
Czy wiesz, że homo sapiens odziedziczył po pierwotnych naczelnych ciężką wadę genetyczną? To niezdolność naszego gatunku do wytwarzania i magazynowania w wątrobie witaminy C. Linus Pauling – amerykański fizyk i chemik, odkrył, że człowiek ma uszkodzony gen, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie cukrów we krwi w kwas askorbinowy.
Ten kontrowersyjny naukowiec, nagrodzony dwoma indywidualnymi nagrodami Nobla, uważał, że witamina C w wysokich dawkach jest panaceum na większość dolegliwości. Wiele z jego tez dawno obalono, ale ojciec biologii molekularnej pozostawił po sobie coś jeszcze. Powszechne przekonanie, że kwas askorbinowy pomaga w leczeniu grypy i przeziębień. Co ciekawe, żadne z badań klinicznych nie potwierdziło tego jednoznacznie.
Nie wchodząc w szczegóły twierdzeń Linusa Paulinga, jedno jest niezaprzeczalne – jeżeli jesteś przedstawicielką homo sapiens, musisz dostarczać do organizmu kwas askorbinowy z pożywieniem lub suplementować witaminę C, aby cieszyć się pełnią zdrowia i piękną skórą.
Witamina C. Nawet koza to potrafi!
A co z przedstawicielami innych gatunków? Im większy jest ssak, tym ma większe zapotrzebowanie na witaminę C i tym więcej jej wytwarza. Przykładowo koza produkuje w swoim organizmie aż 20 gramów witaminy C dziennie!
Dla człowieka odgórnie ustalono dużo, dużo niższe dawki. Według specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, zapotrzebowanie na kwas askorbinowy wynosi średnio:
- 40-50 mg dziennie u dzieci,
- 75 mg dziennie u kobiet,
- 90 mg dziennie u mężczyzn.
Według amerykańskiej agencji FDA i European Food Safety Authority wynosi u dorosłego człowieka między 60 mg a 120 mg na dobę.
Z kolei polski Zespół do Spraw Suplementów Diety Rady Sanitarno-Epidemiologicznej wskazał jako maksymalną ilość witaminy C w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety 1000 mg/dzień (11 czerwca 2019).
Jak witamina C wpływa na skórę?
Obecnie trwa prawdziwy boom na pielęgnację twarzy i ciała witaminą C. W roli kosmetyku naskórnego sprawdza się świetnie – to jedna z najlepiej przebadanych substancji anti-aging, a jej skuteczność została potwierdzona naukowo. Kosmetyki takie zawierają najczęściej witaminę C w postaci:
- Kwasu askorbinowego,
- Palmitynianu askorbylu,
- Soli magnezowej fosforanu askorbylu,
- Glukozydu askorbylu,
- Tetraizopalmitynianu askorbylu,
- Ekstraktu ze śliwki Kakadu,
- 3-O Etylowego kwasu askorbinowego.
Różne formy witaminy C w kosmetykach mają różne zalety i właściwości, inną stabilność, są rozpuszczalne w tłuszczach lub w wodzie. Warto stosować wybrane serum z witaminą C zaraz po aplikacji kolagenu naturalnego. Kolagen naturalny i serum z witaminą C działają synergicznie, stymulując skórę do szybszej odnowy.
My przyjrzymy się, jak witamina C wpływa na nasz organizm i skórę od środka.
Potwierdzone bezspornymi badaniami, zgodne z prawem oświadczenia o działaniu witaminy C na organizm brzmią następująco:
W kontekście pielęgnacji skóry najbardziej interesuje nas znaczenie punktu nr 2 i nr 6. O co tu chodzi?
✔ Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu I i III, uczestnicząc w formowaniu wiązań krzyżowych kolagenu w procesie hydroksylacji proliny i lizyny. Co to znaczy? Niektóre aminokwasy, w tym prolina i lizyna, aby mogły formować cząsteczkę kolagenu, muszą być hydroksylowane. To proces dołączania do nich grupy –OH. Reakcje te wymagają obecności witaminy C. W ich wyniku powstaje hydroksylizyna i hydroksyprolina. Bez witaminy C ten proces nie zajdzie, a cząsteczka kolagenu nie zostanie zbudowana prawidłowo. Przy odpowiedniej ilości witaminy C spirala kolagenowa wytwarza prawidłowe i odpowiednio silne wiązania.
✔ Dzięki zdolności do oddawania elektronów i neutralizowania wolnych rodników, witamina C działa antyoksydacyjnie. Wewnątrzkomórkowy i zewnątrzkomórkowy stres oksydacyjny inicjowany przez wolne rodniki jest jedną z przyczyn starzenia skóry, manifestującego się formowaniem zmarszczek i zaburzeniami pigmentacyjnymi skóry.
Innymi słowy, upraszczając – bez odpowiedniej ilości witaminy C Twoja skóra nie wytworzy kolagenu, szybciej zobaczysz na niej oznaki starzenia. Będzie narażona na większy stres oksydacyjny, co może skutkować przebawieniami.
Jak uzupełniać witaminę C?
W czasach, kiedy nasi dziadkowie byli młodzi, wystarczyło… po prostu zjeść jabłko. Współcześnie, kiedy nasza żywność ubożeje w składniki odżywcze, zastanówmy się, gdzie szukać najlepszej formy witaminy C. Odpowiedź jest banalnie prosta: w warzywniaku! Największą ilość witaminy C zawierają świeże owoce i warzywa. Uwaga! Muszą być koniecznie świeże, ponieważ, kiedy przechowujemy je w temperaturze pokojowej, powoli, sukcesywnie tracą witaminę C.
Ranking witaminy C w owocach i warzywach
Suplementy diety z witaminą C
Często rozróżnia się witaminę C na syntetyczną i naturalną. Witamina C pod względem budowy chemicznej to ten sam związek niezależnie od tego, czy jest pozyskiwany syntetycznie czy z naturalnych źródeł. Na czym więc polega różnica? Dlaczego suplementy diety potrafią różnić się ceną nawet o 150 zł? Czy to czysty marketing? Nie do końca!
✔ Przeprowadzone badania wykazały, że naturalny kwas L-askorbinowy nie ma lepszej biodostępności w porównaniu z syntetycznym.
✔ Kolejne badania wskazały jednoznacznie, że naturalna witamina C, występująca w wiązaniach bioflawonoidowych, w zestawieniu z syntetyczną jest 3÷5-krotnie bardziej aktywna. Dla porównania: nasz organizm wykorzystuje syntetyczną formę krystalicznego kwasu askorbinowego H6C8O6 (inaczej E300) jedynie w 30-40%. Naturalna witamina C wg tych badań jest skuteczniejsza w działaniu, bo szybciej osiąga i dłużej utrzymuje niezbędne stężenie w organizmie.
Jaka jest nasza opinia? Jeżeli już stawiasz na suplementację, postaw na najlepszą. Wybierając preparat skomponowany na bazie naturalnego ekstraktu, (koniecznie standaryzowany na dany procent witaminy), oprócz samej witaminy C otrzymujesz coś jeszcze.
Przykładowo – wybierając suplement diety w postaci ekstraktu z dzikiej róży, standaryzowany na konkretną dawkę witaminy C, przyjmujesz kwas askorbinowy oraz 130 innych związków organicznych.
- karotenoidy (m.in. beta-karoten, likopen, ksantofile),
- flawonoidy (astragalinę, izokwercetynę i tylirozyd) oraz proantocyjanidyny),
- witaminy B1, B2, B3, (PP), A, E i K,
- makroelementy - w tym fosfor, potas, magnez,
- mikroelementy: żelazo, miedź, mangan i cynku – wszystkie w naturalnej postaci.
Każda z tych substancji ma bezspornie pozytywny wpływ na nasz wygląd i samopoczucie.
Suplementy: kolagen z witaminą C, witamina C z kolagenem
W ofercie sklepu Wybieramy Kolagen znajdziesz suplementy diety zawierające kolagen rybi i naturalną witaminę C.
Witamina C-olway z kolagenem to witamina C w formie standaryzowanego ekstraktu z dzikiej róży uzupełniona hydrolizatem kolagenu z dorsza hodowanego na wydzielonych akwenach Morza Północnego.
Collup to najwyższej klasy liofilizat kolagenu rybiego z peptydami sygnałowymi, uzupełniony naturalnymi składnikami wspierającymi powstawanie kolagenu ustrojowego, w tym witaminą C.
Ranking suplementów kolagenowych » |
Łącząc suplementację kolagenem z witaminą C i pielęgnację kosmetykami z naturalnym kolagenem rybimi, zanurzamy nasze ciała na zewnątrz i od wewnątrz w regenerujących aminokwasach odbudowujących elastyczność i sprężystość skóry. Pierwsze efekty łączonej kuracji zobaczysz już po 2 tygodniach regularnego stosowania.
Ranking kolagenów do twarzy » |
Źródła:
- UCHWALA NR 5/2019 ZESPOŁU DO SPRAW SUPLEMENT ÓW DIETY z dnia 11 czerwca 2019 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej maksymalnej dawki witaminy C w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety.
- „Kolagen. Nowa strategia zachowania zdrowia i przedłużenia młodości” S. A. Batieczko, Odessa 2007.
- „Kolagen. Przyjaciel, który nie pyta o wiek” – S. Jurkowska, Opole 2019.
- “Vitamin C and the skin” – M. Pawlaczyk, K. Korzeniowska, A. Rokowska-Waluch, Zakład Profilaktyki Chorób Skóry, Katedra Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Zakład Farmakologii Klinicznej, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.