Kupuję Razem: 0,00 zł

Kolagen w jedzeniu - W czym jest i czym go pobudzać?

6
Kolagen w jedzeniu – smacznie, regenerująco, zdrowo

Czy musimy spożywać kolagen w jedzeniu, by zachować zdrowie, ruchomość stawów i piękną skórę? Niekoniecznie. Spożywanie produktów bogatych w kolagen sprzyja jego tworzeniu, ale ważniejsze jest dostarczanie witamin i minerałów, które są potrzebne do jego syntezy. Sprawdź co jeść poza kurzymi łapkami, by zapewnić sobie kolagen.

Czy przyswajamy kolagen z jedzenia?

Przyswajamy czy nie przyswajamy? Oto jest pytanie! W internetowych źródłach znajdziemy na ten temat sprzeczne opinie. Badania naukowe potwierdzają: tak, przyswajamy kolagen z pożywienia. Ze sproszkowanej, konsumowanej żelatyny nasz organizm może przyswoić ok. 3-4% kolagenu. Nieco więcej, do ok. 8-10% możemy dostarczyć do ustroju z podrobów, golonek, gotowanych chrząstek i innych fragmentów skóry i tkanek zwierzęcych, w których dominują proteiny kolagenowe. Aby zaobserwować różnicę, należy włączyć takie produkty do diety i spożywać je regularnie, w dużych porcjach.

Nasz organizm może dodatkowo sam odbudowywać aminokwasy, a produkcję nowych włókien kolagenowych pobudzimy za pomocą odpowiedniej diety – więcej na temat produktów wspierających budowę kolagenu dowiesz się niżej.

Dużo więcej kolagenu organizm przyswaja z białka rozszczepionego do postaci wolnych aminokwasów i peptydów kolagenu, jakie znajdziemy w suplementach z kolagenem. W naszym serwisie znajdują się dwa rankingi z suplementami z kolagenem z podziałem na cel suplementacji - kolagen na stawy i kolagen do picia na urodę.

ZOBACZ REKOMENDOWANE SUPLEMENTY Z KOLAGENEM

RANKING KOLAGENÓW DO PICIA

RANKING KOLAGENÓW NA STAWY

Chrząstki, skóry, galaty, mięsa – źródło naturalnego kolagenu

Regularne spożywanie produktów odzwierzęcych zawierających kolagen wspomaga odbudowę słabych tkanek nie tylko w układzie ruchowym, ale także w skórze sprawiając, że staje się bardziej elastyczna i gładka.

Źródła naturalnego kolagenu

Jakie produkty zawierają najwięcej kolagenu?

Są to:

  • skórka świńska, jedzona np. w golonce,
  • scięgna, chrząstki, żyły,
  • parówki z dużą zawartością zmielonej skóry i ścięgien,
  • salceson,
  • pasztetowa,
  • podroby i pasztety,
  • ryby w galarecie,
  • jaja.

Pamiętaj – produkty takie jak pasztetowa, pasztety, salceson i parówki nie muszą, a nawet nie powinny zwierać wiele mięsa. Im więcej zmielonych skór, ścięgien, żył i łapek w parówce lub pasztecie, tym więcej kolagenu zawiera.

Unikaj kupowania produktów tego typu w hipermarketach. Pozbawione konserwantów, sporządzane tradycyjnymi metodami mięsne smakołyki znajdziesz na bazarkach, w sklepach ze zdrową żywnością oraz bezpośrednio u ekologicznych producentów.

Kurze nóżki najlepsze na kurze łapki

Regularne picie wywaru z kurzych nóżek zapewni Ci świetnie odżywioną, gładką skórę, sprężyste i błyszczące włosy, mocne kości i wytrzymałe stawy. Badania przeprowadzone na Tajwanie wskazują, że kurze nóżki są zbudowane aż w 9,7% z kolagenu.

Kompozycja aminokwasowa kurzych nóżek to:

  • Glicyna (30%),
  • Prolina (11,7%),
  • Alanina (10-12%).

kurze nóżki źródłem kolagenu

Kurze nóżki nie są rekordzistami pod względem zawartości kolagenu – więcej znajduje się np. w świńskiej skórce, ale… z powodu wysokiej zawartości proliny, najważniejszego kolagenowego aminokwasu, występowały jako wdzięczny obiekt badań naukowych.

Nie miały jednak wiele szczęścia – przykładowo badania dr. Harrego Robertson nad wykorzystaniem tego surowca w regeneracji nerwów, kości, ścięgien, neuronów i leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego… zostały przerwane z powodów sanitarnych.

Przepis na wywar młodości z kolagenem

Jak przygotować wywar młodości, który możesz spożywać co dwa dni w postaci łatwo przyswajalnej, smacznej galaretki?

  1. Kup na bazarku lub w sklepie ze zdrową żywnością co najmniej 1,5 kg kurzych łapek. Wybierz produkt ekologiczny, jeśli zależy Ci, żeby był zdrowy i pozbawiony antybiotyków.
  2. Łapki umyj dokładnie i natrzyj solą. Zagotuj wodę. Włóż posolone nóżki kurze do wrzątku na nie więcej niż 3 minuty. Wyjmij i ostudź. Usuń żółte błony i pazury (nie jest to konieczne).
  3. Zalej obrane nóżki wodą i gotuj ok. 3 godziny na wolnym ogniu, aż mięso zacznie samo odchodzić od kości. Po 3 godzinach usuń z łapek kości, a mięso ponownie rzuć do wywaru.
  4. Zagotuj łapki, odparowując większość wody. Zbierz nadmiar tłuszczu z powierzchni.
  5. Przelej gotowy wywar do pojemniczków (np. 100 ml) i wystudź. Wstaw do zamrażalnika.

Co dwa dni jedz porcję, tzn. 100 ml rozmrożonej galaretki własnej produkcji. Dodaj do niej produkty zawierające dużo witaminy C – np. sok z cytryny, z czarnej porzeczki, natkę pietruszki, kiszoną kapustę. Pierwsze rezultaty kuracji zobaczysz już po ok. 14 dniach!

Żelatyna to kolagen?

Żelatyna to po prostu kolagen ze skóry, chrząstek i kości zwierzęcych, poddany częściowej hydrolizie. Jeżeli sam pomysł spożywania wywaru z kurzych łapek, przegryzanego świńską skórką, wywołuje u Ciebie dreszcze obrzydzenia, możesz regularnie suplementować właśnie żelatynę.

Jak dużo powinniśmy jej jeść? Zalecana dawka to powyżej 30 g żelatyny dziennie – taka porcja zawiera aż 12 g proliny. Rozpuść ją w wodzie z dodatkiem soku z cytryny lub soku z czarnej porzeczki. 

A jeśli o żelatynie mowa…  to dobrym pomysłem na słodką chwilę jest owocowa galaretka lub żelki. Wybieraj te bez cukru, żeby nie narazić swojego kolagenu na proces glikacji. Warto nadmienić, że stężenie proliny jest wyższe w suchej masie niż po rozpuszczeniu żelatynowego produktu w wodzie.

W jakich warzywach i owocach jest kolagen?

Warzywa i owoce nie zawierają kolagenu! Kolagen występuje w produktach odzwierzęcych. Natomiast warzywa i owoce zawierają witaminy A, C i E oraz flawonoidy, które są potrzebne do prawidłowej syntezy kolagenu.

To pytanie może dziwić, ale coraz więcej osób nie je mięsa i takie pytania są kierowane do wyszukiwarki Google.

Czy powinny one martwić się o większe braki kolagenu?

Nie.

U wegan (u wszystkich!) organizm będzie generował kolagen korzystając z białek zawartych w innych źródłach takich jak strączki, orzechy czy zboża. Ważne jest jednak, by dieta w odpowiednie składniki odżywcze.

Co zawiera dieta sprzyjająca syntezie kolagenu?

Należy pamiętać, że kolagen w jedzeniu to nie wszystko. Dostarczanie białek nie wystarcza. I wcale nie trzeba jeść dużo produktów, w którym jest kolagen, by ten dobrze się syntetyzował.

Dla prawidłowego procesu syntezy kolagenu potrzebne są:

  • witamina C (tylko 20 mg dziennie!),
  • witamina E,
  • cynk,
  • miedź,
  • krzem,
  • selen,
  • siarka.

Dodatkowo osoby, które muszą szczególnie dbać o kolagen (np. z chorobami typu borelioza) muszą zadbać o:

  • siarczan glukozaminy,
  • DHEA,
  • kwas alfa liponowy,
  • kompleks witamin B,
  • witaminę D3 z K2.

Produkty bogate w związki siarki

Siarka jest w naszych organizmach ważnym budulcem kolagenu i kreatyny. Aby organizm mógł tworzyć kolagen bez przeszkód, spożywaj jak najczęściej produkty wysokobiałkowe. Właśnie ona są najlepszym źródłem siarki.

Najwięcej siarki znajdziesz w:

  • pełnotłustym mleku i kurzych jajach,
  • podrobach i mięsie – czerwonym i białym,
  • tłustych rybach,
  • cebuli i czosnku,
  • selerze, grochu, szparagach, kapuście, kalafiorze, chrzanie, rzodkiewce, rzepie, rzeżusze, karczochach, pomidorach,
  • owsie, kukurydzy,
  • morelach, awokado, truskawkach, czarnych i czerwonych porzeczkach, figach,
  • wysoko mineralizowanej wodzie – np. solance siarczkowo-bromkowej.

Słodko-gorzkie bomby witaminowe

Kolagen potrzebuje witaminy C, aby ulec syntezie. Składnik ten spełnia również istotną rolę w odbudowie włókien kolagenowych, oczyszczeniu organizmu i wzmocnieniu odporności.

Jeżeli chcesz wzmocnić i przyspieszyć efekty kolagenowej kuracji, włącz do diety produkty bogate w witaminę C.

kolagen-w-jedzeniu

Warzywa i owoce bogate w antyoksydanty działają jak kolagenowy booster. Również witaminy D i B6 biorą aktywny udział w zaplataniu sieci kolagenu. Dostarczysz je jedząc ryby, orzechy laskowe i włoskie, nasiona roślin strączkowych oraz kiełki pszenicy.

Żywieniowy plan na życie

Zdrowe ciało, mocne kości oraz jedwabiście gładka skóra i włosy to efekt naszego trybu życia, przyzwyczajeń a także diety.

Należy pamiętać o kilku prostych zasadach, aby móc cieszyć się młodym wyglądem i dobrym samopoczuciem. Picie wody w ilości 1,5-2 litra dziennie nawilży nasze ciało, posiłki bogate w warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze (zawarte w orzechach, kokosach, oliwkach czy awokado) dostarczą nam witamin, koenzymu Q10, aminokwasów i antyoksydantów.

Dzięki wprowadzeniu tych składników do naszego menu i wyeliminowaniu słodyczy oraz niezdrowego oleju słonecznikowego nasze ciało odzyska witalność, siłę i młody wygląd, a my poczujemy się dużo lepiej!

Dodatkowo możesz też dostarczyć niezbędne składniki z zewnątrz, wybierając suplementy kolagenowe.

ZOBACZ REKOMENDOWANE SUPLEMENTY Z KOLAGENEM

RANKING KOLAGENÓW DO PICIA

RANKING KOLAGENÓW NA STAWY

Komentarze do wpisu (6)

10 lutego 2024

Dużo informacji dziękuję... Adam

5 maja 2024

Super artykuł, bardzo dziękuję za cenną informację!

5 czerwca 2024

Dużo się dowiedziałam dzięki

26 czerwca 2024

Artykuł bardzo interesujący

20 lipca 2024

Dziękuję za cenny artykułjesteście wspaniali nigdy bym nie dowiedziała o kolagenie i produktów❤️‍

1 sierpnia 2024

Bardzo dużo przydatnych informacji przekazanych w jasnej i zrozumiałej formie. Dziękuję

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium