcia i bólu głowy za sprawą swojego charakterystycznego zapachu. W kontakcie ze skórą działa chłodząco, a inhalacje z użyciem olejku z mięty pieprzowej mogą pomóc oczyścić drogi oddechowe.
- Eukaliptus - wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz rozgrzewające.
- Melisa - może pomagać w redukcji stresu, jest także często stosowana podczas problemów ze snem.
3. Olejki eteryczne z owoców - pozyskiwane z owoców lub skórki owoców, mają świeże, energetyzujące zapachy, które mogą przyczyniać się do poprawy nastroju, a także oczyszczenia powietrza.
- Cytryna - charakteryzuje się lekkim, świeżym i pobudzającym zapachem, doskonale odświeża działając pobudzająco na organizm.
- Pomarańcza - działa energetyzująco i orzeźwiająco, może pomagać w złagodzeniu napięcia i stresu.
- Grejpfrut- wykazuje właściwości uspokajające i antyoksydacyjne, a jego słodki i orzeźwiający zapach może poprawiać nastrój
4. Olejki eteryczne z żywic i drzew - olejki pozyskiwane z żywic drzew mają głębokie, ciepłe zapachy, są szczególnie cenione za ich właściwości lecznicze.
- Kadzidłowiec - wzmacnia układ odpornościowy, charakteryzuje się wyjątkowo głębokim, drzewnym aromatem.
- Drzewo sandałowe - pomaga złagodzić napięcia nerwowe, jego ciepły aromat sprzyja relaksowi i odprężeniu.