Ranking 15 tabletek na wypadanie i porost włosów - Jaki suplement na włosy najlepszy?
- Ranking tabletek na włosy ocenia skuteczność i opłacalność popularnych suplementów i witamin na włosy.
- Oceniamy zawartość kluczowych substancji przyspieszających porost włosów i przeciwdziałających wypadaniu włosów oraz składników poprawiających kondycję włosów.
- Premiujemy dodatek kolagenu w składzie kapsułki lub tabletki na włosy. W badaniu z 2020 r. udowodniono, że 16-tygodniowa suplementacja peptydami kolagenu znacznie wpływa na wzrost grubości włosów.
- Mieszki włosowe są bardzo wrażliwe na mikrostany zapalne w organizmie, dlatego podczas suplementacji na włosy wzbogać dietę o antyoksydanty: goździki, żurawinę, maliny, jeżyny, borówki, buraki, jarmuż, imbir, cynamon, kurkumę.
- Negocjujemy z producentami, by oferować tabletki na włosy w najlepszych cenach na rynku ❤️
Ranking zaktualizowany 2024-01-03
Tabletki na włosy
Jakie są przyczyny wypadania włosów?
Zanim sięgniemy po tabletki na wypadanie włosów widząc w wannie lub na podłodze nasze zgubione włosy, warto zapamiętać, że wypadanie włosów jest procesem naturalnym u każdego człowieka. Codziennie tracimy od 50 do 100 włosów.
Należy wziąć pod uwagę, że kobiece włosy, które są zazwyczaj znacznie dłuższe niż męskie, łatwiej wpadają nam w oko i można odnieść wrażenie, że to ona gubi ich więcej. Podobnie jest z kolorem włosów - włosy blondynów i blondynek są zazwyczaj mniej zauważalne niż włosy np. szatynów.
Problem zaczyna się, gdy zaobserwujemy nadmierne ich wypadanie w postaci garści włosów na poduszce, czy w rękach, kiedy je przeczesujemy. Opisaliśmy popularne przyczyny wypadania włosów - 13 powodów i rady, jak je powstrzymać.
Włosy w liczbach
Liczba włosów na głowie: 100 000 do 150 000.
Długość życia włosa trwa od 2 do 7 lat.
Szybkość wzrostu włosów to ok. 1-1,5 cm na miesiąc.
U zdrowego człowieka wypada od ok. 50 do ok. 100 włosów dziennie.
Włosy mogą utrzymać ciężar do 100 gramów.
Najdłuższy włos na świecie miał długość 5,627 metrów.
Lśniące i gęste włosy - od czego zależą?
Każdy z nas chce, aby włosy były stale w dobrej kondycji. Zdrowy wygląd włosów, czyli połysk, elastyczność i gęstość zależą od genów, diety, pielęgnacji, stylu życia, środowiska w jakim żyjemy i stanu zdrowia. Dzięki zbilansowanej diecie uzupełnimy niedobory składników w naszym organizmie.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w diecie wpływającej na kondycję włosów, możesz skorzystać z bogatej oferty suplementów na włosy, które najczęściej występują w formie tabletek i kapsułek.
Najważniejsze minerały i witaminy na włosy
Skóra to organ, który jest traktowany przez organizm jako najmniej ważny. To skóra, a przede wszystkim włosy, ucierpią najszybciej, jeśli w organizmie zabraknie właściwych składników odżywczych. Jakie minerały i witaminy znajdziemy najczęściej w tabletkach na włosy, i jakie są nam potrzebne, by włosy były gęste i lśniące?
Przestudiowaliśmy wiele badań naukowych i przeanalizowaliśmy składy tabletek na wypadanie włosów, tabletek na porost włosów, suplementów na gęste i lśniące włosy. W ten sposób przygotowaliśmy nasz ranking tabletek na włosy. Poniżej dzielimy się wiedzą o witaminach i minerałach, które wspierają zdrowe, grube i lśniące włosy.
Jakie witaminy na włosy?
- Biotyna (witamina H, B7) - to najpopularniejsza z witamin na włosy. Jedno z badań, które potwierdzają skuteczność biotyny zostało przeprowadzone przez H. Proctora i opublikowane w "Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology" w 2017 roku. Wykazało, że suplementacja biotyny może być skutecznym sposobem na poprawę stanu włosów u osób z jej niedoborem. Za skuteczne dawki biotyny przy jej niedoborze uznaje się 2,5–5 mg (2500–5000 mikrogramów) biotyny na dobę.
W naszym rankingu suplementów na włosy oceniamy zawartość biotyny przyjmując, że 30 µg dziennie to 100% Referencyjnej Wartości Spożycia biotyny (RWS), a 2500 µg to porcja, która powinna być stosowana w stwierdzonych niedoborach. Porcje biotyny wyższe niż 5000 µg uznajemy za zabieg marketingowy.
- Kompleks witamin z grupy B: B1, B2, B3, B5, B6, B9 i B12 - polecane tu witaminy na włosy z grupy B wspomagają prawidłową gospodarkę hormonalną, co znajduje odzwierciedlenie między innymi w regulacji pracy gruczołów łojowych. Przeciwdziałają chorobom skóry głowy, w tym wypadaniu włosów.
W naszym rankingu tabletek na włosy oceniamy liczbę i zawartość dodatkowych witamin z grupy B poza biotyną. Jeżeli ich dzienne porcje są zbliżone do 100% RWS, suplement otrzymuje punkt. Dodatkowy punkt przyznajemy za niacynę w formie amidu kwasu nikotynowego, która wg najnowszych badań znacznie poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry głowy.
- Witamina C - chociaż nie należy do najpopularniejszych witamin na włosy wspiera syntezę kolagenu, umożliwiając jego wydajniejszą produkcję przez organizm. Zwiększa wchłanianie żelaza, które również wzmacnia włosy. Ponadto działa antyoksydacyjnie, przeciwdziałając wolnym rodnikom.
W naszym rankingu tabletek na wypadanie włosów oceniamy zawartość witaminy C przyjmując 60 mg za wystraczającą dzienną porcję, wspierającą syntezę białek. Wyjątek stanowi suplement diety CollUp, który ma 12 mg naturalnej witaminy C w składzie, ale kompozycja tego preparatu jest uzupełniona o kwas alfaliponowy, pomagający odtwarzać witaminę C w organizmie.
- Witamina A - jest ważna dla zdrowia skóry i włosów. Odpowiada za prawidłowy wzrost komórek i pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry głowy oraz nawilżenia włosów. Witamina A należy do grupy witamin na włosy ważnych dla prawidłowego funkcjonowania gruczołów skórnych, które produkują sebum, naturalny olej nawilżający skórę głowy i włosy. Co istotne, jej nadmiar jest szkodliwy i może powodować nadmierne wypadanie włosów.
W naszym rankingu tabletek na porost włosów oceniamy witaminę A za ważny składnik wspierający kondycję włosów, o ile dzienna porcja nie przekracza 100% dziennego RWS. Łatwo ją przedawkować, a przedawkowanie ma odwrotny skutek. Może spowodować wypadnie włosów.
- Witamina E - badanie przeprowadzone w 2010 roku wykazało, że witamina E może poprawić krążenie krwi w skórze głowy, co z kolei może przyczynić się do szybszego wzrostu włosów. Badanie z 2019 roku wskazało, że stosowanie oleju z witaminą E może pomóc w zapobieganiu wypadaniu włosów u osób z łysieniem androgenowym.
W naszym rankingu witamin na włosy oceniamy witaminę E dodatek jako wspierający kondycję włosów, ale nie niezbędny do poprawy ich stanu.
Jakie minerały na włosy?
- Cynk - wzmacnia mieszki włosowe, stymulując wzrost włosów i ograniczając ich nadmierne wypadanie. W naszym rankingu suplementów na włosy oceniamy zawartość cynku w preparacie, przyjmując dawkę 10 mg za wystraczającą, zgodnie z Referencyjną Wartością Spożycia.
- Selen - ma działanie przeciwbakteryjne i antygrzybiczne. Przeciwdziała nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów i łupieżowi. Wspiera ich prawidłowy poziom nawilżenia i ogranicza nadmierne wypadanie. W naszym rankingu tabletek na włosy oceniamy 55 μg selenu za odpowiednią w suplemencie diety na włosy, zgodnie ze wskazanym, obowiązującym RWS.
- Żelazo -przeciwdziała anemii, która przyczynia się do wypadania włosów. W naszym rankingu tabletek na wypadanie włosów nie oceniamy zawartości żelaza, ponieważ nie zaleca się samodzielnego wprowadzania tego pierwiastka do suplementacji.
- Jod - hormony tarczycy, wytwarzane z udziałem jodu, wpływają na proces wzrostu włosów. Brak odpowiedniej ilości jodu w diecie może prowadzić do problemów z tarczycą, takich jak niedoczynność, co z kolei może prowadzić do wypadania włosów. W naszym rankingu tabletek na wypadanie włosów nie oceniamy zawartości jodu, ponieważ samodzielna suplementacja tego pierwiastka, bez wyraźnego wskazania, w opinii endokrynologów nie jest wskazana.
- Miedź - badanie opublikowane w "International Journal of Trichology" sugeruje, że miedź może odgrywać ważną rolę w procesie wzrostu włosów. Odgrywa ważną rolę w porodukcji kolagenu i keratyny, substancji budujących włosy. W naszym rankingu tabletek na porost włosów oceniamy miedź w preparatach jako ważny składnik poprawiający kondycję włosów. 1 mg miedzi w suplementach uznajemy za wystarczający zgodnie z Referencyjną Wartością Spożycia.
- Krzem, krzemionka - pozyskiwane na przykład z ekstraktu ze skrzypu polnego lub z bambusa. Krzem wzmacnia strukturę włosów, umożliwiając wzrost grubszych i odporniejszych na uszkodzenia kosmyków. W naszym rankingu tabletek na porost włosów oceniamy krzem za jeden z najważniejszych minerałów wpływających na przyspieszony wzrost włosa. Za naturalne źródła krzemu, takie jak bambus czy skrzyp polny, które są standaryzowane na krzem, przyznajemy preparatom dodatkowe punkty.
- Siarka - jest składnikiem aminokwasów takich jak cysteina i metionina, które są budulcem keratyny - głównego białka włosa. Siarka wpływa na wytrzymałość i elastyczność włosów oraz sprzyja ich szybszemu wzrostowi. W naszym rankingu tabletek na włosy oceniamy zawartość siarki w różnych możliwych postaciach, nie tylko MSM, ale również np. kawasu alfaliponowego.
Jakie wyciągi roślinne wspierają zdrowe włosy?
- Skrzyp polny - zawiera kwasy organiczne, minerały, flawonoidy, sterole i polifenole. W naszym rankingu tabletek na wypadanie włosów oceniamy zawartość skrzypu polnego jako naturalnego źródła krzemu. Ilość substancji punktujemy w zależności od zawartości lub braku innych źródeł krzemu.
- Pokrzywa - w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie w Helsinkach stwierdzono, że ekstrakt z pokrzywy może wspomagać leczenie łysienia androgenowego u mężczyzn. Pokrzywa wpływa na poprawę krążenia krwi w skórze głowy, co sprzyja dotlenieniu i odżywieniu cebulek włosowych. W naszym rankingu witamin na włosy oceniamy ekstrakt z pokrzywy jako pożądany dodatek wspierający kondycję włosów i kondycję skóry głowy, ale nie niezbędny do poprawy ich stanu.
- Olej z wiesiołka - zawiera kwasy tłuszczowe odżywiające skórę głowy. Olej z wiesiołka stanowi naturalny suplement wspierający kondycję skóry i włosów, ale nie oceniamy dodatku tej substancji w rankingu na porost włosów jako niezbędny składnik kondycjonujący. Występuje częściej jako samodzielny suplement.
- Likopen – karotenoid przeciwdziała aktywności hormonu DHT odpowiedzialnego za przerzedzające się włosy. Działa przeciwutleniająco, neutralizując wolne rodniki. Ma pozytywny wpływ na ochronę koloru włosów. W naszym rankingu suplementów na włosy oceniamy likopen jako ciekawy dodatek do kompozycji preparatu.
- Ekstrakt z borówki – stymuluje mikrokrążenie skóry głowy, zapewniając lepszą podaż składników odżywczych do cebulki. W naszym rankingu suplementów na włosy oceniamy ekstrakt z borówki jako cenny dodatek do kompozycji poprawiający krążenie skóry głowy i neutralizujący mikrostany zapalne, ale nie niezbędny do poprawy stanu włosów.
- Bambus - jest bogaty w krzem, który jest ważnym minerałem wspomagającym zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci. Krzem wpływa na produkcję kolagenu, który jest kluczowy dla elastyczności i jędrności skóry, a także wpływa na wzmocnienie struktury włosa. W naszym rankingu tabletek na porost włosów oceniamy ekstrakt z bambusa jako naturalne źródło krzemu. Ilość substancji punktujemy w zależności od zawartości lub braku innych źródeł krzemu.
Jeśli Twój suplement na włosy diety zawiera ekstrakty roślinne, upewnij się, że są standaryzowane na daną ilość substancji aktywnej. Preparat standaryzowany zawiera ściśle określoną ilość substancji wpływających na kondycję włosów.
Przykład: suplement diety Hair+ zawiera ekstrakt z bambusa standaryzowany na 70% krzemionki;
Tabletki na wypadanie włosów - czy to dobry pomysł?
Należy pamiętać, że rozpoczęcie suplementacji nie zastąpi zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia. Jest ona podstawą do utrzymania zdrowych włosów, a suplementy na włosy mogą być tylko wspomagaczem i uzupełnieniem niedoborów.
Tabletki na włosy są dobrym rozwiązaniem, jeśli:
- nie masz ciągłego dostępu do świeżych owoców i warzyw,
- nie spożywasz dużych ilości wołowiny, jaj, wątroby wołowej, łososia i innych pokarmów bogatych w biotynę,
- w Twoim pokarmie nie ma wystarczająco cynku (najbogatsze w cynk są ostrygi, nasiona dyni i wołowina),
- jeśli unikasz szpinaku i wątróbki bogatych w żelazo,
- jeżeli masz podstawy przypuszczać, że wchłanianie niektórych witamin i minerałów w Twoim organizmie może być zaburzone (np. z powodu stresu),
- jeśli masz stwierdzone niedobory,
- jeżeli cierpisz na zaburzenia hormonalne (po konsultacji z lekarzem prowadzącym),
- jeśli zauważyłaś/eś nadmierne wypadanie lub przerzedzenie włosów.
Zanim rozpoczniemy suplementację, zacznijmy od zdrowej diety.
Najlepsze suplementy na włosy - opinie
Hair+ według naszych ekspertów to najlepszy wybór spośród suplementów na włosy w rankingu. Zawiera szereg naturalnych ekstraktów, witamin i minerałów, które przyspieszają porost włosów oraz utrzymują ich zdrowy wygląd. W składzie znajdziemy biotynę, cynk, witaminę C, skrzyp polny, pokrzywę i wiele innych. Hair+ to tabletki na włosy dla vegan i wegetarian - nie zawierają żadnych składników odzwierzęcych. Suplement kompleksowo zadba o skórę i paznokcie. Jedno opakowanie Hair+ starcza na dwa miesiące suplementacji, a koszt dziennej dawki to 1,65 zł. Jest to produkt, który ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny. W naszym rankingu ma oznaczenie "Economy", ponieważ to dobre tabletki na włosy w świetnej cenie.
Zweryfikowane opinie klientów o Hair+
„Te tabletki mają naprawdę dobry skład. Działanie widać po 2 tygodniach. Włosy odbite od nasady, trzymają się na baby hairach. Polecam, dobry produkt” – Tomek
„Produkt, który dla mnie zasługuje na ogromną pochwałę. Przeznaczony do poprawy stanu włosów, paznokci i skóry, spełnia swoje obietnice. Po wielu latach farbowania moje włosy mocno ucierpiały i są w były złym stanie. Po kilku tygodniach stosowania zauważyłam, że moje włosy stają się gęstsze i zdrowsze. Dodatkowo, zauważyłam znaczące przyspieszenie wzrostu włosów po regularnym stosowaniu Hair+. Wydaje się, że moje włosy rosną szybciej i są pełniejsze, a paznokcie (zniszczone od robienia hybryd) stały się mocniejsze” - Annab_xo
CollUp marki Colway International to drugi suplement diety, który także jest świetnym wyborem na włosy. Zawiera kompleks wszystkich składników niezbędnych do regeneracji włosów, a jego skuteczność została potwierdzona badaniami aparaturowymi. Oprócz biotyny, krzemu, witamin A, E, C, B cynku i selenu, które mogą przyspieszyć wzrost włosa i przedłużyć jego cykl życia, kapsułki CollUp mają w składzie liofilizowany kolagen rybi, kwas alfa-liponowy i ekstrakt z borówki, które poprawiają krążenie w skórze głowy. Dzienny koszt suplementacji to 2,81 zł. W naszym rankingu ma oznaczenie "Power", ponieważ preparat z takim składem zadziała bardzo skutecznie.
Zweryfikowane opinie klientów o Collup
„Nie spodziewałam się spektakularnych efektów po produkcie Collup w niespełna 1,5 miesiąca jego stosowania, gdyż jestem już po 50-tce. Jednakże, muszę przyznać, iż pierwsze efekty już są, cera stała się bardziej promienista, spłyciły się drobne zmarszczki wokół oczu i ust, skóra na całym ciele jest bardziej napięta. Znacznie poprawiła się również kondycja włosów i paznokci! Będę dalej stosowała kolagen Collup chociaż produkt nie należy do najtańszych, jednakże, uważam, że jest on wart swojej ceny” – Kamila
„Bardzo dobry produkt, stosuje systematycznie już 3 miesiąc i mam mocniejsze, lśniące włosy i cera również mi się poprawiła. Także uważam, że jak najbardziej działa” – Anna
„To już moje drugie zamówienie. Po zakończeniu poprzedniego opakowania zaczęłam dostrzegać efekty więc zdecydowałam się na kontynuację suplementacji. Moja cera nabrała blasku i się wygładziła. Zmieniły się także moje włosy, stały się gęstsze i mięsiste” – Kasia
„Polecam serdecznie zarówno sprzedawcę jak i preparat, w 100% się sprawdził, głównie widzę efekty na paznokciach, których nigdy nie mogłam mieć długich, a także na włosach które nie wypadają. Obecnie został mi ostatni listek z opakowania na dwa miesiące i zaraz zamawiam kolejne” – Magda
Jak długo stosować suplementy na włosy?
Zalecamy, aby suplementacja trwała około trzy miesiące. Po takim czasie najłatwiej zauważyć większość efektów. Nowe włosy potrzebują czasu, aby urosnąć i odbudować się. Pamiętajmy, aby podczas suplementacji obserwować swoje włosy, czy widzimy jakieś efekty oraz, czy są one wystarczające. Wiele osób zauważy pierwsze efekty znacznie wcześniej, bo już po miesiącu, ale zawsze nasycanie organizmu witaminami trwa dłużej. Efekty są różne również ze względu na inny wiek, aktualny stan organizmu czy występowanie czynników ograniczających wchłanianie substancji odżywczych. Suplementacja 3-miesięczna w przypadku skóry, na której rosną włosy wydaje się być właściwa. Po tym czasie można odstawić tabletki na włosy na 1 miesiąc i powtórzyć ponownie suplementację.
Co jeszcze pomaga na wypadanie i kondycję włosów?
Kolagen do picia na włosy i skórę głowy
Kolagen, będąc źródłem aminokwasów niezbędnych do produkcji białek, w tym keratyny kluczowej dla struktury włosów, może mieć istotny wpływ na ich wzmocnienie i zwiększenie odporności na uszkodzenia.
Dostarczanie organizmowi takich aminokwasów jak prolina i hydroksyprolina z kolagenu sprzyja poprawie kondycji włosów, uczynić je bardziej elastycznymi i mniej skłonnymi do łamania. Obecność antyoksydantów w kolagenie przyczynia się do ochrony włosów przed negatywnym działaniem wolnych rodników, co ma duże znaczenie przy narażeniu na czynniki środowiskowe, takie jak promienie UV czy zanieczyszczenia. Kolagen może także wspierać odżywianie cebulek włosowych, co sprzyja zdrowemu wzrostowi włosów oraz zwiększa ich objętość.
Z kolei randomizowane, kontrolowane placebo badanie sprawdzało wpływ kolagenu Verisol na grubość włosów – 44 kobiety w wieku od 39 do 75 lat przez 16 tygodni suplementowały 2,5 g Verisolu dziennie lub placebo. Stosowanie Verisol spowodowało statystycznie istotny wzrost grubości włosów, podczas gdy w grupie placebo zaobserwowano nieznaczny spadek.
Jaki kolagen do picia jest najlepszy? Sprawdź tu:
Odpowiednia pielęgnacja włosów
W trosce o zdrowe włosy oprócz odpowiedniej diety i suplementacji warto stosować kosmetyki przeznaczone do ich pielęgnacji. Są to specjalne szampony łagodzące skórę głowy, peelingi oczyszczające, olejki zabezpieczające oraz wcierki i odżywki. Wszystkie te kosmetyki będą stymulować porost włosów i chronić je przed uszkodzeniami. Decydując się na konkretne produkty, pamiętajmy, żeby dokładnie czytać ich składy. Składniki, które trzeba unikać, ze względu na to, że zaszkodzą naszym włosom to: Alkohole SLS i SLES W ten sposób zapewnimy kompleksową pielęgnację swoim włosom.
Źródła:
- Beoy LA, Woei WJ, Hay YK. Effects of tocotrienol supplementation on hair growth in human volunteers. Trop Life Sci Res. 2010;21(2):91-99.
- Rondanelli M, Perna S, Peroni G, et al. A Randomized Double Blind Placebo Controlled Trial Evaluating Efficacy and Tolerance of a Novel Phenolic Antioxidant-Based Hair Serum in Treating Mild to Moderate Androgenetic Alopecia in Healthy Men and Women. J Cosmet Dermatol Sci Appl. 2019;09(04):260-276.
- Oregon State University. Linus Pauling Institute. Micronutrient Information Center. Vitamin A and Skin Health.
- National Institutes of Health (NIH) Office of Dietary Supplements. Biotin: Fact Sheet for Health Professionals.
- "Trichology: Diseases of the Pilosebaceus Follicle" autorstwa Francisco Camacho-Martínez.
- "Hair and Scalp Disorders: Medical, Surgical, and Cosmetic Treatments" autorstwa Amy McMichael i Maria Hordinsky.
- "Hair Growth and Disorders" autorstwa Ulrike Blume-Peytavi, David A. Whiting i Ralph M. Trüeb.
- American Academy of Dermatology.
- "Physiology, Hair". StatPearls. NCBI.
- "The weight of a single hair". Journal of Experimental Biology.
- Księga Rekordów Guinnessa