Kupuję Razem: 0,00 zł

Kolagen w kapsułkach - jak stosować? Co dzieje się po połknięciu?

2
Połykasz kapsułkę z kolagenem rybim. Co dzieje się dalej?

Kolagen w postaci kapsułek może być liofilizatem kolagenu rybiego lub hydrolizatem kolagenu rybiego. Najczęściej to liofilizat, który jest dla organizmu źródłem aminokwasów oraz peptydów o funkcji sygnałowej. Jest to kopalnia zakodowanych informacji dla organizmu, pobudzających do pracy komórki tworzące kolagen. Czy ma znaczenie, o jakiej porze połkniesz kapsułkę i czym ją popijesz? Sprawdź! 

Dlaczego większość kapsułek z kolagenem to liofilizat kolagenu rybiego? 

W liofilizacie kolagenu rybiego peptydy sygnałowe stanowią wzór i sygnał do produkcji kolagenu ustrojowego. Liofilizacja jest bardzo drogim procesem, a peptydów sygnałowych nie potrzebujemy w organizmie równie wiele, jak aminokwasów i peptydów budulcowych, które organizm pozyskuje z hydrolizatu kolagenu.

Skuteczna ilość hydrolizatu kolagenu poparta badaniami to od 2 do 10 g substancji. W największej dostępnej na rynku kapsułce (rozmiar 000) zmieści się od 615 mg do 1,3 g substancji. Żeby pokryć dzienną porcję kolagenu, należałoby spożyć od 3 do 10 kapsułek.

Kolagen w kapsułkach leży na stole w gabinecie dietetyka

Jak przyjmować kolagen w kapsułkach?

 • Liofilizaty kolagenu rybiego popijamy wyłącznie zimną lub letnią wodą. Najlepiej pełną szklanką, gdyż lioflilzat w przewodzie pokarmowym aktywuje woda. Popijanie kolagenu ciepłymi lub gorącymi napojami może zdenaturyzować delikatne peptydy sugnałowe.
 • Rano czy wieczorem? Przed czy po posiłku? Kolagen to białko, a więc powinniśmy przyjmować je zgodnie z zasadami, którymi kierujemy się w stosowaniu suplementów aminokwasowych i białkowych. 
 • Białka szybko przyswajalne i wysoce biodostępne jak hydrolizat i liofilizat zalecane są przede wszystkim w okresie około-treningowym, przed i po ćwiczeniami oraz aktywnością fizyczną.
 • Białka wolniej przyswajalne, które mają dłuższe łańcuchy aminokwasowe jak żelatyna kolagenowa lub własnoręcznie przygotowany wywar kolagenowe zalecane są na noc, kiedy zapewnią długotrwałe, stopniowe i powolne uwalnianie aminokwasów.

Przeczytaj więcej o tym, jak stosować kolagen w proszku

Połykasz kapsułkę. I co dalej? Stop! To przystanek żołądek.  

Jak trawimy preparaty z kolagenem?

Aby działać w głębszych warstwach skóry kolagen musi pokonać barierę jelitową i dostać się do krwioobiegu. Warto zauważyć, że tempo transportu przez barierę jelitową może ograniczać skuteczność tych związków w skórze. Dlatego przed podjęciem spekulacji na temat mechanizmu ich działania ważne jest wykazanie, w jakiej postaci iw jakiej ilości peptydy kolagenowe mogą być wchłaniane.

Pierwszy etap trawienia polega na rozpadzie zhydrolizowanego lub zliofilizowanego kolagenu do dipeptydów i tripeptydów czyli wolnych aminokwasów. W tym procesie bierze udział kilka proteaz (np. proteazy trzustkowe; proteazy rąbka szczoteczkowego jelita cienkiego; peptydazy).

Powszechnie przyjmuje się, że przed wchłonięciem peptydy ulegają trawieniu w przewodzie pokarmowym, a więc do krążenia dostają się głównie wolne aminokwasy. Istnieje jednak wiele dowodów na to, że peptydy również mogą być wchłaniane. Na przykład Hyp (hydrosyprolina) jest wchłaniana zarówno w postaci aminokwasów (w postaci wolnej), jak i peptydów.

Pro-Hyp (prolina-hydroksyprolina) jest głównym peptydem znajdującym się w ludzkim osoczu po doustnym spożyciu hydrolizatu kolagenu.

Po połknięciu kapsułki z kolagenem czujesz się najedzony? To normalne. Mózg otrzymuje informację o spożyciu wysokiej dawki aminokwasów, dlatego kolagen jest polecany również podczas diet odchudzających. Czujemy się najedzeni, a z ciała usuwany jest nadmiar wody.

Jak trawimy kolagen rybi w kapsułkach

Na przystanku żołądek zatrzymaliśmy się tylko chwilkę. Następny jest dłuższy - dosłownie i w przenośni. To jelita.  

Już po ok. 2 minutach od spożycia preparatu kolagen jest wchłaniany z jelit do krwi – tyle, ile wynosi czas rozpuszczenia żelatynowej otoczki kapsułki. 

Mechanizm wchłaniania kolagenu przez błonę jelitową był szeroko badany. Komórki nabłonkowe są głównym miejscem wchłaniania kilku składników odżywczych. Istnieją trzy możliwe mechanizmy transportu oligopeptydów przez jelita:

 • transport transkomórkowy za pośrednictwem PEPT1 dla di- i tripeptydów,
 • szlak transcytotyczny, o którym wiadomo, że jest używany do transportu makrocząsteczek (takich jak białka),
 • wewnątrzkomórkowy transport pasywny do absorpcji peptydów.

W badaniach wykazano, że peptydy pochodzenia kolagenowego (prolina-hydroksyprolina i glicyna-prolina-hydroksyprolina) są wchłaniane przez transporter PEPT1 [1].

Przystanek końcowy: tkanki! 

To niesamowite, ale już po ok. 4 godzinach aminokwasy zawarte w kolagenie wbudowują się w tkanki organizmu oraz, wędrując z krwią, przenoszą informacje o konieczności wytwarzania i naprawiania Twojego własnego kolagenu. 

Wiemy już, że peptydy kolagenowe mogą być skutecznie wchłaniane i rozprowadzane do najgłębszych warstw skóry. Badania in vitro i in vivo dowiodły skuteczności tych peptydów, potwierdzając ich zdolność do celowania w fibroblasty. Niektóre kluczowe zdolności peptydów kolagenowych to:

 • stymulowanie i proliferacja ruchliwości fibroblastów,
 • indukcja wzrostu gęstości i średnicy włókien kolagenowych w skórze właściwej,
 • zwiększona produkcja kwasu hialuronowego,
 • ochrona przed promieniowaniem UVA [1,2].

Tu kończymy podróż. Pozostały jeszcze tylko trzy ważne kwestie. 

Czy wielkość cząsteczki kolagenu ma znaczenie dla wchłaniania, jak zapewniają niektórzy producenci?

W przypadku liofilizatów kolagenu nie ma to znaczenia. Rozdrobnienie podczas procesu liofilizacji można porównać do najlepszych procesów hydrolizy.

Ile czasu suplementować kolagen w kapsułkach?

Prawidłowo przeprowadzona, intensywna kuracja kolagenem rybim w kapsułkach powinna trwać od 3 do 6 miesięcy. Kolagen liofilizowany można profilaktycznie na stałe włączyć do diety. 

Co jest najważniejsze podczas kuracji suplementami kolagenowymi?

Zdecydowanie regularność! Efekty regularnej, miesięcznej suplementacji są zauważalne gołym okiem. Komórki, wzmocnione aminokwasami budulcowymi, wytwarzają znacznie więcej kolagenu i elastyny. Szybko i bez przeszkód reperują naruszone konstrukcje kolagenowe. Skóra się wygładza i wygląda na znacznie młodszą.

Co zrobić, żeby była jeszcze młodsza? Stosuj naturalny kolagen w żelu twarzy.

Ulubiony kolagen w żelu klientów WybieramyKolagen.pl

Collife Collagen White z kwasem hialuronowym 30 ml, numer 1. rankingu kolagenów do twarzy w żelu:

 

Przed wyborem najlepszego kolagenu dla siebie, sprawdź nasze rankingi - ranking suplementów kolagenowych na urodę i ranking kolagenów do twarzy, w których porównujemy najpopularniejsze produkty.

Zobacz porównanie produktów w naszych rankingach:

NAJLEPSZE SUPLEMENTY KOLAGENOWE

RANKING 34 KOLAGENÓW NA URODĘ

NAJLEPSZE KOLAGENY DO TWARZY W ŻELU

RANKING 18 KOLAGENÓW DO TWARZY

 

Źródła:

 1. Khatri M, Naughton RJ, Clifford T, Harper LD, Corr L. The effects of collagen peptide supplementation on body composition, collagen synthesis, and recovery from joint injury and exercise: a systematic review. Amino Acids. 2021 Oct;53(10):1493-1506. doi: 10.1007/s00726-021-03072-x. Epub 2021 Sep 7. PMID: 34491424; PMCID: PMC8521576).
 2. SIBILLA, Sara, et al. An overview of the beneficial effects of hydrolysed collagen as a nutraceutical on skin properties: Scientific background and clinical studies. The Open Nutraceuticals Journal, 2015, 8.1.

Komentarze do wpisu (2)

23 czerwca 2020

Czy przy spożywaniu kolagenu liofilizowanego można pić alkohol? Czy on nie ścina białka kolagenowego w jelitach?

30 listopada 2023

Sugerujemy spożywanie kolagenu w porze jak najbardziej oddalonej od picia alkoholu. Specyficzne aminokwasy kolagenowe są wykrywalne we krwi już 2-4 godziny po przyjęciu kolagenu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium