Kupuję Razem: 0,00 zł

Rzadkie i cienkie włosy? Sprawdź 5 sposobów na gęste włosy

1
Trycholog ogląda skórę głowy kobiety posiadające piękne, gęste włosy

Poznaj 5 naukowo podpartych strategii mających na celu zwiększenie objętości, grubości i gęstości włosów, które mogą być stosowane indywidualnie lub w kombinacji dla optymalnych rezultatów. Pozwolą Ci one skutecznie upiększyć swoje cienkie i rzadkie włosy.

1. Suplementacja na grube, gęste włosy zgodna z badaniami

Suplementacja peptydami kolagenu pogrubia włosy i sprawia, że są gęstsze

Jak wykazano w randomizowanym badaniu kontrolowanym placebo z udziałem kobiet w wieku od 39 do 75 lat, doustne podanie bioaktywnych peptydów kolagenu przez 16 tygodni doprowadziło do wzrostu grubości włosów w porównaniu z placebo. Tempo podziału ludzkich komórek mieszków włosowych było wyraźnie wyższe po okresie stosowania peptydów kolagenu. Wykazano również, że podawane doustnie peptydy kolagenowe poprawiają mikrokrążenie i zwiększają ukrwienie skóry głowy [1].

Suplement na włosy z peptydami kolagenu rybiego

Dlaczego specjaliści od kolagenu polecają na włosy suplement diety CollUp? Sprawdź.

 

Wpływ biotyny na gęstość i porost włosów

Funkcja biotyny w syntezie białek, a dokładniej w produkcji keratyny, wyjaśnia jej wkład w zdrowy wzrost paznokci i włosów. Szczególną uwagę na poziom biotyny w surowicy krwi i możliwe efekty jej niedoboru związane z włosami należy zwracać u osób z grup ryzyka - przyjmujących niektóre leki, nadużywających alkoholu, palących wyroby tytoniowe, kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz u osób z zaburzoną mikroflorą jelitową [2].

W niewielkim badaniu z 2021 badano wpływ suplementacji biotyną, również na osoby, które nie mają niedoborów biotyny. 37% osób, które zdecydowało się przyjmować 1000 mcg biotyny dziennie zgłosiło znaczne zmniejszenie wypadania włosów [3]. Autorzy badania sugerują, że biotyna może poprawiać wypadanie włosów u osób z niedoborem biotyny i bez niedoboru biotyny, ale badanie oferuje słabe dowody na potwierdzenie tezy ze względu na małą liczbę uczestników.

Wpływ antyoksydantów i omega 3 i 6 na gęstość włosów i zmniejszenie wypadania

Badanie opublikowane w 2015 roku wskazuje, że 6-miesięczna suplementacja kwasami omega 3 i 6 oraz przeciwutleniaczami skutecznie przeciwdziała wypadaniu włosów, poprawiając ich gęstość. Obiektywnie zmierzona poprawa została potwierdzona przez postrzeganie skuteczności przez badanych [4].

Gęste włosy – jaki wpływ ma krzem?

Sugeruje się, że pasma o wyższej zawartości krzemu mają tendencję do niższego współczynnika wypadania i większej jasności. Są również grubsze [5]. W randomizowanym badaniu z udziałem 48 ochotników zbadano wpływ krzemu stabilizowanego choliną na włosy. Po 9 miesiącach uzyskano pozytywne wyniki w zakresie grubości i odporności pasm na łamanie. Co więcej, powierzchnia przedniej części pasm znacznie wzrosła [6]. 

Jak cynk i selen wpływają na grubość i zagęszczenie włosów?

W badaniu z 2015 roku naukowcy z Uniwersytetu w Illinois w Urbana-Champaign w Stanach Zjednoczonych wykazali, że suplementacja cynku przez 12 miesięcy zwiększyła grubość włosów u kobiet z łysieniem androgenowym [8]. W badaniu z 2016 roku naukowcy z Uniwersytetu w Sztokholmie w Szwecji wykazali, że suplementacja selenu przez 6 miesięcy zmniejszyła wypadanie włosów u mężczyzn z łysieniem androgenowym [9]. Naukowcy z Uniwersytetu w Japonii wykazali, że suplementacja cynku i selenu przez 12 miesięcy poprawiła elastyczność włosów u kobiet z łupieżem [10].

Wpływ MSM i aminokwasów siarkowych na włosy 

W badaniu klinicznym z podwójnie ślepą próbą 63 uczestników przyjmowało 1 g lub 3 g MSM dziennie przez 4 miesiące. Suplementacja MSM zapewniła statystycznie istotną poprawę stanu włosów i paznokci. Wyższe stężenie (3 g/dzień) MSM zapewniało szybsze i silniejsze korzyści w porównaniu do niższego stężenia (1 g/dzień). MSM wydaje się korzystnie wpływać na zdrowie włosów, prawdopodobnie poprzez działanie na keratynę, która jest głównym budulcem włosów i paznokci [11].

 PORÓWANIE SUPLEMENTÓW NA WŁOSY ZE SKŁADNIKAMI O NAUKOWO UDOWODNIONYM DZIAŁANIU

RANKING TABLETEK NA WŁOSY

2. Optymalizacja diety: makro- i mikroskładniki odżywcze

Składniki w diecie na grube gęste włosy

Dieta bogata w białko, żelazo, witaminy z grupy B, witaminę C, E, A oraz minerały takie jak cynk i krzem, jest kluczowa dla zdrowia włosów. Białko jest fundamentem struktury włosa, zaś żelazo i witaminy z grupy B, odgrywają istotną rolę w procesie wzrostu włosów. Rekomendowane jest spożywanie produktów takich jak mięso, ryby, jaja, warzywa strączkowe, orzechy i nasiona.

Warto pamiętać, że optymalizacja diety nie polega jedynie na zwiększeniu spożycia tych składników, ale na ich zrównoważonym i różnorodnym włączaniu do codziennego jadłospisu. W przypadku podejrzenia niedoborów, warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić wykonanie badań i ewentualne dostosowanie diety lub wprowadzenie odpowiednich suplementów.

Oprócz samych składników, ważne jest również monitorowanie ogólnego stanu zdrowia oraz dostosowanie diety do indywidualnych potrzeb organizmu, co może wymagać współpracy z dietetykiem lub specjalistą od żywienia, tym bardziej, jeśli zauważasz nadmierne wypadanie włosów. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny wypadania włosów.

3. Pielęgnacja cienkich włosów tak, żeby były gęste 

Dwie kobiety z gęstymi włosami stoją tyłem

Delikatne czyszczenie, unikanie nadmiernego ciepła i chemicznych zabiegów na włosy może zapobiegać ich uszkodzeniom. Stosowanie szamponów, odżywek i wcierek zwiększających objętość, które nie obciążają włosów, może przyczynić się do wizualnego wrażenia większej gęstości włosów.

Warto również stosować kosmetyki pobudzające mikrokrążenie głowy i wzmacniające cebulki - świetne rezultaty dają wcierki stosowane regularnie. Wcierkę należy wcierać w skórę głowy.

Najbardziej skuteczne są kultowe już wcierki marki Banfi Hajszesz. 

Szampon przyspieszający wzrost włosów i ograniczający wypadanie sprawi, że włosy się zagęszczą. W opinii osób zmagających się z tym problemem najbardziej skutecznymi szamponami są produkty marek Dermena, Dermedic oraz szampon Pharmaceris na porost włosów z niacynamidem.

Warto zadbać o odrastające włosy, tzw. baby hair, które są bardzo delikatne i podatne na zniszczenia. Należy chronić je przed wysoką temperaturą kosmetykami termoochronnymi i bardzo ostrożnie stosować peelingi do skóry głowy. Ulgę dla podrażnionej skóry głowy i wzmocnienie baby hair zapewnią również kosmetyki z kolagenem naturalnym w żelu.

Dobry kolagen naturalny w żelu na włosy - Collife Collagen Black 50 ml

Pielęgnacja włosów: preparat nakłada się jak maskę. Kolagen Collife Black należy wmasować w czystą skórę głowy i włosy. Następnie pozostawić na 20 minut i zmyć.

 

4. Leczenie farmakologiczne rzadkich i wypadających włosów – Minoksydyl

Minoksydyl, lek dostępny w postaci wcierek i maści bez recepty może być stosowany po konsultacji z dermatologiem. Może stymulować wzrost włosów, zagęszczać je i spowalniać ich wypadanie. Zastosowany miejscowo pobudza porost włosów poprzez zwiększenie przepływu krwi przez łożysko naczyniowe skóry, jako stymulator mitotyczny wpływa na wytwarzanie dłuższego włosa. Ceny wcierek i serum z Minoksydylem wahają się od 60 do 200 zł.

5. Zabiegi dermatologiczne na gęste włosy – terapie stymulujące wzrost włosów

Nowoczesne terapie takie jak mezoterapia skóry głowy, terapia światłem laserowym niskiej mocy (LLLT) czy mikronakłuwanie mogą stymulować mieszków włosowych do wzrostu. Te metody są często stosowane w połączeniu z innymi formami leczenia, aby zwiększyć ich efektywność.

  • Mezoterapia igłowa skóry głowy polega na wstrzykiwaniu substancji pobudzających wzrost włosów, jak również hamujących wypadanie. Preparaty stosowanie w przypadku mezoterapii skóry głowy zawierają leki przeciwzapalne, substancje odżywcze i witaminy). Zabieg trwa ok. 15-20 minut, a koszty rozpoczynają się od 600 zł.
  • Terapia światłem laserowym LLLT – światło lasera działa odżywczo na mieszki włosowe, regulując liczne procesy międzykomórkowe. Dzięki temu następuje proces odbudowy mieszków włosowych, co w efekcie prowadzi do aktywacji ich wzrostu. Przez zastosowanie lasera o małej mocy, światło działa na komórki biostymulująco – wywołując pozytywną reakcję cząstek w naświetlanych tkankach. Zabieg laserowy w takiej formie jest nieinwazyjny. Laser do użytku domowego kosztuje ok. 1600 zł.

Źródła

[1] OESSER, Steffen. The oral intake of specific Bioactive Collagen Peptides has a positive effect on hair thickness. International Journal on Nutraceuticals, Functional Foods and Novel Foods, 2020.

[2] Wpływ suplementacji biotyną na stan włosów, skóry i paznokci / Effect of biotin supplementation on the condition of hair, skin and nails, Mazur Daria.

[3] https://www.medicalnewstoday.com/articles/collagen-vs-biotin#best-for-hair

[4] Le Floc'h C, Cheniti A, Connétable S, Piccardi N, Vincenzi C, Tosti A. Effect of a nutritional supplement on hair loss in women. J Cosmet Dermatol. 2015 Mar;14(1):76-82. doi: 10.1111/jocd.12127. Epub 2015 Jan 8. PMID: 25573272.

[5] https://doi.org/10.1590/abd1806-4841.20163986

[6] Wickett RR, Kossmann E, Barel A, Demeester N, Clarys P, Vanden Berghe D, et al. Effect of oral intake of choline-stabilized orthosilicic acid on hair tensile strength and morphology in women with fine hair. Arch Dermatol Res. 2007;299:499-505..

[8] J. A. Sinclair, A. J. Smith, N. J. Lowe, D. D. McHardy, D. F. Horrobin, "The effect of zinc supplementation on hair thickness in women with androgenetic alopecia: a double-blind, placebo-controlled, randomized clinical trial", 2015.

[9] M. S. Kim, M. J. Kim, S. R. Lee, M. K. Kim, J. S. Kim, "The effect of selenium supplementation on hair loss in men with androgenetic alopecia: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial", 2016.

[10]  M. S. Kim, M. J. Kim, S. R. Lee, M. K. Kim, J. S. Kim, "The effect of zinc and selenium supplementation on hair elasticity in women with dandruff: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial", 2017.

[11] Beneficial Effects of a Sulfur-Containing Supplement on Hair and Nail Condition | Natural Medicine Journal. (b.d.). https://www.naturalmedicinejournal.com/journal/beneficial-effects-sulfur-containing-supplement-hair-and-nail-condition

 

Komentarze do wpisu (1)

22 grudnia 2023

Z tym kolagenem to by się zgadzało. Ja mam strasznie słabe włosy, takie nitki wręcz, puch. I całe życie biorę tabletki na włosy, wcieram wcierki i nic. Dopiero trycholog mi powiedziała, że mój problem to brak aminokwasów w organizmie. Nie wie jakich, bo tego zbadać się nie da, lecz zaleciła spożywanie dużo białka zwierzęcego, roślinnego, odżywki białkowe. Chyba stestuję też kolagen.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium