Kupuję Razem: 0,00 zł

Kolagen Peptan – Wszystko o Peptan, Peptan F i Colartix

1
Kolagen Peptan® – Wszystko o Peptan®, Peptan®F i Colartix®

Kolagen marki Peptan to bioaktywny hydrolizat, który zapewnia aktywność peptydów kolagenu w krwiobiegu już w ciągu godziny po spożyciu. Producentem Peptanu jest firma Rousselot S.A.S. Produkty z Peptanem w składzie znane na polskim rynku to m.in.: FA Beauty Elixir Caviar Collagen, So good Beauty Marine Collagen, Sundose Kolagen Daily Glow°.

Peptan to zarejestrowany znak towarowy, więc poprawny zapis marki wygląda tak: Peptan®. Aby ułatwić czytanie w artkule pomijamy znak ®.    

Kolagen Peptan– co to jest?

Peptan to marka hydrolizowanego kolagenu typu I firmy Rousselot S.A.S., pozyskiwanego głównie ze skóry ryb (Petan F, Marine) i bydła. Proces hydrolizy Peptanu to rozłożenie (pocięcie) kolagenu enzymami na mniejsze peptydy, co zwiększa jego biodostępność. Dzięki temu Peptan jest łatwiej wchłaniany przez organizm, co maksymalizuje jego efektywność. Peptan jest reklamowany jako kolagen, którego obecność można wykryć we krwi już godzinę po jego spożyciu.  

Peptan zawiera 18 aminokwasów, które są budulcem naszych tkanek i podstawowym składnikiem białek. Glicyna, prolina i hydroksyprolina stanowią około 50% całkowitej zawartości aminokwasów w Peptanie; stężenie glicyny i proliny w Peptanie jest 10 do 20 razy wyższe niż w innych białkach.

Rodzaje peptydów kolagenowych Peptan

Peptydy kolagenowe Peptan są dostępne w trzech rodzajach podzielonych pod względem surowca:

 • Rybi Peptan F (Marine) – ryby pochodzą z dzikich połowów i są dostarczane wyłącznie z łowisk certyfikowanych przez MSC. Występuje w wariancie o masie cząsteczkowej 2000, 3000 Da lub 5000 Da
 • Wołowy Peptan B – certyfikat Kosher i Halal. Producent ma w sprzedaży wariant o masie cząsteczkowej 2000 Da lub 5000 Da.
 • Wieprzowy – Peptan P – certyfikat Kosher i Halal.

Nowy produkt laboratoriów Rousselot – Colartix na stawy

Producent Peptanu wprowadził na rynek unikalną hydrolizowaną matrycę kolagenową z naturalnej chrząstki i siarczanu chondroityny. Jej działanie jest poparte badaniami naukowymi. Naukowe wyniki badań opierają się na badaniu z udziałem ponad dwustu konsumentów. Badanie zostało przeprowadzone w warunkach rzeczywistych z uwzględnieniem wieku, płci i poziomu aktywności. Składnik ten nadaje się do włączenia do suplementów diety oraz żywności funkcjonalnej i napojów. Colartix nie jest źródłem jednego określonego typu kolagenu.

Dzienne spożycie 1 g Colartix w ciągu 12 tygodni wykazało stały spadek dyskomfortu stawów w zależności od płci, wieku i intensywności sportu.

Kolagen Colatrix jak zmniejsza ból stawów

Jak działa kolagen Peptan i Colartix?

Peptydy kolagenowe są bioaktywne. Oznacza to, że po wchłonięciu przez nasz organizm mogą wywierać wpływ na nasze tkanki lub komórki. Aby tak się stało, peptydy muszą zostać przetransportowane przez nasze jelita do krwiobiegu. Skuteczne wchłanianie jest kluczowe, aby nasz organizm mógł czerpać korzyści z suplementacji peptydami kolagenowymi.  

Jak wygląda proces wchłania się kolagenu hydrolizowanego? Oto film obrazujący ten proces przygotowane przez firmę Rousselot.

Efekty działania kolagenu Peptan

Peptydy kolagenowe Peptan zapewniają wiele korzyści zdrowotnych i wykazują unikalne właściwości bioaktywne w tkankach organizmu.

 • Zdrowie stawów – skuteczność Peptanu w poprawie funkcjonowania stawów i zmniejszaniu dyskomfortu jest poparta badaniami naukowymi, w tym in vitro, in vivo i klinicznymi.
 • Zdrowie kości – przyjmowane jako suplement, peptydy kolagenowe mogą wspierać zdrowe i mocne kości, co wykazano w wielu badaniach in vitro, in vivo i klinicznych. Peptan można idealnie łączyć z wapniem i witaminą D, aby zapewnić optymalne korzyści dla zdrowia kości.
 • Zdrowie mięśni – sarkopenia to związana z wiekiem utrata masy i funkcji mięśni. Ćwiczenia i odpowiednie spożycie łatwo przyswajalnego białka ma kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania skutkom tej choroby. Jako bioaktywne białko, Peptan może pomóc w utrzymaniu beztłuszczowej masy ciała u osób starszych.
 • Zdrowie i piękno skóry – piękna skóra na zewnątrz potrzebuje zdrowego fundamentu wewnątrz, a peptydy kolagenowe mogą – jak wskazują liczne badania – znacznie poprawić stan skóry.

NAJBARDZIEJ SKUTECZNE KOLAGENY NA STAWY I NA URODĘ:

RANKING KOLAGENÓW DO PICIA

RANKING KOLAGENÓW NA STAWY

Badania i dowody naukowe na działanie kolagenu Peptan

Na skróty 💡

Peptan P, B:

 • Wzrost nawilżenia o 16% po 4 tyg.,
 • Wzrost nawilżenia o 28% po 8 tyg.

Peptan F:

 • Zmniejszenie liczby mikrobruzd o 26%,
 • Wzrost elastyczności skóry o 19%,
 • Zwiększenie gęstości skóry o prawie 9%,
 • Zmniejszenie fragmentacji kolagenu o 31%,
 • Wzrost nawilżenia o 12%.

W pierwszym klinicznym badaniu z 2008 roku w oceniano wpływ doustnego spożycia Peptanu na nawilżenie skóry. Trzydzieści trzy kobiety zostały przydzielone do jednej z trzech grup – placebo, Peptan F oraz Peptan P. Uczestniczki spożywały doustnie 10 g Peptanu pochodzenia rybiego  (Peptan F) lub wieprzowego (Peptan P) dziennie przez okres 8 tygodni.

Oceniano dwa parametry – poziom nawilżenia mierzony jako przewodność oraz stratę wody transepidermalną (TEWL). Doustne spożycie Peptanu F przez 8 tygodni skutkowało znacznym wzrostem poziomu nawilżenia skóry o 12%,  Peptan P zwiększył poziom nawilżenia skóry o 16% po 4 tygodniach, a po 8 tygodniach nawet o 28%. Straty wody transepidermalnej nie różniły się pomiędzy obiema grupami Peptanu a grupą placebo. Doustne spożycie Peptanu wydaje się skutecznie poprawiać nawilżenie skóry, nie wpływając na TEWL.

W drugim badaniu z 2012 roku sto sześć kobiet zostało przydzielonych do spożywania 10 g placebo lub Peptanu dziennie przez okres 12 tygodni. Głównym parametrem strukturalnym skóry ulegającym zmianom w trakcie starzenia jest gęstość warstwy kolagenu w skórze właściwej. Oceniano wpływ spożycia Peptanu na ten parametr, mierząc echogeniczność za pomocą ultradźwięków o wysokiej częstotliwości. Doustne spożycie Peptanu skutkowało istotnym wzrostem echogeniczności skóry właściwej już po 4 tygodniach w porównaniu do wartości wyjściowej, a ten efekt utrzymywał się po 12 tygodniach, wskazując na spójny wzrost gęstości kolagenu w skórze właściwej w czasie.

Po 12 tygodniach spożycia Peptanu poprawa gęstości skóry była o niemal 9% wyższa niż w grupie placebo. W tym samym badaniu stwierdzono, że doustne spożycie Peptanu przez ludzi poprawia jakość i ilość sieci kolagenu w skórze właściwej. Dowiedziono, że doustna suplementacja Peptanem F zmniejszyła fragmentację kolagenu o 31% po 12 tygodniach przyjmowania.

W 12-tygodniowym badaniu, przeprowadzonym wśród 47 kobiet wykazano, że spożycie Peptanu F doprowadziło do zmniejszenia liczby mikro bruzd o 26%. Wykazano również pozytywny wpływ suplementacji na elastyczność skóry – odnotowano jej wzrost o 19%.

Popularne produkty kolagenowe z Peptanem w składzie

Doppelherz System Kollagen 11 000 Plus - produkt zawiera Peptan B. 

 

 

FA Beauty Elixir Caviar Collagen Pinacolada - produkt zawiera Peptan F. 

 

So good Beauty Marine Collagen - produkt zawiera Peptan F. 

 

Sundose Kolagen Daily Glow° - produkt zawiera Peptan F. 

 

NA KTÓRYM MIEJSCU W RANKINACH NAJEPSZYCH KOLAGENÓW SĄ PREPARARTY Z PEPTYDAMI PEPTAN? SPRAWDŹ!

RANKING KOLAGENÓW DO PICIA

RANKING KOLAGENÓW NA STAWY

 • Kleinnijenhuis A. J. et al. (2020) Non-targeted and targeted analysis of collagen hydrolysates during the course of digestion and absorption. Analytical and Bioanalytical Chemistry 412: 973-982. Available online at: [ doi.org/10.1007/s00216-019-02323-x]
 • Asserin J, Lati E, Shioya T, Prawitt J. The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials. J Cosmet Dermatol. 2015 Dec;14(4):291-301.
 • Clinical study 2008 — AOO654 — 51, Dermscan, France

Komentarze do wpisu (1)

23 grudnia 2023

Ciekawy artykuł. Zawsze negowałam przyjmowanie kolagenu, przecież dla naszego układu pokarmowego to białko, które zostanie strawione i tyle… Jednak wyniki badań są przekonujące.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium