Kupuję Razem: 0,00 zł

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Poznaj odpowiedź

0
Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Kosmetyk w postaci naturalnego żelu hydratu kolagenu rybiego stosowany na skórę oraz peptydy kolagenu, które zapewnią lifting i nawilżenie skóry od środka – to formy kolagenu najlepsze na zmarszczki, które zastosowane razem są najmocniejszą kolagenową kuracją przeciwzmarszczkową. 

Kolagen na zmarszczki – kosmetyk

Kolagen bydlęcy na zmarszczki w formie kosmetyku

W kosmetologii zaczęto stosować kolagen pełną parą ok. 30 lat temu. Na początku wykorzystywano włókniste, zaawansowane formy, pozyskiwane ze skór bydlęcych. Nierozpuszczalne w wodzie, nieaktywne biologicznie i bardzo słabo przyswajalne. Wyłącznie do formy trzech splecionych ze sobą łańcuchów aminokwasowych łańcuch kolagenu rozpuszcza się w wodzie. Wyższe formy kolagenu nie są rozpuszczalne, więc nie mogą zachować aktywności biologicznej w kosmetykach – tak było z kolagenem bydlęcym.

Kolagen rybi na zmarszczki w formie kosmetyku

Rybie kolageny naturalne są bliźniaczo podobne do kolagenu ludzkiego. Cząsteczki kolagenu rybiego są kilkadziesiąt razy mniejsze od włókien kolagenu bydlęcego, ale niestety wciąż zbyt duże żeby wniknąć w głąb naskórka.

Kolagen rybi w żelu pod postacią trój-helisylub podwójnej helisy zachowuje aktywność biologiczną, jest rozpuszczalny w wodzie, a wolne aminokwasy i peptydy kolagenowe, na które rozpada się helisa (mi.in. pod wpływem ciepła przy zetknięciu ze skórą) wnikają w jej głąb, docierając do wewnątrz naszego organizmu. Tam ponownie łączą się tworząc pełnowartościowe białka kolagenowe. Kolagen stymuluje nasze własne kolagenowe fabryki, fibroblasty, żeby wytwarzały go więcej, lepiej i szybciej.

JAKI KOLAGEN DO TWARZY DZIAŁA NAJLEPIEJ NA ZMARSZCZKI? SPRAWDŹ 

RANKING KOLAGENÓW DO TWARZY

Kolagen rybi w kosmetyku na zmarszczki – efekty

Serum na zmarszczki w postaci hydratu kolagenu rybiego:

 • efektywnie nawilża i ujędrnia skórę, sprawiając, że zmarszczki są mniej widoczne,
 • pogrubia skórę, zatrzymując na długi okres powstawianie nowych zmarszczek,
 • po ok. 3 miesiącach systematycznego używania likwiduje praktycznie 99% zmarszczek suchych,
 • optycznie napręża takie defekty skóry jak: zmarszczki mimiczne i tzw. worki pod oczami,
 • regeneruje skórę i przyspiesza jej własne procesy naprawcze.

Kolagen na zmarszczki jako kosmetyk – jaki wybrać?

 • Rodzaj kolagenu - w kosmetykach najczęściej spotkany jest kolagen hydrolizowany. Taki kolagen nie zaszkodzi, ale bardziej efektywnie na zmarszczki działa hydrat kolagenu w żelu. To czysty kolagen, wyekstrahowany z surowca.
 • Kolagen rybi - kosmetyki zawierające kolagen pozyskiwany z ryb są często uznawane za wysoce efektywne, ponieważ kolagen morski jest bardziej zbliżony do kolagenu ludzkiego pod względem struktury.
 • Składniki nawilżające - dodatkowe składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, wspomagają działanie kolagenu, zapewniając skórze odpowiednie nawilżenie, co jest kluczowe w walce ze zmarszczkami.
 • Unikaj szkodliwych składników - unikaj kosmetyków zawierających szkodliwe dodatki, takie jak parabeny, sztuczne barwniki czy silne substancje zapachowe, które mogą podrażniać skórę.

Kolagen na zmarszczki w postaci kosmetyku, który najczęściej wybierają klienci sklepu WybieramyKolagen.pl

Collife Collagen White z hialuronem 30 ml

Dla kogo ten kolagen?

 • dla każdego, kto chce przetestować działanie kolagenu,
 • dla każdego, kto lubi prosty, naturalny skład,  
 • dla osób lubiących kosmetyki bez zapachu, niealergizujące,
 • dla osób z suchą skórą, z widocznymi oznakami starzenia,
 • dla osób po zabiegach kosmetycznych – świetnie regeneruje i koi skórę,  
 • dla osób ze skórą odwodnioną – dodatek kwasu hialuronowego daje maksimum nawilżenia skórze i przywraca jej zaburzoną równowagę.
  

Collife Collagen Black z hialuronem 100 ml 

Dla kogo ten kolagen?

 • dla osób lubiących ekonomiczne rozwiązania – aż 100 ml w butelce, 
 • dla osób, które chcą uniwersalnego kosmetyku na całe ciało – na zmarszczki, na przebarwienia, na rozstępy
 • dla każdego, kto lubi prosty, naturalny skład,
 • dla osób lubiących kosmetyki bez zapachu, niealergizujące,
 • dla osób z suchą skórą, z widocznymi oznakami starzenia,
 • dla osób ze skórą odwodnioną – dodatek kwasu hialuronowego daje maksimum nawilżenia skórze i przywraca jej zaburzoną równowagę,
 • dla osób szukających ochrony przed promieniowaniem UV - ma większą dawkę melaniny w składzie, która chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem UV.
  

Kolagen na zmarszczki – suplement diety

Kolagen spożywany jako funkcjonalny suplement diety jest skuteczny dla zdrowia i poprawy wyglądu skóry całego ciała, co potwierdzają liczne badania.

JAKI KOLAGEN DO PICIA DZIAŁA NAJLEPIEJ NA ZMARSZCZKI? SPRAWDŹ 

RANKING 45 KOLAGENÓW NA URODĘ

Badania nad kolagenem na zmarszczki do picia ­– efekty  

[1] W badaniu z 2018 roku w Korei pod okiem dermatologów mierzono wpływ hydrolizatu kolagenu rybiego na skórę. Przez 12 tygodni liczącej 54 osoby grupie testowej podawano placebo oraz 1 g niskocząsteczkowych hydrolizowanych peptydów kolagenu rybiego pod opieką lekarzy dermatologów. Efekty zmierzono po 6 i po 12 tygodniach.

 • Wzrost nawilżenia skóry (wypływający na optyczne wygładzenie zmarszczek) w grupie testowej był 7,23 razy większy niż w grupie placebo po 6 tygodniach i 2,9 razy większy po 12 tygodniach.
 • Poprawa oceny wizualnej zmarszczek w grupie testowej większa 10,5 razy niż w grupie placebo po 12 tygodniach. Parametry zmarszczek mierzone instrumentalnie również istotnie się poprawiły.

[2] W badaniu z 2014 roku sprawdzono, jak peptydy kolagenu wpływają na zmarszczki wokół oczu peptydów kolagenu Verisol ®. 114 kobiet w wieku 45-65 lat zostało losowo przydzielono do grupy otrzymującej 2,5 g peptydów kolagenu lub placebo raz dziennie przez 8 tygodni. Zmarszczki skórne mierzono obiektywnie u wszystkich badanych, przed rozpoczęciem kuracji, po 4 i 8 tygodniach.

 • Na podstawie wyników badania można stwierdzić, że doustne spożycie określonych peptydów kolagenowych doprowadziło do wyraźnej, statystycznie istotnej redukcji objętości zmarszczek wokół oczu.
 • Ten pozytywny wpływ na skórę wydaje się być spowodowany przez bezpośredni wpływ na procesy w macierzy zewnątrzkomórkowej skóry, o czym świadczy znaczny wzrost syntezy kolagenu i syntezy elastyny. Po 8 tygodniach przyjmowania, zanotowano statystycznie istotną zawartość prokolagenu typu I (65%) i elastyny (18%) u ochotników suplementujących peptydy kolagenu.

Przed i po stosowaniu peptydów kolagenu przez 8 tygodni

OPIS GRAFIKI

Peptydy kolagenu podawane doustnie doprowadził do statystycznie istotnego zmniejszenie objętości zmarszczek wokół oczu po 4 i 8 tygodniach kuracji. W tym samym okresie objętość zmarszczek wokół oczu w grupie otrzymującej placebo zwiększała się w sposób ciągły. Widoczne zmniejszenie objętości zmarszczek wokół oczu po 8 tygodniach przyjmowania peptydów kolagenu. Przykładowe zdjęcia 2 uczestników z grupy aktywnych przed (po lewej) i po (po prawej) leczeniu.

[3] W badaniu z 2018 roku grupie testowej podawano 3 g peptydów kolagenowych pochodzących z łusek tilapii o średniej masie 3 kDa w postaci 20 ml roztworu. Efekty mierzono po 6 i po 12 tygodniach badania.

 • Badanie wykazało, że suplementacja peptydów kolagenowych pochodzących z łusek ryb w ilości 3 g na dobę prze z 12 tygodni znacząco zmniejszyła zmarszczki wokół oczu, poprawiła nawilżenie oraz elastyczność skóry.

Wyniki te potwierdziły rezultaty poprzednich badań klinicznych:

[4] Badanie z 2014 roku potwierdziło, że doustne przyjmowanie peptydów kolagenowych w dawce 2,5 - 5 g na dobę przez okres 8 tygodni redukuje widoczność zmarszczek oraz poprawia elastyczność skóry bez wpływu na transdermalną utratę wody (TWEL).

Kolagen na zmarszczki jako suplement diety – jaki wybrać?

 • Hydrolizowany kolagen – wybieraj produkty zawierające hydrolizowany kolagen. Proces hydrolizy rozkłada duże molekuły kolagenu na mniejsze peptydy, co ułatwia ich przyswajanie przez organizm i transport do skóry.
 • Masa cząsteczkowa kolagenu – szukaj produktów o niskiej masie cząsteczkowej kolagenu mierzonej w Da (Daltony). Małe peptydy kolagenu - di- i tripeptydy szybciej przenikają do krwi, pobudzając do pracy komórki tworzące kolagen i elastynę.
 • Kolagen typu I i III - te dwa typy kolagenu odgrywają kluczową rolę w zachowaniu jędrności i elastyczności skóry, chociaż w przypadku suplementacji, nie ma to aż tak dużego znaczenia. Ważniejszy jest sposób przetworzenia kolagenu, więc wybieraj hydrolizat lub duże dawki liofilizatu.
 • Jakość i czystość - upewnij się, że wybrany produkt jest wysokiej jakości. Unikaj suplementów z niepotrzebnymi dodatkami, sztucznymi barwnikami czy konserwantami. Produkty certyfikowane, z dobrymi recenzjami i transparentnymi informacjami o składnikach są zazwyczaj lepszym wyborem.
 • Dzienna porcja kolagenu – wybieraj produkty, w których zawartość kolagenu w dziennej porcji to od 2,5 do 5 g kolagenu. Takie dawki mają najlepsze wyniki w badaniach działania na skórę.

Kolagen na zmarszczki w postaci suplementu, który najczęściej wybierają klienci sklepu WybieramyKolagen.pl:

Body ReBeauty marki Body Empire

Dla kogo ten kolagen?

 • to dobry kolagen na zmarszczki dla osób, które chcą przyspieszyć i wzmocnić syntezę kolagenu, keratyny i elastyny w organizmie,
 • dla osób, które potrzebują silnej dawki antyoksydantów oraz widocznego wzmocnienia nie tylko skóry, ale również włosów i paznokci,
 • dla osób, które spożywają dużo białka lub stosują odżywki białkowe – ten produkt zawiera 200 mg liofilizowanego kolagenu rybiego pełnego peptydów sygnałowych powodujących zwiększenie syntezy kolagenu, jednak aby zobaczyć efekt, trzeba dostarczyć organizmowi budulca w postaci odpowiedniej podaży białka,
 • dla osób, które wolą połykać kapsułki,
 • dla osób, które szukają skutecznego i ekonomicznego rozwiązania – dzienna porcja suplementu to koszt zaledwie 2,31 zł.
 

Kolagen PRO marki NutritionHouse

Dla kogo ten kolagen?

 • to dobry kolagen na zmarszczki dla osób, które chcą zobaczyć szybkie efekty w postaci widocznego nawilżenia, zwiększenia elastyczności skóry i mniejszej widoczności zmarszczek – produkt zawiera również kwas hialuronowy,
 • dla osób, które chcą kompleksowego rozwiązania – produkt zawiera zarówno peptydy sygnałowe jak i budulcowe w wystarczającej, popartej badaniami ilości,
 • dla osób, które chcą zadbać o skórę i stawy jednocześnie – produkt zawiera MSM, glukozaminę i siarczan chondroityny, który świetnie wpływają na stawy i na skórę,
 • dla osób, które wolą pić kolagen – Kolagen PRO to proszek w saszetkach do rozpuszczania w wodzie.
 

Czy kolagen do picia zawsze najpierw zadziała na zmarszczki? Jak go stosować? Zobacz artkuł „Kiedy pić kolagen i jak długo stosować, by działał cuda?”

Źródła:

[1] Kim DU, Chung HC, Choi J, Sakai Y, Lee BY. Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Nutrients. 2018 Jun 26;10(7):826. doi: 10.3390/nu10070826. PMID: 29949889; PMCID: PMC6073484.

[2] Proksch E, Schunck M, Zague V, Segger D, Degwert J, Oesser S. Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal matrix synthesis. Skin Pharmacol Physiol. 2014;27(3):113-9. doi: 10.1159/000355523. Epub 2013 Dec 24. PMID: 24401291.

[3] KOIZUMI, Seiko, et al. Effects of dietary supplementation with fish scales-derived collagen peptides on skin parameters and condition: A randomized, placebo-controlled, double-blind study. International Journal of Peptide Research and Therapeutics, 2018, 24: 397-402.

[4] Choi SY, Kim WG, Ko EJ, Lee YH, Kim BG, Shin HJ, Choi YS, Ahn JY, Kim BJ, Lee HJ. Effect of high advanced-collagen tripeptide on wound healing and skin recovery after fractional photothermolysis treatment. Clin Exp Dermatol. 2014 Dec;39(8):874-80. doi: 10.1111/ced.12405. Epub 2014 Oct 4. PMID: 25283252.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium