Witamina C i kolagen – para idealna ❤ 0
Witamina C i kolagen – para idealna ❤

Czy wiesz, że homo sapiens odziedziczył po pierwotnych naczelnych ciężką wadę genetyczną? To niezdolność naszego gatunku do wytwarzania i magazynowania w wątrobie witaminy C. Linus Pauling – amerykański fizyk i chemik, odkrył, że człowiek ma uszkodzony gen, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie cukrów we krwi w kwas askorbinowy.

Ten kontrowersyjny naukowiec, nagrodzony dwoma indywidualnymi nagrodami Nobla, uważał, że witamina C w wysokich dawkach jest panaceum na większość dolegliwości. Wiele z jego tez dawno obalono, ale ojciec biologii molekularnej pozostawił po sobie coś jeszcze. Powszechne przekonanie, że kwas askorbinowy pomaga w leczeniu grypy i przeziębień. Co ciekawe, żadne z badań klinicznych nie potwierdziło tego jednoznacznie.

Nie wchodząc w szczegóły twierdzeń Linusa Paulinga, jedno jest niezaprzeczalne – jeżeli jesteś przedstawicielką homo sapiens, musisz dostarczać do organizmu kwas askorbinowy z pożywieniem lub suplementować witaminę C, aby cieszyć się pełnią zdrowia i piękną skórą.

Witamina C. Nawet koza to potrafi!

A co z przedstawicielami innych gatunków? Im większy jest ssak, tym ma większe zapotrzebowanie na witaminę C i tym więcej jej wytwarza. Przykładowo koza produkuje w swoim organizmie aż 20 gramów witaminy C dziennie!

Dla człowieka odgórnie ustalono dużo, dużo niższe dawki. Według specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, zapotrzebowanie na kwas askorbinowy wynosi średnio:

  • 40-50 mg dziennie u dzieci,
  • 75 mg dziennie u kobiet,
  • 90 mg dziennie u mężczyzn.

Według amerykańskiej agencji FDA i European Food Safety Authority wynosi u dorosłego człowieka między 60 mg a 120 mg na dobę.

Z kolei polski Zespół do Spraw Suplementów Diety Rady Sanitarno-Epidemiologicznej wskazał jako maksymalną ilość witaminy C w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety 1000 mg/dzień (11 czerwca 2019).

Jak witamina C wpływa na skórę?

Obecnie trwa prawdziwy boom na pielęgnację twarzy i ciała  witaminą C. W roli kosmetyku naskórnego sprawdza się świetnie – to jedna z najlepiej przebadanych substancji anti-aging, a jej skuteczność została potwierdzona naukowo. Kosmetyki takie zawierają najczęściej witaminę C w postaci:

  • Kwasu askorbinowego,
  • Palmitynianu askorbylu,
  • Soli magnezowej fosforanu askorbylu,
  • Glukozydu askorbylu,
  • Tetraizopalmitynianu askorbylu,
  • Ekstraktu ze śliwki Kakadu,
  • 3-O Etylowego kwasu askorbinowego.

Różne formy witaminy C w kosmetykach mają różne zalety i właściwości, inną stabilność, są rozpuszczalne w tłuszczach lub w wodzie. Warto stosować wybrane serum z witaminą C zaraz po aplikacji kolagenu naturalnego. Kolagen naturalny i serum z witaminą C działają synergicznie, stymulując skórę do szybszej odnowy.

My przyjrzymy się, jak witamina C wpływa na nasz organizm i skórę od środka.

Potwierdzone bezspornymi badaniami, zgodne z prawem oświadczenia o działaniu witaminy C na organizm brzmią następująco:

Numer
Oświadczenie
1
Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.
2
Stymuluje procesy kolagenogenezy w celu zapewnienia prawidłowego funcjonowania naczyń włosowatych, skóry, dziąseł i zębów oraz kości i chrząstek.
3
Przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.
4
Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.
5
Pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych.
6
Pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.
7
Przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.

W kontekście pielęgnacji skóry najbardziej interesuje nas znaczenie punktu nr 2 i nr 6. O co tu chodzi?

 Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu I i III, uczestnicząc w formowaniu wiązań krzyżowych kolagenu w procesie hydroksylacji proliny i lizyny. Co to znaczy? Niektóre aminokwasy, w tym prolina i lizyna, aby mogły formować cząsteczkę kolagenu, muszą być hydroksylowane. To proces dołączania do nich grupy –OH. Reakcje te wymagają obecności witaminy C. W ich wyniku powstaje hydroksylizyna i hydroksyprolina. Bez witaminy C ten proces nie zajdzie, a cząsteczka kolagenu nie zostanie zbudowana prawidłowo. Przy odpowiedniej ilości witaminy C spirala kolagenowa wytwarza prawidłowe i odpowiednio silne wiązania.

Dzięki zdolności do oddawania elektronów i  neutralizowania wolnych rodników, witamina C działa antyoksydacyjnie. Wewnątrzkomórkowy i zewnątrzkomórkowy stres oksydacyjny inicjowany przez wolne rodniki jest jedną z przyczyn starzenia skóry, manifestującego się formowaniem zmarszczek i zaburzeniami pigmentacyjnymi skóry.

Innymi słowy, upraszczając – bez odpowiedniej ilości witaminy C Twoja skóra nie wytworzy kolagenu, szybciej zobaczysz na niej oznaki starzenia. Będzie narażona na większy stres oksydacyjny, co może skutkować przebawieniami.

Jak uzupełniać witaminę C?

W czasach, kiedy nasi dziadkowie byli młodzi, wystarczyło… po prostu zjeść jabłko. Współcześnie, kiedy nasza żywność ubożeje w składniki odżywcze, zastanówmy się, gdzie szukać najlepszej formy witaminy C. Odpowiedź jest banalnie prosta: w warzywniaku! Największą ilość witaminy C zawierają świeże owoce i warzywa. Uwaga! Muszą być koniecznie świeże, ponieważ, kiedy przechowujemy je w temperaturze pokojowej, powoli, sukcesywnie tracą witaminę C.

Ranking witaminy C w owocach i warzywach

Ile?
Owoc / warzywo
Zawartość wit. C
100g
Dzika róża
426 mg
100g
Papryka żółta
183 mg
100g
Czarna porzeczka
181 mg
100g
Natka pietruszki
133 mg
100g
Czerwona papryka
128 mg
100g
Jarmuż
120 mg
100g
Brokuł
89,2 mg
100g
Cytryna
53 mg

Suplementy diety z witaminą C

Często rozróżnia się witaminę C na syntetyczną i naturalną. Witamina C pod względem budowy chemicznej to ten sam związek niezależnie od tego, czy jest pozyskiwany syntetycznie czy z naturalnych źródeł. Na czym więc polega różnica? Dlaczego suplementy diety potrafią różnić się ceną nawet o 150 zł? Czy to czysty marketing? Nie do końca!

Przeprowadzone badania wykazały, że naturalny kwas L-askorbinowy nie ma lepszej biodostępności w porównaniu z syntetycznym.

Kolejne badania wskazały jednoznacznie, że naturalna witamina C, występująca w wiązaniach bioflawonoidowych, w zestawieniu z syntetyczną jest 3÷5-krotnie bardziej aktywna. Dla porównania: nasz organizm wykorzystuje syntetyczną formę krystalicznego kwasu askorbinowego H6C8O6 (inaczej E300) jedynie w 30-40%. Naturalna witamina C wg tych badań jest skuteczniejsza w działaniu, bo szybciej osiąga i dłużej utrzymuje niezbędne stężenie w organizmie.

Jaka jest nasza opinia? Jeżeli już stawiasz na suplementację, postaw na najlepszą. Wybierając preparat skomponowany na bazie naturalnego ekstraktu, (koniecznie standaryzowany na dany procent witaminy), oprócz samej witaminy C otrzymujesz coś jeszcze.

Przykładowo – wybierając suplement diety w postaci ekstraktu z dzikiej róży, standaryzowany na konkretną dawkę witaminy C, przyjmujesz kwas askorbinowy oraz 130 innych związków organicznych.

  • karotenoidy (m.in. beta-karoten, likopen, ksantofile),
  • flawonoidy (astragalinę, izokwercetynę i tylirozyd) oraz proantocyjanidyny),
  • witaminy B1, B2, B3, (PP), A, E i K,
  • makroelementy - w tym fosfor, potas, magnez,
  • mikroelementy: żelazo, miedź, mangan i cynku – wszystkie w naturalnej postaci.

Każda z tych substancji ma bezspornie pozytywny wpływ na nasz wygląd i samopoczucie.

Suplementy: kolagen z witaminą C, witamina C z kolagenem

W ofercie sklepu Wybieramy Kolagen znajdziesz suplementy diety zawierające kolagen rybi i naturalną witaminę C.

Witamina C-olway z kolagenem to witamina C w formie standaryzowanego ekstraktu z dzikiej róży uzupełniona hydrolizatem kolagenu z dorsza hodowanego na wydzielonych akwenach Morza Północnego.

Witamina C-olway z kolagenem w saszetkach do rozpuszczania

Collup to najwyższej klasy liofilizat kolagenu rybiego z peptydami sygnałowymi, uzupełniony naturalnymi składnikami wspierającymi powstawanie kolagenu ustrojowego, w tym witaminą C.  

Colway Collup

 

Ranking suplementów kolagenowych »  


Łącząc suplementację kolagenem z witaminą C i pielęgnację kosmetykami z naturalnym kolagenem rybimi, zanurzamy nasze ciała na zewnątrz i od wewnątrz w regenerujących aminokwasach odbudowujących elastyczność i sprężystość skóry. Pierwsze efekty łączonej kuracji zobaczysz już po 2 tygodniach regularnego stosowania.

 

Ranking kolagenów do twarzy »  

Źródła:

  1. UCHWALA NR 5/2019 ZESPOŁU DO SPRAW SUPLEMENT ÓW DIETY z dnia 11 czerwca 2019 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej maksymalnej dawki witaminy C w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety.
  2. „Kolagen. Nowa strategia zachowania zdrowia i przedłużenia młodości” S. A. Batieczko, Odessa 2007.
  3. „Kolagen. Przyjaciel, który nie pyta o wiek” – S. Jurkowska, Opole 2019.
  4. “Vitamin C and the skin” – M. Pawlaczyk, K. Korzeniowska, A. Rokowska-Waluch, Zakład Profilaktyki Chorób Skóry, Katedra Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Zakład Farmakologii Klinicznej, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium