Kupuję Razem: 0,00 zł

Peptydy kolagenu – Co to jest, rodzaje, które wybrać?

2
Peptydy kolagenu – Co to jest, rodzaje, które wybrać?

Peptydy kolagenu to małe (krótkie) łańcuchy białkowe, które powstają w wyniku hydrolizy kolagenu, białka kluczowego dla zdrowia skóry, włosów, paznokci, stawów i kości. Proces hydrolizy polega na rozkładaniu większych molekuł kolagenu na mniejsze fragmenty, co ułatwia ich wchłanianie przez organizm. Jakie są rodzaje peptydów kolagenu, jakie mają właściwości? Które wybrać? Sprawdź. 

Źródło peptydów kolagenu

W kolagen obfite jest ciało ludzkie, ale również organizmy ssaków, ryb i stworzeń morskich. Występuje w skórze, kościach, ścięgnach, więzadłach i tkance chrzęstnej. Peptydy kolagenu mogą być pozyskiwane z różnych źródeł, w tym:

 • ze skór ryb – peptydy kolagenu rybiego,
 • z ryb i stworzeń morskich – peptydy kolagenu morskiego,
 • z bydła – peptydy kolagenu wołowego,
 • ze świń – peptydy kolagenu wieprzowego,
 • z drobiu – peptydy kolagenu drobiowego.

Coraz częściej pozyskuje się je również z takich źródeł, jak:

 • kalmary,
 • owcza skóra.

Kolagen pochodzący z różnych źródeł ma różne typy i właściwości. Te specyficzne właściwości źródeł peptydów kolagenu nie mają jednak istotnego znaczenia w suplementacji.

Peptydy kolagenowe bez względu na źródło i typ kolagenu są zbudowane z glicyny oraz proliny, a także hydroksyproliny i hydroksylizyny. To właśnie te aminokwasy są kluczowe w suplementacji kolagenu i ich stężenie bada się we krwi w procesie badań nad skutecznością suplementacji kolagenem.

Które suplementy z peptydami kolagenu są najbardziej skuteczne? Sprawdź nasze rankingi.

RANKING KOLAGENÓW DO PICIA

RANKING KOLAGENÓW NA STAWY

Di- i tripeptydy kolagenu – co to jest?

Di- i tripeptydy kolagenu to krótkie łańcuchy peptydowe, które składają się odpowiednio z dwóch (di-) i trzech (tri-) aminokwasów. Są to mniejsze jednostki strukturalne białek, w tym kolagenu, które powstają w wyniku procesu hydrolizy - rozkładu dłuższych łańcuchów białkowych.

 • Di-peptydy składają się z dwóch połączonych ze sobą aminokwasów. Przykładem di-peptydu kolagenu może być hydroksyprolina-prolina lub hydroksyprolina-glicyna. Są one mniejsze i zazwyczaj łatwiejsze do wchłonięcia przez organizm niż dłuższe łańcuchy peptydowe.
  Tri-peptydy składają się z trzech połączonych aminokwasów.
 • Tripeptydy, takie jak glicyna-prolina-hydroksyprolina, są często spotykane w hydrolizacie kolagenu i mogą być bardziej efektywne w stymulowaniu produkcji kolagenu w organizmie.

W suplementach kolagenowych di- i tripeptydy są cenione ze względu na ich biodostępność i zdolność do stymulowania produkcji kolagenu w organizmie. Ponieważ są mniejsze, mogą być łatwiej wchłaniane przez jelita i przenikać do krwiobiegu, gdzie mogą wywierać pozytywny wpływ na zdrowie skóry, stawów i innych tkanek bogatych w kolagen.

Peptydy kolagenu po procesie hydrolizy

Zastosowania i właściwości peptydów kolagenu

Peptydy kolagenu są często stosowane w suplementach diety, produktach kosmetycznych i medycynie regeneracyjnej. Są popularne wśród osób dbających o zdrowie skóry, a także wśród sportowców i osób starszych, którzy chcą wspierać zdrowie swoich stawów i kości.

Peptydy są znane ze zdolności do stymulowania produkcji kolagenu w organizmie. Oferują one również inne korzyści, takie jak poprawa elastyczności skóry, wzmacnianie włosów i paznokci oraz wsparcie zdrowia stawów i kości.

Peptydy kolagenu a kolagen – przyswajalność

Dzięki mniejszemu rozmiarowi niż kolagen, peptydy kolagenu są łatwiejsze do wchłonięcia przez przewód pokarmowy. To sprawia, że są bardziej efektywne w suplementacji niż duża cząsteczka kolagenu. Masę cząsteczkową peptydów kolagenu podajemy w Daltonach (Da).

 • Peptydy kolagenu poddane hydrolizie mają najmniejszą masę cząsteczkową i są najlepiej przyswajane – od 1 do 10 kDa. 

Wielkość peptydów kolagenu można porównać do wielkości: 

 • Żelatyny (czyli kolagenu poddanego częściowej hydrolizie) – od 20 kDa do 260 kDa.
 • Kolagenu przyjmowanego w pożywieniu – 100-300 kDa.

Efekty stosowania peptydów kolagenu

Efekty stosowania peptydów kolagenowych na urodę

Badania wskazują, że doustne podanie 2,5 g peptydów kolagenowych na dzień znacząco redukuje zmarszczki już po 4 tyg. stosowania. 5 g kolagenu po 4 tyg. poprawia elastyczność i nawilżenie skóry, przynosi znaczną poprawę w zakresie cellulitu, a stosowany przez 4 miesiące powoduje widoczny wzrost grubości włosów.

Efekty stosowania peptydów kolagenowych na stawy

Badania udowodniły, że doustne podawanie kolagenu zwiększa we krwi stężenie peptydów, które stymulują produkcję kwasu hialuronowego w stawach przez komórki błony maziowej. Badania z 2021 r. wskazują, że 5-15 g. hydrolizatu kolagenu na dzień podawana przez ok. 12 tyg. może zmniejszać ból stawów i poprawia ich funkcjonalność. Pierwsze efekty można zauważyć już po ok. 4 tyg. stosowania.

Aktywne, czyste peptydy kolagenu. Peptydy kolagenu hydrolizowane

W kolagenowym nazewnictwie często używa się zamiennie frazy „peptydy kolagenu” i „hydrolizat kolagenu”, ponieważ hydrolizat kolagenu to właśnie kolagen w formie peptydów. Można spotkać się również z określeniem „peptydy kolagenu hydrolizowane”, który oznacza dokładnie to samo, co peptydy kolagenu i kolagen hydrolizowany.

Oto najpopularniejsze marki czystych, aktywnych peptydów kolagenu na rynku i produkty kolagenowe, w których zostały użyte.

Peptydy kolagenu – jakie wybrać?

Najlepsze peptydy kolagenu:

 • charakteryzują się surowcem wysokiej jakości,
 • zostały pozyskane w procesie hydrolizy enzymatycznej,
 • materiał kolagenowy do ich produkcji został rozdrobniony do niskiej masy cząsteczkowej,
 • kolagen z którego są pozyskane został rozdrobniony do krótkich łańcuchów peptydowych kolagenu.

Najlepsze peptydy kolagenu na stawy i urodę według ekspertów WybieramyKolagen.pl

Polecane peptydy kolagenu na zmarszczki i urodę

Zestaw Body Rebeauty Booster.

 

Zestaw Body Rebeauty Booster zawiera 4 g hydrolizatu kolagenu rybiego Verisol F, który ma badania kliniczne potwierdzające jego skuteczność w:

 • redukcji zmarszczek wokół oczu,
 • poprawie elastyczności skóry,
 • poprawie nawilżenia skóry.

W składzie zestawu znajdziemy też kapsułki z mieszanką witamin, minerałów i naturalnych, standaryzowanych ekstraktów roślinnych z dużą dawką (200 mg) liofilizowanego kolagenu rybiego. Body ReBeauty zawiera szereg witamin z grupy B, w tym biotynę, a także witaminy A, E, C cynk oraz selen. Skład produktu został także wzbogacony o dużą dawkę krzemu.
Efekty suplementacji są szybko widoczne na skórze, włosach i paznokciach.

Polecane peptydy kolagenu na stawy

Kolagen Flex Empire.

 

Kolagen Flex Empire zawiera dwa rodzaje peptydów kolagenu w składzie: hydrolizowany kolagen rybi Naticol® pozyskiwany wyłącznie ze skór rybich bogatych w peptydy sygnałowe oraz inne peptydy funkcyjne, a także liofilizowany kolagen rybi z zielonym groszkiem. Ma w składzie substancje o naukowo udowodnionym działaniu wspierającym kondycję stawów.

 Źródła:

 • Sibilla S, Godfrey M, Brewer S, Budh-Raja A, Genovese L. An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen Intake on Joint and Bone Health and on Skin Ageing. Nutrients. 2015;7(7): 5278-5296. doi:10.3390/nu7075278
 • SIBILLA, Sara, et al. An overview of the beneficial effects of hydrolysed collagen as a nutraceutical on skin properties: Scientific background and clinical studies. The Open Nutraceuticals Journal, 2015, 8.1.
 • León-López A, Morales-Peñaloza A, Martínez-Juárez VM, Vargas-Torres A, Zeugolis DI, Aguirre-Álvarez G. Hydrolyzed Collagen-Sources and Applications. Molecules. 2019 Nov 7;24(22):4031. doi: 10.3390/molecules24224031. PMID: 31703345; PMCID: PMC6891674.
 • Bello AE, Oesser S. Collagen hydrolysate for the treatment of osteoarthritis and other joint disorders: a review of the literature. Curr Med Res Opin. 2006 Nov;22(11):2221-32. doi: 10.1185/030079906X148373. PMID: 17076983.

 

Komentarze do wpisu (2)

11 grudnia 2023

Piję kolagen i osobno piję też 120 mg kwasu hialuronowego dziennie.

22 grudnia 2023

Żelatyna jest wspaniałym źródłem kolagenu, który jest niezbędny dla utrzymania jędrnej i młodo wyglądającej skóry. Spożywanie żelatyny może pomóc w poprawie kondycji skóry, włosów, paznokci, a także wpływać korzystnie na stawy i kości. Dodając żelatynę do swojej diety, możesz utrzymać piękny i młodzieńczy wygląd na dłużej - tak przeczytałam. A to nie tak, żelatyna to nie peptydy kolagenu, tak jak jabłka to nie witamina C.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium