Kupuję Razem: 0,00 zł

Kolagen rybi jest najmocniejszy? - Porównanie i właściwości

6
Dlaczego kolagen rybi (morski) jest najlepszy? 3 mocne kolageny

Masz ochotę na krótką i przystępną lekcję biologii? Wybieramy Kolagen zaprasza do szkolnej ławki – od razu poczujesz się młodsza! Dowiesz się, jak to właściwie jest z tym modnym wehikułem czasu: kolagenem. Skąd tyle szumu wokół kolagenu rybiego? Dlaczego wyłącznie z kolagenu rybiego produkowane są najlepsze, najdroższe kosmetyki, skoro potocznie mawia się, że najwięcej białka młodości zawierają kurze łapki i golonka? Czy jedząc ryby, zahamujesz proces starzenia, a z golonki można zrobić krem? To będzie ciekawa lekcja. Lekcja odmładzania. Poznasz kolagen rybi zwany często także morskim.

Lekcja pierwsza: kolagen w organizmie człowieka

Skóra człowieka składa się z wielu różnych związków, ale bezspornie najważniejsze białka, jakie się w niej znajdują, to kolagen i elastyna. Wytwarzanie (biosynteza) i uśmiercanie (biodegradacja) kolagenu i elastyny są skomplikowanymi procesami, nieustannie zachodzącymi w naszym organizmie. W zależności od tego, który proces przeważa i jakiej jakości kolagen produkuje organizm, nasza skóra jest albo jędrna i napięta, albo wiotka oraz pomarszczona. Do tworzenia się kolagenu i elastyny niezbędne są dodatkowe związki, takie jak: enzymy i kofaktory, usprawniające te procesy. 

Funkcje kolagenu:

 • Napinanie skóry i tworzenie dla niej rusztowania.
 • Białka kolagenowe odgrywają rolę m.in. w  bliznowaceniu ran.
 • Pomaga zapewnić odpowiednie środowisko dla reakcji biochemicznych.
 • Gwarantuje integralność wielu struktur naszego organizmu.

Charakterystyka kolagenu:

 • Tworzy włókna – w tym kolagen typu 1, 2, 3, 5, 11, 14 i  17.
 • Stanowi około 90% masy całego kolagenu w organizmie człowieka.
 • Ma specyficzną strukturę trzech spiralnie zwiniętych łańcuchów polipeptydowych. Sekwencje te są otoczone aminokwasowymi, niehelikalnymi fragmentami.
 • Trójspiralna helisa kolagenowa będzie kluczowa dla właściwego zrozumienia tematu.

Słyszysz dzwonek? Czas na krótką przerwę, a po niej druga lekcja. Tym razem praktyczna.

Lekcja druga: jak uzupełnić kolagen w skórze?

Masz duży wpływ na ilość i jakość kolagenu, który wytwarza się w Twoim organizmie, a więc również na rozpoznawalny wiek swojej skóry. Skóra bez ubytków kolagenu jest miękka, sprężysta, elastyczna, jędrna – wygląda młodo i promiennie.  

Jak, w zgodzie z naturą, przyspieszyć produkcję kolagenu w organizmie i podnieść jego jakość? Możesz:

 • Dostarczać organizmowi dodatkowych związków usprawniających procesy tworzenia się kolagenu. Zaliczamy do nich witaminę C, witaminy A i E oraz związki krzemu i flawonoidy.
 • Suplementować kolagen. Najlepszy wpływ na skórę mają preparaty zawierające liofilizat kolagenu rybiego z peptydami sygnałowymi. Ryby są zwierzętami, które rosną całe życie. Ich skóra wymaga szybkiej odbudowy, dlatego natura wyposażyła je w wyjątkowo dużo cząsteczek informujących komórki, że mają wytwarzać więcej kolagenu. Połykając czysty, wysokiej jakości kolagen rybi z peptydami sygnałowymi, dajesz swoim komórkom sygnał do startu i zintensyfikowania prac nad białkiem młodości. Więcej o tym dowiesz się z artykułu o o 3 suplementach kolagenowych.
 • Jeść pokarmy z dużą zawartością kolagenu, tzn. golonki, kurze łapki, świńskie skórki i oczyszczone rybie skóry.
 • Stosować kosmetyki z czystym kolagenem rybim wysokiej jakości.

W tym miejscu nastąpi reklama. Poniżej 3 guziki pozwalające skrócić Ci drogę do najlepszych kolagenów rybich, bo właśnie takie wygrywają nasze zestawienia rankingowe.

TUTAJ ZNAJDZIESZ KOLAGEN RYBI NA STAWY

RANKING 24 KOLAGENÓW NA STAWY

W TYM MIEJSCU POZNASZ NAJLEPSZE KOLAGENY RYBIE NA URODĘ

RANKING 34 KOLAGENÓW NA URODĘ

A TUTAJ WYBIERZESZ NAJLEPSZE ŻELE Z KOLAGENEM RYBIM

RANKING 18 KOLAGENÓW DO TWARZY

 

Możesz również postawić na bardziej inwazyjne metody, na przykład udać się do gabinetu medycyny estetycznej na zabieg wypełniania zmarszczek kolagenem. Do takich celów stosuje się najczęściej kolageny wieprzowe i bydlęce. Warto jednak dodać, że zabiegi z kolagenem nie cieszą się dużą popularnością, bo kolagen wstrzykiwany pod skórę robił sporo problemów.

Zainteresowana? Po krótkiej przerwie jeszcze odrobinka teorii… 

Dlaczego z kolagenu wieprzowego i bydlęcego nie zrobimy super-kosmetyku?

Kolagen wieprzowy i bydlęcy był jeszcze do niedawna stosowany powszechnie w zabiegach medycy estetycznej. Używano go do usuwania bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek wokół ust, „kurzych łapek” i zmarszczek poziomych na czole.

 • Kolagen bydlęcy w takich zabiegach jest sukcesywnie wypierany przez kwas hialuronowy oraz kolagen syntetyczny, charakteryzujące się lepszym profilem bezpieczeństwa.
 • Jeżeli weźmiemy pod lupę budowę kolagenu wieprzowego i bydlęcego, okaże się, że charakteryzują się one wyższą stabilnością włókien kolagenowych. W efekcie kolagen jest gęsty i wytrzymały, ale też mniej podatny na rozpuszczanie się, co utrudnia przygotowanie kosmetyku naskórnego.
 • Helisy są porozbijane i ułożone bardzo chaotycznie. Taki kolagen nie jest aktywny biologicznie.

Jedząc go, dostarczasz organizmowi aminokwasów budujących kolagen – lepsze to, niż nic. Jednak szansa na to, że smarując twarz żelatyną wieprzową lub wołową, będziesz wyglądać młodziej, jest… znikoma.

Lekcja trzecia: magiczny kolagen rybi w żelu

Wiemy już trochę o peptydach sygnałowych, które czynią z kolagenu rybiego świetny suplement wpływający na wygląd skóry i stan naszego organizmu. Kolagen rybi ma jednak jeszcze jedną ważną cechę: strukturę trójhelisy. Jest bliźniaczo podobny do naszego własnego kolagenu. Takiej budowy nie ma kolagen wołowy ani wieprzowy, wyłącznie kolagen rybi.

Polscy biotechnolodzy odkryli unikalną metodę pozyskiwania i przetwarzania kolagenu rybiego w naturalny żel, który jest skutecznym, odmładzającym kosmetykiem naskórnym. Potrafią zamknąć w butelce żelu żywą (czyli aktywną biologicznie) trójhelisę kolagenową, nie rozbijając jej na pojedyncze nitki. (Potrafią również rozplątać ją tworząc rybi kolagen natywny, ale to już inna opowieść).

Dzięki podobieństwu do kolagenu ludzkiego i aktywności biologicznej:

 • Przyswajalność kolagenu rybiego jest nieporównywalnie wyższa niż kolagenu bydlęcego.
 • Efekty z kuracji kosmetykiem z kolagenem są zdecydowanie lepsze.
 • Peptydy naturalnego kolagenu rybiego przenikają przez naskórek i docierają do skóry właściwej.

Na tym polega jego fenomen i właśnie taki kolagen rybi znajdziesz w naszym sklepie Wybieramy Kolagen.

Pamiętaj!

 • Unikalne właściwości ma wyłącznie naturalny hydrat kolagenu rybiego w żelu, nie sproszkowany kolagen „morski”, jaki można często znaleźć w kosmetykach drogeryjnych. W proszku kolagenowym nie da się utrzymać formy trójhelisy, niezbędnej do tego, żeby nasza skóra wchłonęła peptydy.
 • Prosty i naturalny skład jest najważniejszy, aby preparat nie powodował niepożądanych efektów np. zapchanych porów. 

Czysty kolagen rybi – co to znaczy?

Jeśli decydujesz się na suplementację rybim kolagenem i kurację serum kolagenowym (najlepsze efekty uzyskasz, stosując jednocześnie suplementację i kosmetyki), wybieraj zawsze czysty kolagen.

Czysty kolagen w kosmetykach:

Czystym kolagenem w kontekście kosmetyków nazywa się rybie żele kolagenowe. „Czysty kolagen” oznacza, że masz przed sobą hydrat żelu z rybich skór, a nie kosmetyk z procentowym dodatkiem kolagenu. Uwaga! Taki żel nie ma wcale 100% białka młodości w składzie. Zawartość kolagenu w czystym żelu kolagenowym mierzy się procentem suchej masy po odparowaniu wody. Czyste żele zawierają od 2% do 3,5% kolagenu, a niektóre nawet 4%.

Same żele kolagenowe dzielą się na lepsze i gorsze jakościowo. Najlepsze są te pozbawione lipidów, chlorków, soli i białek niekolagenowych. Wymienione substancje utrudniają przenikanie przez skórę peptydom. Stopień czystości kolagenu mierzy się w przewodności elektrycznej – tzw. milisimensach.

Czysty kolagen w suplementach:

Czysty kolagen w kontekście suplementów diety z kolagenem oznacza, że proszek użyty do produkcji preparatu nie jest zanieczyszczony organicznie lub przy produkcji. Certyfikaty i badania wskazujące na czystość suplementu są publikowane przez najlepszych producentów na stronach WWW.  

Dodatkowo w składzie suplementu ważna jest witamina C, która jest niezbędna do syntezy kolagenu. 

To tyle! Lekcje odmładzania dobiegły końca. Wystawiamy Ci piątkę z plusem i życzymy owocnego wykorzystania wiedzy w praktyce! A teraz czas wybrać najlepszy kolagen dla Ciebie!

Wybieramy najlepszy kolagen rybi

Najmocniejszy kolagen rybi na stawy

W naszej ofercie mamy już 24 kolageny na stawy. Około połowa posiada w swoim składzie hydrolizowany kolagen rybi. Pozostałe to kolageny wołowe lub wieprzowe. Wybrane posiadają w składzie wyłącznie liofilizat. Co ciekawe każdy dystrybutor przechwala użyty surowiec.

Obecnie według naszej opinii najlepszym suplementem zawierającym kolagen rybi jest Flex Empire. Uznajemy go za najlepszy ze względu na fakt połączenia 2 rodzajów kolagenów - 3000 mg hydrolizowanego kolagenu rybiego Naticol oraz 300 mg liofilizowanego kolagenu rybiego połączonego z zielonym groszkiem.

 

Najmocniejszy kolagen rybi dla urody

W naszej ofercie mamy już 27 kolagenów działających celowo na urodę - skórę, włosy i paznokcie. Takie produkty charakteryzuje posiadanie cennych witamin i minerałów, bez których tracimy piękno. Często kolagen  taki sam, bo pochodzi od tego samego producenta!

Obecnie według naszej opinii najlepszym suplementem urodowym z kolagenem rybim jest Kolagen Pro + Biotyna. Uznajemy go za najlepszy ponieważ zawiera dużą dawkę hydrolizowanego kolagenu rybiego, chondroitynę i glukozaminę, odpowiednio dużą dawkę witaminy C oraz biotyny.

 

Najmocniejszy kolagen rybi do twarzy

W naszej ofercie mamy aż 17 żeli z kolagenem rybim. Wśród nich znajdziemy kolagen naturalne, jak i kolagen natywny. Wiele kosmetyków posiada dodatkowe składniki aktywne, które mają np. łagodzić stany zapalne.

Obecnie według naszej opinii najlepsze rybie kolageny do twarzy oferuje Collife. Marka posiada w ofercie aż 4 rodzaje żeli - dwa białe (White) i dwa szare (Black). W każdej serii znajdziemy kolagen z i bez hialuronu. A poniżej jeden z przedstawicieli. Collife Black z hialuronem, który występuje tylko w wersji 100 ml. Inne posiadają również mniejsze pojemności, bo np. 30 ml czy 50 ml.

 


To może jeszcze deser? Chcesz wiedzieć, z jakich ryb najczęściej tworzy się kolagen rybi?
 

Z jakich ryb robi się kolagen rybi?

Kolagen rybi lub tzw. kolagen morski może być produkowany z ryb słodkowodnych lub morskich. Dlatego niektórzy producenci nazywają swoje produkty morskimi. Trudne jest ocenić, które są najlepsze, bo poławiane ryby mogą pochodzić z lepszych i gorszych hodowli lub żyć na wolności. Co ciekawe często kolagen powstaje z odpadów - skór rybich, które pozostają przy produkcji filetów.

kolagen morski - dorsz atlantycki

Do ryb morskich używanych do produkcji kolagenu rybiego zaliczyć możemy dorsza atlantyckiego (na zdjęciu wyżej) i pangę.

Do ryb słodkowodnych używanych do produkcji kolagenu zaliczymy np. tiliapię.

Źródła

 1. Morąg M., Burza A., Budowa,. Właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze. Journal of Health Study and Medicine 2017, nr 2.
 2. Gauza M., Kubisz L., Przybylski J., Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji. Nowiny Lekarskie 2010, 79, 3, 157–162.
 3. Kolagen, wypełniacz estetyczny stosowany w likwidacji defektów skóry [źródło: biotechnologia.pl]

Komentarze do wpisu (6)

29 marca 2020

W swoje ofercie posiadam certyfikowany rybi kolagen.KOLAGEN LIOFILIZOWANY który jest hydratem czyli żywym białkiem a nie hydrolizatem -martwym białkiem z którego produkuje się większość suplementow i kosmetyków na rynku

25 kwietnia 2020

Jaka cena i pojemność kakogebu w kremie

11 listopada 2020

Ryby sa zwierzętami ?autorze proszę ni wypada

10 października 2022

ale to elastyna odpowiada za odbudowę skóry, a nie kolagen, i jako że rzecz dotyczy skóry głębokiej, to jedynym sposobem jej dostarczenia jest hydrolizat elastyny przez przewód pokarmowy. Przy czym elastyna rybia jest mało kompatybilna z ludzką, więc najlepszy na razie wynik dla elastyny rybiej osiągnięto przy dawce 8-krotnie większej niż dla świńskiej. Ta elastyna rybia z Singapooru która wchodzi na rynek wymaga więc jednorazowej dawki pewnie w zakresie minimum 1,5-5 gram... Kiedy w takiej dawce będzie ją można u was nabyć?

20 października 2022

@Rybka zwana Wandą - zacytuję: "Według nauki ryby są klasyfikowane jako zwierzęta. Ryby należą do jednej z sześciu ogólnych grup zwierząt, którymi są: ssaki, ptaki, gady, płazy, ryby i bezkręgowce. Chociaż mięso ryb może nie być uważane za mięso, ryby to zwierzęta, które mają mózg i mogą odczuwać ból."

21 stycznia 2023

Jaki kolagen jest najlepszy na stawy, szczegolnie brak.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium